Na jelovniku slabokrvnog djeteta svakako se treba naći crveno meso jer je ono najbolji izvor željeza te crveno voće
Nedostatak željeza u krvi djeteta stanje je koje vodi do slabokrvnosti ili anemije čiji simptomi su najčešće slabost i umor. Željezno je iznimno važan mineral zadužen za rast i razvoj djeteta jer ono pomaže da se cijeli organizam opskrbi prijeko potrebnim kisikom iz pluća. Najpotrebniji je u prvoj godini života, dakle doba intenzivnog rasta kao i u pubertetskom razdoblju. Anemija se utvrđuje indirektno mjerenjem hemoglobina u krvi (Hgb).
"Anemična djeca su bljeđa, slabije su im prokrvljene sluznice, nemaju apetita i nisu raspoložena i aktivna kao zdrava djeca. Nakon što nalazi krvi potvrde anemiju, ona se mora liječiti preparatima željeza , poput sirupa, koji se moraju piti najmanje tri mjeseca bez prestanka da bi se poboljšala krvna slika", objašnjava pedijatrica dr. Giovana Armano.
Kako bez dodataka prehrani ojačati imunitet
Što treba biti na jelovniku slabokrvnog djeteta?
Ipak, nastavlja dr. Armano, ukoliko se radi o graničnim nalazima tj. o nedostatku željeza manjeg stupnja, tada se krvna slika djeteta može pokušati "dovesti u red" biranom prehranom koja uključuje namirnice bogate željezom. Tu se prvenstveno radi o crvenom voću (npr. kupine, maline,borovica, ribizl), zelenom povrću (npr. brokula, špinat, blitva, ali i cikla) te crvenom mesu - teletini ali i žumanjku, a dobar izvor željeza su i riba i grah.
Nutricionistica dipl. ing. Mirna Trumbetaš slaže se kako se na jelovniku slabokrvnog djeteta svakako treba naći crveno meso jer je ono najbolji izvor željeza te je dodatno naglasila važnost i lisnatog povrća.
"Lisnato povrće sadrži folnu kiselinu i vitamin B12 što značajno pomaže boljoj apsorpciji željeza u organizmu. Također uz namirnice bogate željezom treba kombinirati i one bogate C vitaminom (agrumi, kivi, kiselo zelje) jer i C vitamin pridonosi boljem iskorištavanju željeza iz hrane", pojasnila je Trumbetaš.
Koliko je željeza potrebno vašem djetetu?
S druge strane hrana bogata biljnim vlaknima, žitarice i mlijeko smanjuju apsorpciju željeza stoga je dobro kombinirati povrće i meso uz prirodni voćni sok, te izbjegavati kombinaciju povrća i mesa uz žitarice i mlijeko.
Ipak, naglašava dr. Armano, krvnu sliku djeteta svakako treba dodatno i redovito kontrolirati te ako se ona, usprkos prehrani ne popravlja, treba mu uvesti željezo u obliku sirupa.
"Svako se dijete treba zdravo hraniti, imati izbalansiranu prehranu, te svakodnevno jesti i neke od namjernica koje sadrže željezo kako ne bi došlo do anemije", naglasila je dr. Armano.
Kako prepoznati anemiju kod djeteta?
Simptomi koji mogu ukazivati na prisutnost anemije:
- umor
- bezvoljnost
- slab apetit
- blijeda koža
- zadihanost
Namirnice koje potiču apsorpciju željeza:
- meso, riba, perad
- naranče, dinje, jagode, grejp
- brokula, prokulice, kiselo zelje rajčica, krumpir, paprika