Roditelji 24. ožujka 2025.

Roditelji sve više odbacuju 'idilično' i prihvaćaju 'stvarno'

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Novo istraživanje pokazuje da većina roditelja želi iskrenije prikazati izazove roditeljstva na društvenim mrežama.

Svi smo barem jednom sjeli pred ekran i pomislili: "Kako ovi roditelji na društvenim mrežama sve stižu?" Njihovi domovi su uredni, obroci zdravi, a djeca izgledaju kao da nikad nisu bacila tanjur s hranom na pod. U usporedbi s vlastitim kaotičnim jutarnjim rutinama i neumornim pregovorima o broju zalogaja koje dijete mora pojesti, lako je osjetiti da nismo dovoljno dobri.

Ali, što ako je tajna sretnih roditelja upravo u tome da prestanemo juriti za "savršenim" i okrenemo se stvarnim pričama roditelja koji proživljavaju iste borbe kao i mi? Upravo u toj povezanosti i zajedništvu leži snaga koja nam pomaže prebroditi izazove roditeljstva.

Možda te zanima... Roditelji zbog svoje djece doživljavaju stres šest puta na dan - evo koji su najveći okidači Roditelji

Stvarnost iza savršenih profila

Prema novom istraživanju provedenom na 2.000 roditelja djece od 2 do 18 godina, 60% njih priznaje da pomno biraju što će objaviti na društvenim mrežama kako bi ostavili dojam "savršenih" roditelja. Istovremeno, 62% se osjeća nesposobno dosegnuti tu savršenu sliku roditeljstva s Instagrama, zbog čega sve više roditelja odlučuje prikazivati stvarniju verziju svog života umjesto filtriranih objava.

Ovo istraživanje dio je kampanje "Spill The T(ea)" koju je pokrenuo brend Mrs. T’s Pierogies. Cilj kampanje je potaknuti roditelje da otvoreno dijele smiješne, neuredne i kaotične trenutke roditeljstva – jer svi ih imamo!

Roditeljski kaos koji svi prepoznajemo

Istraživanje je otkrilo da su najčešće frustracije roditelja: djeca koja skrivaju stvari poput ključeva ili daljinskog upravljača (31%), djeca koja odlutaju i nestanu iz vidokruga dok istražuju svijet oko sebe (30%)  i bacanje hrane (17%). Uz to, svađe oko hrane – što će biti za ručak ili koliko zalogaja treba pojesti – događaju se u prosjeku četiri puta tjedno.

Ali nije sve tako crno! Čak 79% roditelja osjeća olakšanje kada mogu podijeliti stresne trenutke s prijateljima. Među njima je i popularna influencerica Lindsey Gurk, koja sudjeluje u ovoj kampanji, potičući roditelje da podijele svoje nesavršenosti.

"Radni dani kod nas su ludi – djeca utrčavaju u kuću iz škole, gladna i puna energije, grickalice su posvuda, ruksaci razbacani, a svaki dan ista borba oko večere", kaže Gurk. "Ali kad navečer sjednem s prijateljicom i nasmijem se svemu što se taj dan dogodilo, podsjetim se da radim najbolje što mogu."

Možda te zanima... U njenom domu nema pravila: jedeš kad ti odgovara, ideš spavati kad hoćeš, radiš nered kako želiš... Roditelji

Zašto je važno da smo iskreni jedni prema drugima

Osjećaj da ne radimo dovoljno dobar posao kao roditelji može nas lako natjerati da se povučemo i izoliramo. Poseban oblik sramote javlja se, primjerice, kada dijete zalupi vratima nakon ručka, dok na Instagramu vidite snimke tinejdžera koji veselo plešu s roditeljima.

Psihologinja Nina Kaiser, dr. sc., objašnjava da dijeljenje iskustava s drugim roditeljima smanjuje osjećaj usamljenosti i pomaže nam shvatiti da nismo jedini koji se borimo. Kada se otvoreno razgovara o teškim trenucima, roditelji su manje skloni previše osobno doživljavati probleme s djecom, što ih čini smirenijima i učinkovitijima u roditeljskoj ulozi.

Osim toga, razmjena iskustava može biti izvor novih ideja i strategija za lakše nošenje s izazovima. Roditelji koji imaju podršku drugih osjećaju se sigurnije, manje su pod stresom i više uživaju u roditeljstvu.

Jedan od najboljih načina za razvijanje tog osjećaja sigurnosti jest – ne shvaćati sve previše ozbiljno. Da, postoje situacije kada treba održati red i disciplinu, ali ponekad se jednostavno isplati prepustiti kaosu i dobro se nasmijati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lindsey Gurk (@lindseygurk)

Lindsey Gurk je nedavno podijelila objavu o "večeri na stolnjaku", gdje je prekrila stol plastikom i dopustila djeci da jedu rukama i naprave kreativni nered – sve u ime zabave i stvaranja uspomena.

"Večera kod nas zna biti pravi kaos", napisala je. "Jedno dijete jede kao da je u prašumi, drugo si stavlja tjesteninu na lice, ali znate što?! Ponekad je najbolje samo se prepustiti i uživati u trenutku. Život je tako puno zabavniji!"

Možda te zanima... Ovo je 7 znakova da će žena biti dobra mama – prema psiholozima Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.