Žene koje su prvu mjesečnicu dobile u 12 godini ili kasnije i imaju dvoje djece imaju dva puta veću mogućnost da uđu u raniju menopauzu
Kada će neka žena ući u menopauzu ovisi o tome kada je prvi put dobila mjesečnicu i koliko djece ima, pokazala je novo istraživanje rađeno u Australiji. Žene koje su dobile mjesečnicu prije 12 godine života i nemaju djece imaju pet puta veću mogućnost za preuranjenu menopauzu i dva puta veću mogućnost da uđu u ranu menopauzu.
Preuranjenom menopauzom smatra se kad se izostanak menstruacije dogodi prije četrdesete godine, a ranom menopauzom kad žena izgubi menstruaciju u dobi između 40 i 44 godine. Žene koje su prvu mjesečnicu dobile u 12 godini ili kasnije i imaju dvoje djece imaju dva puta veću mogućnost da uđu u raniju menopauzu.
Ključ za sporije starenje? Veći broj djece
Simptomi koji mogu ukazivati na početak menopauze
Dob u kojem je žena dobila prvu mjesečnicu i koliko djece ima bitni su pokazatelji ženskog reproduktivnog zdravlja. "Još uvijek se ne zna kako ta dva faktora utječu na cjelokupno zdravlje žene, a dok se ne otkrije ta dva markera bit će važni pokazatelji za praćenje reproduktivnog zdravlja te rane medicinske intervencije, ako su potrebne", rekao je dr. Gita Mishra, glavni autor rada i profesor epidemiologije na Sveučilištu u Queenslandu.
Četiri značajna razloga o kojima ovisi ulazak u menopauzu
Istraživači su koristili podatke 51,450 tisuća žena iz Velike Britanije, Skandinavije, Australije i Japana koje su navele podatke o vremenu kada su dobile prvu menstruaciju, broju djece i dobi u kojoj su ušle u menopauzu. Iz prikupljenih podataka znanstvenici su utvrdili da je prosječna dob ulaska u menopauzu s 50 godina. Od svih žena iz studije dva posto ih je ušlo u preuranjenu menopauzu, a 7,6 posto ih je ušlo u ranu menopauzu. Među ženama koje su dobile prvu menstruaciju prije 12 godine i nisu imale djece 5,2 posto ih je ušlo u preranu menopauzu, a 9,9 posto u ranu menopauzu, navodi se u priopćenju o istraživanju iz Europskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju.
Što nam govori boja mjesečnice i na koje probleme ukazuje?
Kada su znanstvenici analizirali sve prikupljene podatke došli su do zaključka da osim dva navedena faktora (prva menstruacija i broj djece) ulazak u menopauzu značajno ovisi i o drugim čimbenicima: obrazovnom i bračnom statusu, pušenju, indeksu tjelesne mase. Znanstvenici smatraju da svi navedeni razlozi kao i okolišni te genetski faktori utječu na reproduktivno zdravlje žene kao i na vrijeme ulaska u menopauzu i da ih je još potrebno istražiti. Ali da dobiveni rezultati mogu pomoći u oblikovanju kliničkih smjernica za reproduktivno zdravlje. Na primjer, liječnici mogu upozoriti žene bez djece, koja je prvu mjesečnicu dobila prije 12. godine, za mogućnost rane menopauze, kako bi mogla na vrijeme donijeti odluke o svom reproduktivnom zdravlju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.