Trudnoća Planiranje trudnoće 12. rujna 2019.

Nakon spontanog pobačaja ne treba odgađati trudnoću?

seks, par
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Istraživanje otkriva da ako pokušavaš zatrudnjeti unutar tri mjeseca nakon gubitka bebe u ranom razdoblju trudnoće (prije 20 tjedana), zapravo si povećavaš šanse za uspješnu trudnoću. Pročitaj što kaže ginekologinja Petra Podobnik Brlečić

Nakon spontanog pobačaja, liječnici ženama savjetuju da pričekaju barem tri mjeseca do ponovnog pokušavanja da zatrudne. No, prema istraživanju američkog Nacionalnog instituta zdravlja objavljenom u časopisu Obstetrics & Gynecology, ako pokušavaš zatrudnjeti unutar tri mjeseca nakon gubitka bebe u ranom razdoblju trudnoće (prije 20 tjedana), zapravo si povećavaš šanse za uspješnu trudnoću.

"Prema našim podacima, žene koje pokušavaju zatrudnjeti unutar tri mjeseca nakon spontanog pobačaja, mogu zatrudnjeti brže, ako ne i brže, od žena koje čekaju tri mjeseca i više", rekao je autor istraživanja dr. Enrique Schisterman.

Istraživači su proučili i podatke iz istraživanja o utjecaju niske doze aspirina na više od tisuću žena koje su imale spontani pobačaj. Oko tri četvrtine žena pokušale su zatrudnjeti unutar tri mjeseca nakon gubitka bebe u ranom razdoblju trudnoće, a 69 posto ih je uspjelo, za razliku od samo polovice žena koje su čekale dulje od tri mjeseca, ali unutar šest mjeseci.

One su imale i veću šansu da će roditi živo dijete nego žene koje su čekale dulje; 53 posto nasuprot samo 36 posto. Ako pokušavaš zatrudnjeti prije, to ne povećava rizik niti za nastanak komplikacija u trudnoći.

Iako istraživači tvrde da ne postoji fizički razlog za čekanje, nakon gubitka djeteta, mnogi parovi emotivno nisu spremni za novu trudnoću. No, jedna od autora studije, dr. Karen Schliep, kaže da parovi koji jesu spremni sada mogu biti sigurni da ne trebaju čekati tri mjeseca.

par, seks Možda te zanima... 5 stvari koje moraš znati o seksu nakon pobačaja Trudnoća

Najčešći uzrok je kromosomska greška, češći su kod trudnica starijih od 42 godine

Koliko često dolazi do spontanog pobačaja i koji su mogući uzroci, pitali smo ginekologinju Petru Podobnik Brlečić.

"Spontani pobačaji nisu rijetkost te se događaju u oko 10-15 posto žena reproduktivne dobi. S obzirom na to da je najčešći uzrok ranih spontanih pobačaja kromosomska greška, logično je da je njegova učestalost kod starijih trudnica veći, čak i do 40-50 posto kod trudnica starijih od 42 godine života. Neki od ostalih mogućih uzroka su autoimuni poremećaji, endokrine bolesti kao što su dijabetes, poremećaji rada štitnjače, sindrom policističnih jajnika, anomalije maternice kao što su miomi, polipi, pregrade maternice, infekcije, pothranjenost ili pretilost te faktori okoline kao što su pušenje, pretjerana konzumacija alkohola, droga ili neki kemijski agensi", objasnila je Petra Podobnik Brlečić, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije te dodaje da za veliki dio spontanih pobačaja ne možemo otkriti razlog te je srećom samo izolirani slučaj i nakon njega će nastupiti potpuno uredna trudnoća i rođenje zdravog djeteta. 

"Stoga se preporučuje detaljna obrada tek nakon dva ili više spontanih pobačaja jer je u tom slučaju učestalost njihovog ponavljanja veća i od 30-50 posto. Ukoliko je nastupio spontani pobačaj kod inače zdrave žene, nema potrebe paničariti već je utješiti s činjenicom da je izrazito mala šansa da će se takva situacija ponoviti", kaže.

Možda te zanima... 14 stvari koje znaju mame koje su imale spontani pobačaj Trudnoća

Kod više od dva spontana pobačaja preporučuje se obrada

"Ne treba raditi veliku pauzu prilikom planiranja sljedeće trudnoće, istraživanja su pokazala da je idealan razmak od tri do šest mjeseci potreban za ostvarivanje sljedeće uredne trudnoće", kaže ginekologinja Petra Podobnik Brlečić.

"Kod habitualnih spontanih pobačaja, tj. više od dva spontana pobačaja, se svakako preporučuje obrada kako bismo pokušali identificirati razlog pobačaja i spriječiti njihovo ponavljanje. Preporučuje se učiniti kariogram oba partnera, laboratorijske pretrage za isključivanje bolesti štitnjače, dijabetes, i ostalih hormonskih poremećaja, pregled ultrazvukom kako bismo utvrdili normalnost građe maternice i optimalnu funkciju jajnika, po potrebi dijagnostičke operativne zahvate kao što su histeroskopija i laparoskopija", savjetuje ginekologinja te dodaje da također postoji niz specifičnih laboratorijskih i imunoloških pretraga za isključivanje rijetkih stanja koja mogu biti uzrok (nasljedna trombofilija, antifosfolipidni sindrom, autoimune i autoimune bolesti..).

"Kod žena koje imaju takve probleme, najbolje je da prvo pričekaju rezultate svih pretraga, što može trajati i više mjeseci, kako bi se planirala sljedeća trudnoća", kaže i objašnjava da istraživanja još uvijek nisu suglasna je li ikakva terapija posebno uspješna u liječenju navedenih poremećaja, ali iskustvo je pokazalo da uzimanje folne kiseline, niskih doza acetilsalicilne kiseline, niskomolekularnog heparina, a u nekim situacijama i infuzije imunoglobulina kod takvih trudnica ipak povećava šansu za sprječavanje spontanog pobačaja i rođenje zdravog djeteta.

žena krevet tuga depresija Možda te zanima... Biokemijska trudnoća: Zakašnjela menstruacija ili spontani pobačaj? Trudnoća
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Mama3put
    Mama3put

    Vec dugo u nekim drzavama dr ne preporucuju cekanje a pogotovo ne nakon biokemijske trudnoce! Istina je da zene koje ne cekaju dugo iza spontanog a pogotovo biokemijske brzo ponovno zatrudne i iznesu trudnocu do kraja.

  • Avatar meery
    meery

    Ja nakon dva spontana pobacaja nisam mogla zatrudnit 3 godine I od tada sam mislila da nikad necu moci zatrudnit ali evo vec imam dvoje djece moje sve 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.