Postoji nekoliko razloga zašto se novorođenče ne bi trebalo kupati odmah nakon rođenja, a novo istraživanje povezuje odgađanje prvog kupanja i s dojenjem
Postoji toliko novih stvari koje doživimo s bebom u prvih 24 sata nakon poroda, ali stručnjaci savjetuju da prvo bebino kupanje ne bi smjelo biti jedna od njih s obzirom da čekanje može pomoći mami i bebi s dojenjem.
Novo istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing povezuje odgađanje kupanja novorođenčeta s povećanom stopom dojenja u rodilištu. Autorica istraživanja, liječnica i savjetnica za dojenje, Heather Condo DiCioccio, izjavila je za Today kako je istraživanje potaknuto njezinim pacijenticama koje su posljednjih godina učestalo ispitivale medicinsko osoblje mogu li odgoditi prvo bebino kupanje.
Zašto novorođenče ne treba oprati odmah nakon poroda?
Takav razvoj događaja djelomično je zbog stava Svjetske zdravstvene organizacije o novorođenačkom kupanju. Naime, po njihovim preporukama, bebe se ne bi trebale kupati u prvih 24 sata, ali iz tih smjernica ostaje nejasno zašto Svjetska zdravstvena organizacija to preporučuje.
U istraživanju je sudjelovalo gotovo 1000 mama i beba: Oko polovica beba okupana je unutar dva sata od rođenja, prema politici bolnica u kojima su rođene, a ostalim bebama prvo kupanje je odgođeno za najmanje 12 sati nakon rođenja. Istraživanje je pronašlo poveznicu između odgođenog kupanja i uspješnog dojenja, ali istraživači nisu mogli sa sigurnošću podgovoriti zašto je tome tako.
Dr. DiCioccio vjeruje kako ovakvi rezultati imaju veze s bebinim osjetilom mirisa. "Bebe su plivale u amniotičkoj tekućini posljednjih 38, 39, 40 tjedana, a majčina prsa imaju sličan miris kao i amniotička tekućina. Stoga vjerujemo kako je majkama lakše početi dojiti, a bebama lakše pronaći nešto normalno i ugodno ukoliko se prvo kupanje što duže odgodi."
Osim poveznice s dojenjem, dr. DiCioccio naglašava i važnost ostavljanja verniksa na bebi što duže jer taj zaštitni sloj ima nekoliko važnih blagodati za bebu. Osim što pomaže u regulaciji tjelesne temperature i štiti bebinu kožu od isušivanja, verniks stvara zaštitnu barijeru protiv infekcija u prvim danima života i može pomoći s razvojem pluća.