Beba Zdravlje i njega bebe 10. veljače 2022.

Koliko često bi se bebe trebale kupati?

Foto: Guliver Koliko često se bebe trebaju kupati?
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Ne postoji znanstveni ili biološki odgovor na to kako često trebaš kupati svoje dijete. Nekada su roditelji jako rijetko kupali svoju djecu, ali moderna vremena učinila su svakodnevno kupanje nekom vrstom društvene norme

Američko udruženje pedijatara preporučuje da malu djecu, a posebno novorođenčad, ne treba kupati svaki dan. Zašto se onda roditelji osjećaju kao da trebaju svakodnevno kupati djecu?

Ne postoji znanstveni ili biološki odgovor na to kako često trebaš kupati svoje dijete. Nekada su roditelji jako rijetko kupali svoju djecu, ali moderna vremena učinila su svakodnevno kupanje nekom vrstom društvene norme. 

Bebe i malu djecu, posebno onu koja još ne hodaju u potpunosti, ne treba prati sa sapunom svaki dan. Ako dijete ima osjetljivu i suhu kožu, roditelji bi trebali koristiti blagi sapun samo jednom tjedno.  Sve ostale dane, dijete bi se jednostavno trebalo kupati ili ispirati s mlakom običnom vodom ako su relativno čista. Zapravo, roditelji bi većinu dana trebali kupati djecu u običnoj vodi bez sapuna ili po potrebi kao dio rutine. 

Možda te zanima... Super ideja: Mamin trik olakšat će ti kupanje bebe Beba

​Uzroci osjetljive kože

Mnogi problemi s osjetljivom iritiranom kožom pogoršaju se zbog navika kupanja koje nenamjerno isušuju kožu previše. Primjerice, namakanje u pretoploj kupki duži period vremena i korištenje raznoraznih spužvica ili krpica uzrokuju suhu kožu. Mnoga postojeća stanja kože se pogoršavaju ako roditelji previše kupaju dijete ili koriste parfumirane sapune koji isušuju kožu. 

Neka stanja, poput ekcema (atopijski dermatitis) nisu uzrokovana prljavštinom ili nedostatkom higijene stoga roditelji ne bi smjeli dodatno čistiti sa spužvicama upaljena područja jer će na taj način uzrokovati suhost te će osjetljiva koža postati još više suha. 

 | Author: Guliver Foto: Guliver

Kako tretirati određeni tip kože?

Oko trećeg tjedna života počinje se vidjeti i radi li se o masnijoj koži ili izrazito suhoj i osjetljivoj koži djeteta, a Suzana Valenčak iz Telefončića i savjetuje kako tretirati određeni tip kože.

Djeca s normalnom i masnijom kožom mogu se kupati svakodnevno. Kozmetiku za njegu potrebno je individualizirati, ali ne preporučuje se svakodnevno korištenje sapuna ili šampona. Više puta tijekom tjedna koristiti samo vodu s par kapi prirodnog ulja.

Za zahtjevniju kožu koja treba svakodnevni tretman preporučuje se upotreba sindenata. Sindenti su sredstva za pranje bez sapuna i parabena, koji čiste kožu, ali ne narušavaju njezinu zaštitnu barijeru. 

Kod suhe, perutave i osjetljive kože preporuke su smanjiti broj kupanja na 2-3 tjedno u nešto hladnijoj vodi, temperature 35-36 stupnjeva. Kozmetiku koristiti u dogovoru s liječnikom.

Uživajte u kupanju i napravite od toga mali obiteljski ritual.

Možda te zanima... Kupanje djeteta - užitak ili noćna mora za roditelje? Vrtić
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.