Dr. Nils Bergman smatra da bi za optimalan razvoj djeteta zdravo novorođenče trebalo spavati na majčinim prsima prvih nekoliko tjedana života, a preporučuje i spavanje u istom krevetu do dobi od tri ili četiri godine
"Ako spavaju odvojeno, majka i dijete se teže povezuju, a to šteti i razvoju mozga te vodi problematičnim ponašanjima kako dijete raste", kaže dr. Nils Bergman sa Sveučilišta u Cape Townu u Južnoafričkoj Republici, a prenosi Daily Mail. Ovaj pedijatar, specijalist perinatalane neuroznanosti i poznati zagovornik kontakta kožom na kožu između majke i novorođenčeta, smatra da bi za optimalan razvoj djeteta zdravo novorođenče trebalo spavati na majčinim prsima prvih nekoliko tjedana života, a preporučuje i spavanje u istom krevetu do dobi od tri ili četiri godine.
Utjecaj stresa na srce i mozak
Prateći 16 novorođenih beba, Bergman je otkrio da su one koje su stavljene na spavanje u odvojeni krevetić spavale lošije od beba koje su bile na maminim prsima. Uz to, praćenje je pokazalo da je srce beba koje su spavale same bilo pod tri puta većim stresom nego kod beba koje su spavale uz mamu.
Promjene u mozgu koje nastaju uslijed otpuštanja hormona stresa mogle bi otežati stvaranje kvalitetnih veza kasnije u životu i voditi prema različitim problemima u ponašanju, rekao je dr. Bergman.
Rizik od 'smrti u kolijevci'
Neka istraživanja povezuju zajedničko spavanje s povećanim rizikom od "smrti u kolijevci", no Bergman kaže: "Kad se bebe uguše ili podlijegnu smrti u kolijevci, to nije zato što je majka bila uz njih. To je zbog drugih stvari: toksičnog dima, cigareta, alkohola, velikih jastuka i opasnih igračaka."
Britanska organizacija National Childbirth Trust podržava zajedničko spavanje pod uvjetom da roditelji ne puše, ne piju, ne koriste droge i nisu pretili, bolesni ili pretjerano umorni. Profesor George Haycock iz Zaklade za istraživanje dojenačke smrti, kaže da je najsigurnije mjesto za spavanje bebe krevetić u sobi s roditeljima. 7 mitova o spavanju s djecom
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.