Budući roditelji pokazali su kako izgleda tzv. vanjski okret, postupak pomoću kojeg se bebu okrenutu na zadak pokušava okrenuti u pravilan položaj za porod jer žele da trudnice znaju da imaju izbora kako će roditi
Nick i Vanessa Fisher, par iz Texasa koji očekuje bebu, privlači veliku pozornost nakon što su na Facebooku objavili video u kojem se vidi kako liječnik izvana pokušava okrenuti bebu koja je u majčinom trbuhu okrenuta na zadak. Video je postao viralan i već ima 3,9 milijuna pregleda!
Eksterna cefalička verzija (ECV) ili vanjski okret, postupak je pomoću kojeg se bebu pokušava okrenuti u pravilan položaj za porođaj. Vanjski okret je postupak koji se provodi u bolnici, a može se provesti u 37. tjednu trudnoće. Pod nadzorom ultrazvuka liječnik vanjskim zahvatom pokuša guranjem okrenuti dijete u ispravan položaj.
Ovaj postupak je bolan za trudnicu, a video prikazuje drugi pokušaj dr. Cummingsa kako bi okrenuo bebu u pravilan položaj kod trudnice u 38. tjednu. Budući roditelji su u komentaru na Facebooku naveli da su prije toga pokušavali razne druge metode za okretanje bebe u pravilan položaj jer pod svaku cijenu žele izbjeći carski rez. "Dijelite video, imate izbora!", napisali su u komentaru videa.
Upozorenje: Video prikazuje uznemirujuć sadržaj
"Naša primalja nam je predložila da se konzultiramo s dr. Cummingsom jer se beba do 37. tjedna nije okrenula u pravilan položaj. Probala sam i druge metode, ali nijedna nije uspjela. Pripremila sam se na prirodan porod kod kuće i iako vanjski okret ne bi uspio, svejedno sam ga htjela probati", rekla je Vanessa, ali i priznala da se jako borila da opusti svoje tijelo, što je ključno za uspješan ECV.
"Fizički sam osjetila jak pritisak i neugodu. U videu se vidi kako sam u jednom trenutku skoro zgrabila doktorovu ruku. Ali znala sam da sam u dobrim rukama i bilo je brzo gotovo. A i neprocjenjiv je mir u mojoj duši koji sam osjetila nakon što je postupak uspio", rekla je Vanessa za BabyCenter.
Uspješnost ovog bolnog postupka nije garantirana
Inače, ovom postupku se prije dvije godine podvrgnula i slavna Kim Kardashian, koja je tada priznala da je bilo jako bolno, ali uspješno.
"Uspješnost ovog postupka nije zagarantirana, a većina hrvatskih liječnika neće ga preporučiti, jer se smatra da se kod položaja na zadak nepotrebno izlagati rizicima vezanim uz ovaj zahvat. Jedan od glavnih rizika je odljuštenje posteljice, što dovodi do prijevremenog poroda, a može dovesti i do težih komplikacija i za majku i za dijete", kaže primalja Barbara Finderle.
U većini rodilišta u Hrvatskoj porođaj na zadak se dovršava carskim rezom ili se porađa dijete u stavu zatkom.
"Porod na zadak ne spada u domenu fiziološkog porođaja i njega vode liječnici. Nažalost sve je manje liječnika koji se 'usuđuju' pomoći ženama da rode dijete na zadak vaginalnim putem. Nova generacija liječnika jednostavno to više nema gdje naučiti", objašnjava primalja te dodaje da će se i u budućnosti sve manje žena i liječnika odlučivati na vaginalni porod djeteta na zadak, zbog povećanog rizika i za majku i za novorođenče. Naime, ovakav porođaj dulje traje, česta su oštećenja spolovila i druge traume majke i bebe.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.