Vrtić Razvoj od 2. do 6. godine 12. svibnja 2025.

Zašto se tvoje dijete budi usred noći i što možeš učiniti?

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Regresija sna kod mališana nije znak da nešto ne radiš kako treba, to je jednostavno jedna od onih faza koje treba preživjeti.

Dogodi se i najboljima. Pomislila si da si konačno izašla iz faze neprospavanih noći, beba počinje lijepo spavati, ti se napokon opustiš... i onda bam! Tvoja beba postane mališan i sve krene ispočetka.

Ako ti se ovo događa, nisi sama. Potpuno je normalno da mala djeca u toj dobi prolaze kroz tzv. regresiju sna. Nažalost, ova je jedna od najtežih za roditelje.

Što je „regresija sna“?

Regresija sna označava period kad dijete koje je do sada spavalo sasvim dobro, iznenada počne često buditi noću ili odbijati dnevno spavanje.  Može potrajati i do šest tjedana, ali naravno, to ovisi o djetetu i o tome kako ti, kao roditelj, pristupiš toj fazi.

Možda te zanima... Regresija sna: Zašto se događa i kako pomoći bebi? Beba

Zašto se to događa baš sada?

Regresija sna često je povezana s razvojnim skokovima,mentalnim i fizičkim. Zamisli samo: toliki razvoj, nova iskustva, emocije i promjene i sve to u malom tijelu i umu. Nije ni čudo da san pati. Pa i nama odraslima se to događa kad prolazimo kroz stres ili velike promjene, zar ne?

Tu je i izbijanje zubića. Oko 18. mjeseca djeci izbijaju očnjaci i prvi kutnjaci, što može biti prilično neugodno i narušiti noćni mir.

A tu je i ona poznata tvrdoglavost jer, budimo realni, mališani su pravi mali neovisnjaci. U ovoj fazi često se ponašaju kao da oni vode glavnu riječ, a to uključuje i odbijanje odlaska na spavanje.

Još jedan mogući razlog? Anksioznost zbog odvajanja. Tvoje dijete možda odbija drijemanje jer ne želi biti odvojeno od tebe, ili se probudi u 3 ujutro uplakano jer te ne vidi kraj sebe.

Što možeš učiniti?

Srećom, stručnjakinja za dječji san, Fiona O’Farrell, nudi nekoliko korisnih savjeta kako biste lakše prebrodili ovu fazu:

1. Uvedi vrijeme za mir i opuštanje

„Ponašanje mališana može ti reći je li premoren. Mnogi mališani u ovoj dobi prestanu spavati tijekom dana, što dodatno otežava noćni san. Dječji mozak može izdržati otprilike pet sati aktivnosti prije nego što mu je potreban odmor zato, čak i ako više ne spava popodne, pokušaj uvesti mirno vrijeme bez previše podražaja.“

2. Izgradi rutinu prije spavanja

„U ovoj fazi djeca prolaze kroz više prijelaza i promjena nego prije. Sve to može utjecati na san. Razmisli je li došlo do nekih novosti u životu djeteta poput promjene vrtića, bolesti, preseljenja... Djeca vole granice jer im daju osjećaj sigurnosti. Dosljedna večernja rutina pomoći će  mališanu da se opusti i pripremi za spavanje posebno kad mu je mozak 'preopterećen'.“

3. Razmisli o promjeni vremena odlaska na spavanje

„Ako je dijete već premoreno kad ga pokušavaš staviti na spavanje, rutina često neće imati učinka. Možda bi pomoglo da vrijeme za spavanje pomakneš malo ranije kako bi izbjegla preumor.“

Možda te zanima... Za lakšu laku noć: Ovih 6 voćki treba jesti prije spavanja za kvalitetniji san Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.