Roditelji Sretna mama 14. ožujka 2025.

Kako odgajati sinove da postanu sretni i odgovorni muškarci

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Odgoj dječaka ima ključnu ulogu u njihovom kasnijem životu – oblikuje njihove vrijednosti, odnose i način na koji se nose s izazovima.

Svi roditelji sigurno žele sve najbolje za svoje sinove i žele da jednog dana budu odgovorni, brižni partneri, zar ne? 

Nažalost, sve je više muškaraca koji odrastaju u emocionalno izolirane i socijalno nesnalažljive osobe. To su oni koji se teško snalaze u odraslom životu, a ponekad ni ne uspiju stvoriti kvalitetne odnose. Vjerojatno ne želiš da se tvoj sin suoči s takvim izazovima. Zato je ključno već sada oblikovati njegov razvoj na način koji će mu omogućiti zdrav i ispunjen život.

Kako to postići? Važno je na vrijeme prepoznati i ispraviti određene obrasce ponašanja – kako kod njega, tako i kod sebe. Ako primjećuješ neke od ovih znakova, vrijeme je za promjenu pristupa.

Možda te zanima... 11 naizgled pozitivnih fraza koje roditelji govore, a zapravo su bolne za njihovu djecu Vrtić

1. Dopuštaš mu loše ponašajne

Ako sin omalovažava tvoj trud, očekuje da mu sve bude servirano ili ima uvjerenje da su određeni poslovi „ženski“, to može biti znak problema. Potrebno je preispitati odakle dolaze takvi stavovi i ispraviti ih na vrijeme. Istraživanja pokazuju da djeca koja odrastaju s uvjerenjem da je normalno nepoštivanje roditelja kasnije mogu razviti problematične odnose.

2. Radiš umjesto njega

Naravno, želiš da tvoj sin uspije, ali ako rješavaš njegove probleme dugoročno mu šteti. Time ga lišavaš prilike da nauči važne životne vještine – donošenje odluka, pregovaranje, snalažljivost i suočavanje s neuspjehom. Djeca koja nisu naučila rješavati vlastite probleme kasnije imaju poteškoće u samostalnom životu.

3. Učiš ga da je novac ključ za ljubav

Dobar posao i financijska stabilnost jesu važni, ali nisu jedini kriteriji za stvaranje zdravih odnosa. Ako dječaka učimo da je materijalno jedino važno, riskiramo da razvije iskrivljenu sliku ljubavi i odnosa te osjećaj da mu netko nešto duguje samo zbog njegovog statusa.

4. Pretjerano ga hvalite bez stvarne topline

Pohvala je korisna, ali ako nije praćena emocionalnom toplinom, može dovesti do razvoja narcisoidnih osobina. Djeca trebaju osjećati podršku i razumijevanje, a ne samo prazne riječi pohvale.

5. Oslanjaš se na njega za emocionalnu podršku

Roditeljska bliskost s djecom je prirodna, ali roditelj ne bi smio očekivati da dijete preuzme ulogu emocionalnog oslonca. To može stvoriti nezdravu povezanost i otežati djetetovu sposobnost da kasnije razvija vlastite odnose.

Možda te zanima... 10 stvari koje svaki sin želi čuti od svoje mame Vrtić

6. Izlažeš ga disfunkciji ili nasilju

Djeca upijaju obrasce ponašanja iz svoje okoline. Ako odrastaju u nasilnoj ili toksičnoj atmosferi, velika je vjerojatnost da će ta ponašanja ponavljati ili razviti nesigurnost i strah. Stručnjaci upozoravaju da dugotrajna izloženost konfliktima u obitelji može dovesti do emocionalnih problema i poteškoća u izgradnji zdravih odnosa u budućnosti.

7. Stavljaš ga u središte svemira

Prevelika pažnja i popuštanje mogu rezultirati osjećajem da su uvijek u pravu i da se svijet vrti oko njih. Takav način odgoja može dovesti do problema u međuljudskim odnosima i razvoja poremećaja osobnosti.

8. Popuštaš mu ili prijetiš praznim kaznama

Ako dijete zna da neće snositi posljedice za svoje postupke, naučit će da može raditi što želi bez odgovornosti. Postavljanje granica je ključno za razvoj discipline i poštovanja prema drugima.

9. Ne možeš zamisliti da se osamostali

Cilj roditeljstva je odgojiti dijete koje može živjeti samostalno. Ako ti pomisao na njegov odlazak stvara strah i nesigurnost, moguće je da nesvjesno sputavaš njegovu neovisnost.

10. Ignoriraš očite znakove problema

Ako škola ili okolina upozoravaju na problematično ponašanje tvojeg sina, važno je to ozbiljno shvatiti. Zanemarivanje takvih znakova može imati ozbiljne posljedice u budućnosti, piše Yourtango.

Možda te zanima... Ovo je 8 grešaka koje najčešće rade roditelji novih generacija Roditelji

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.