Trudnoća 07. studenoga 2024.

Što ako se bojiš poroda? To je prirodno, a evo što moraš napraviti da se tog riješiš

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Trudnoća je veliko veselje! A veseliš se odmah i upoznati svoju bebu i jedva čekaš. No, između tog je porod, pa i strah od poroda. Za portal missMAMA pišu doule Hrvatske udruge doula

Veselila si se trudnoći, veseliš se maženju sa svojom bebicom, kupnji malih slatkih kompletića, ali što je s onim između - što je s porodom?

Strah od poroda nije neobičan ni neuobičajen i potpuno je prirodan. Ipak često imamo priliku čuti “strah je neprijatelj rodilje.” Zašto? Zato jer se u strahu stvaraju hormoni koji mogu ometati porod. Hormoni imaju važnu ulogu u porodu, a oni koji su poželjni su oksitocin i endorfin koji se stvaraju kad se osjećaš sigurno, opušteno i voljeno. Što to onda znači za tebe?

Možda te zanima... Strah od odlaska u rodilište? Evo kako ti doula može pomoći nositi se s tim Trudnoća

Strah od tako velikog, nepoznatog i transformirajućeg događaja na neki nam način nagoviješta duboku važnost događaja koji je pred nama. On u suštini nije paralizirajući i u njemu može biti sakrivena i znatiželja, uzbuđenje, iščekivanje. Bez obzira čekamo li prvi porod, ili je već nekoliko poroda iza nas, svaki je porod novi, transformirajući i nepoznati događaj kojeg očekujemo jer nikad unaprijed ne znamo kako će se odvijati.

Ali, osim ovog, često postoji i onaj drugi, često paralizirajući strah. Onaj strah koji možda imaš jasno definiran, a možda ćeš se morati malo preispitati da dođeš do srži problema.
Čega se bojiš? Bolnice ili mogućih (rutinskih) intervencija? Boli ili tvoje (ne)mogućnosti nošenja s istom? Sljedeće što se možeš zapitati je: Od kuda taj strah uopće dolazi? Jesi li ga čula od neke bliske osobe ili pročitala na forumu? Dolazi li možda iz tvojeg prijašnjeg iskustva?

Sve te strahove nosimo u sebi i fizički. Kad razmišljaš o njima možda ćeš primijetiti da si stisnula čeljust, da si napeta u ramenima ili u zdjeličnom dnu.

Zaboravi na tuđa iskustva

Tuđe iskustvo, ili čak tvoje prethodno negativno iskustvo nisu indikator poroda koji je pred tobom. Prva reakcija koju takav strah u majkama može aktivirati je da traže vanjska rješenja. Boje se bolnice – potražit će moguću vezu. Boje se boli – tražit će epiduralnu. Ova rješenja mogu, ali i ne moraju ispasti kao odlična. Jer može se dogoditi da npr. epiduralna ne uhvati dobro, ili anesteziolog nije dostupan – pa se rodilja i dalje mora nositi s boli, a nema spremna alternativna rješenja da si istu olakša jer je svu svoju nadu stavila u epiduralnu.

 | Author: Freepik Foto: Freepik

Ono što ti nitko nikad ne može oduzeti i što je uvijek u tvojoj kontroli – jest način na koji ćeš odabrati reagirati na situacije i događaje u kojima se nalaziš. Ako se bojiš boli – pomoći će ti da se informiraš o porođajnoj boli. Prvo što moraš znati je da je to bol koja za razliku od ostalih boli ne nagoviješta da nešto nije u redu i neće ti nauditi. Upravo suprotno, ona ti nagoviješta da ćeš uskoro upoznati osobu kojoj si se veselila prethodnih 9 mjeseci.

Postoje prirodni načini da se nosiš s tom boli ili da ju olakšaš. Možeš se informirati o njima kao o svojoj prvoj opciji ili kao o “rezervi” ako ti iz nekog razloga epiduralna neće biti dostupna; a može ti pomoći i do samog trenutka dok ti epiduralnu ne administriraju. Isto tako, ako se upoznaš s prirodnim načinima nošenja s boli nećeš se morati bojati – Što ako anesteziolog ne bude dostupan ili dođem prekasno? – jer ćeš znati druge opcije da si olakšaš bol.

Preuzmi odgovornost

Iako je porod nepredvidiv – ako za njega preuzmeš odgovornost – imati ćeš više utjecaja na to kako će se on odvijati. Bojiš li se rutinskih intervencija, možeš se informirati o njima. Unaprijed – da budeš upoznata sa samom intervencijom; i naravno u trenutku kad ju predlože – da se upoznaš sa svojom vlastitom situacijom i zašto je određena intervencija predložena. Onda u razgovoru s medicinskim osobljem možeš donijeti informirani pristanak. Informirani pristanak je, ukratko, odluka koju donosiš nakon što su ti objašnjene sve blagodati i rizici, te alternative postupka koji ti je predložen.

Ono što možda primjećuješ da se proteže u ovom tekstu jest informiranje o svojim strahovima i porodu te preuzimanje odgovornosti. Znanje o porodu i vlastitim strahovima može ti pomoći da se upoznaš s onim čega se bojiš i pruži ti alate da se s time nosiš. Samim stjecanjem tih znanja i aktivnim korištenjem istih ti si preuzela odgovornost za svoj porod i vjerojatno uklonila mnogo strahova koji su zapravo proizlazili iz neznanja o samom procesu poroda i načina kako se njemu pristupa u bolničkom sustavu.

Ovaj tekst teško da je odgovorio na sva tvoja pitanja i nedoumice, ali nadam se da je pobudio prava pitanja i potaknuo te na razmišljanje. Ako si na tome u ovom trenutku spremna poraditi, strahovi koje možda imaš vezano uz porod ne moraju te dočekati nerazrađeni kad porod krene. Informiranje o porodu, o tvojim pravima i odgovornostima na porodu može ti pomoći da budeš toliko spremnija u trenutku kad shvatiš da je tvoja beba odlučila upoznati svoju mamu.

Dajana Taradi je porodna doula, a potražiti je možeš na doula.hr.

Možda te zanima... 'Nisam se bojala poroda kod kuće, a danas osjećam snažnu povezanost s kćeri baš zbog takvog poroda' Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.