Svijet oko nas stalno se razvija, a djeca često plaćaju cijenu.
Svijet se neprestano mijenja, a to vrijedi i za iskustva djetinjstva, koja su u posljednjih 25 godina doživječla velike transformacije. Kultura, društvene norme i osobito tehnologija mijenjaju svakodnevne aktivnosti djece, stilove roditeljstva i očekivanja koja imamo prema mlađim generacijama.
Kako ističe Povijesno društvo države Iowe, djetinjstvo odražava društvene prilike i kulturu u kojoj djeca odrastaju. Razvoj tehnologije i promjene u društvenim stavovima dramatično su preoblikovali ono što danas znači biti dijete.
Ovo je 8 načina na koje se djetinjstvo drastično promijenilo u proteklih 25 godina, piše Yourtango.
1. Djeca puno kasnije dobiju slobodu
Jonathan Haidt, suautor knjige The Coddling of the American Mind, primjećuje da su djeca danas pod nadzorom puno dulje nego prijašnje generacije. Djeca starijih generacija često su ostajala sama kod kuće već sa šest godina, dok današnja djeca, posebno pripadnici generacije Z i Alpha, tu slobodu stječu tek u kasnijim tinejdžerskim godinama. Iako su stope kriminala danas niže, roditelji su zbog uznemirujućih vijesti i filmova sve oprezniji, što odgađa trenutak kada će djeca moći samostalno istraživati svijet.
2. Djeca su ovisna o tehnologiji više nego ikada
Današnja djeca jako ovise o tehnologiji – od komunikacije s roditeljima do društvenih mreža i korištenja GPS-a. Prema izvještaju organizacije Common Sense Media iz 2021., 42% djece posjeduje mobitel već s deset godina. Tehnologija, osim što služi kao oblik nadzora, omogućava djeci kontakt s vanjskim svijetom, no također ih izlaže stalnoj prisutnosti društvenih mreža, na kojima mnogi tinejdžeri provode značajan dio dana.
3. Više vremena posvećuju akademskim obavezama
Studija Sveučilišta Michigan pokazuje da današnja djeca tjedno provode oko 7,5 sati više na zadaćama nego njihovi vršnjaci prije dvadeset godina. Osim što su pod pritiskom da postignu veći akademski uspjeh, djeca su često angažirana u raznim izvanškolskim aktivnostima. Mnogi mladi nemaju priliku uživati u slobodnom vremenu, što može uzrokovati iscrpljenost i manjak vremena za opuštanje s prijateljima i obitelji.
4. Veća dostupnost prijatelja i obitelji zbog tehnologije
Djeca danas lakše komuniciraju s prijateljima i članovima obitelji, neovisno o udaljenosti. Jedan klik dovoljan je za razgovor s bakom ili sklapanje prijateljstva s vršnjacima sličnih interesa. Ova digitalna povezanost djeci nudi priliku za izražavanje i razvijanje vlastitog identiteta, posebno ako se u fizičkom okruženju osjećaju osamljeno.
5. Fizičko zdravlje djece danas je u prosjeku bolje
Iako izvještaj Nuffield Foundationa iz 2021. pokazuje da su djeca danas u prosjeku zdravija zbog medicinskog napretka i dostupnijih cjepiva, zdravstvene nejednakosti ostaju problem, osobito među ranjivim skupinama. Na primjer, stope dječje pretilosti naglo su porasle, a određena područja još uvijek bilježe nižu procijepljenost zbog financijskih prepreka.
6. Više organizirane, manje slobodne igre
Dok su se djeca prije često bavila slobodnom igrom, danas su usmjerena na aktivnosti koje organiziraju odrasli ili na vrijeme provedeno pred ekranima. Mnogi stručnjaci smatraju da ova promjena ograničava razvoj kognitivnih sposobnosti, društvenih vještina i samostalnosti, što može pridonijeti porastu mentalnih zdravstvenih problema u ranoj dobi.
7. Djeca su zabrinutija zbog globalnih događaja
S rastom dostupnosti informacija putem tradicionalnih i društvenih medija, mladi su više izloženi vijestima o političkim krizama, ratu, klimatskim promjenama i drugim važnim temama. Amy Morin, klinička socijalna radnica, primjećuje kako stalna izloženost ovakvim vijestima kod mladih izaziva osjećaj bespomoćnosti i tjeskobe u pogledu budućnosti.
8. Roditelji su pod većim stresom
Roditelji današnje djece često su pod stalnim stresom zbog financijskih problema i posla. Prema savjetodavnom izvješću američkog Glavnog liječnika, čak 48% roditelja priznaje da ih preplavljuje svakodnevni stres, što utječe na njihovu sposobnost da se posvete sebi i obitelji. Za djecu koja odrastaju u stresnim kućanstvima, ovi izazovi već danas oblikuju njihove buduće radne vrijednosti i pristup poslu.