Roditelji 09. travnja 2025.

5 načina na koje je tvoje djetinjstvo utjecalo na to kakav si roditelj

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Jesi li se ikad zapitala kakva ćeš biti kao roditelj? Možda si o tome počela razmišljati kad si prvi put držala bebu u rukama. Ali istina je da naš stil roditeljstva ne počinje onog dana kad postanemo roditelji — već puno, puno ranije. Zapravo, još u djetinjstvu.

Način na koji danas odgajamo svoju djecu duboko je povezan s time kako smo mi sami bili odgajani. Mnoga uvjerenja i obrasci ponašanja usađeni su nam još u najranijim godinama – i često ih ni ne prepoznajemo sve dok ne postanemo roditelji.

Evo kako naše djetinjstvo nesvjesno oblikuje naš stil roditeljstva:

1. Učenje počinje već od rođenja

Znanstvenici su otkrili da djeca između 0 i 6 godina upijaju informacije kao da su u svojevrsnoj hipnotičkoj fazi. Njihov mozak još ne filtrira stvari kao naš – sve što čuju, vide i osjete, direktno se pohranjuje u podsvijest.

Drugim riječima, to kako smo se osjećali kao mali – jesmo li bili viđeni, shvaćeni, tješeni – danas oblikuje način na koji tješimo, slušamo i reagiramo na vlastitu djecu.

Možda te zanima... Ovih 7 old school roditeljskih pravila mogla bi spasiti današnju djecu Školarci

2. Povjerenje se uči kroz odnos s roditeljem

Bebe svijet doživljavaju jednostavno: “Mogu li vjerovati ovoj osobi koja me drži?” Dok mala djeca, koja polako postaju svjesna sebe, sve interpretiraju kroz osobnu prizmu. Ako se nešto loše dogodi, lako zaključe: “To je sigurno moja krivnja.”

Te rane emocije često ostanu s nama – i kasnije utječu na to koliko smo strpljivi, koliko dopuštamo djeci emocije, i koliko sami sebi opraštamo greške.

3. I tvoji roditelji su oblikovali tvoj “unutarnji program”

Sve te poruke i obrasci koje smo upili od svojih roditelja – i svjesno i nesvjesno – postali su naš “operativni sustav”. Kao da negdje u pozadini stalno vrtiš istu staru kasetu. I često, bez da shvatiš, reagiraš automatski.

Zvuči poznato? Onaj trenutak kad se čuješ kako iz tebe progovara tvoja mama, kako govoriš isto ono što si mislila da nikad nećeš reći vlastitom djetetu?

4. Mozak instinktivno odbacuje “drugačiji” stil

Naš mozak prirodno teži poznatom. Zato često, i kad želimo svjesno mijenjati neke odgojne obrasce, osjetimo otpor – kao da nešto u nama kaže: “Ovo nije ispravno, to nije način na koji se to radi.” A to “nešto” je samo stari, duboko usađeni program.

5. Sjećanja iz djetinjstva oblikuju naše svakodnevne reakcije

Istraživanja su pokazala da većina tih podsvjesnih programa ima negativan predznak. Zato nas i male stvari mogu okinuti – komentar, suze, neuspjeh... I odjednom reagiramo burno, kao da nije dijete pred nama, nego neka rana verzija nas samih.

Dobra vijest? Sve to se može promijeniti.

Možeš izabrati drukčiji stil roditeljstva – onaj koji se temelji na vrijednostima i ciljevima koje ti želiš. Ali za to je važno prvo osvijestiti što ti uopće “vozi” u pozadini.

To ne znači da ti netko treba reći kako da odgajaš ili u što da vjeruješ. Radi se o razumijevanju svog uma i učenju alata kojima možeš svjesno reprogramirati stare obrasce – i stvoriti one koji podržavaju tvoju verziju roditeljstva, prenosi Yourtango.

Možda te zanima... Smiješna strana roditeljstva: 'Ako nešto može poći krivo, poći će krivo'' Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.