Beba 05. svibnja 2025.

Hormon sreće olakšava porod, ali što se događa kad u danima nakon njegova razina naglo padne?

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Hormon sreće, kako često zovemo endorfin, važan je "sudionik" poroda, ali ga nakon tog ne smijemo zaboraviti. O njegovoj ulozi u razdoblju postpartuma za portal missMAMA pišu nam doule Hrvatske udruge doula.

Endorfin je hormon sreće koji se luči u hipofizi tijekom (raznih) situacija poput smijanja, fizičke aktivnosti, ali i u stresnim situacijama te igra ključnu ulogu u regulaciji boli, raspoloženja i stresa.

Možda te zanima... Bezbolni porod: Ono što ne znaš - može te boljeti Trudnoća

U trudnoći, tvoje tijelo proizvodi 2 do 3 puta više endorfina, posebno u trećem tromjesečju, a najveći skok događa se upravo na porodu. Grand finale! Ponaša se kao prirodni analgetik i tako pomaže smanjiti osjećaj bolnih kontrakcija, a neposredno nakon poroda zaslužan je za osjećaj euforije.

...i onda krene naglo padati!

Statistike kažu da unutar prvih par dana od poroda, oko 80% (osamdeset!!) žena osjeti neke od emocionalnih promjena kao što su razdražljivost, tuga i osjećaj iscrpljenosti i preplavljenosti...

Prvi su najteži, a lijek je...

Tko bi rekao da su prvi dani postpartuma satkani od ogromne količine ljubavi, zagrljaja ali i zajedničkih suza - istovremeno. "Što da radim?" pitaju me klijentice često. Plači!

Suzama se tijelo oslobađa hormona stresa i pomaže smanjiti napetost, a suzdržavanje može dovesti do anksionosti i jačeg osjećaja umora. Suze nas liječe, neizostavni dio su procesa oporavka i zato moje prvo pravilo postpartuma glasi - plači kad ti se plače.

Olakšati si možeš razgovorom s osobom kojoj vjeruješ, kraćim boravcima na svježem zraku (koliko ti tijelo dopušta), hranjivim i najdražim obrocima ili zamoli partnera da te izmasira. Također, kontakt kože na kožu s bebom potiče lučenje oksitocina što djeluje umirujuće.

Taj nagli pad endorfina i drugih hormona je prirodan, ali može biti okidač za postporođajnu depresiju pa ako primjetiš da gubiš interes za svakodnevne aktivnosti i da su tvoji simptomi intenzivni ili ne prestaju, važno je da potražiš stručnu pomoć.

Možda te zanima... Oksitocin zovu 'sramežljivi hormon', a evo zašto i kako točno igra važnu ulogu tijekom poroda Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.