Poznaš onaj osjećaj kad se tvoja beba probudi prije pijetla i pomisliš: "Zar već?!" A ti onda cijeli dan hodaš kao zombi? Ako te se ovo događa redovito, postoji šansa da radiš jednu ključnu grešku – barem tako tvrdi stručnjakinja za dječji san, Sally.
Sally, pedijatrijska medicinska sestra i konzultantica za san, otkrila je da se mnoge bebe bude u 5:30 ujutro jer ih roditelji nesvjesno potiču na to. No, srećom, postoji način da to spriječiš i izboriš se za malo više prijeko potrebnog sna.
Sally je na TikToku objasnila da se buđenje u 5:30 ujutro ne bi trebalo smatrati početkom dana, već kao noćno buđenje. "To vrijedi za sva prerana buđenja – tretiraj ih kao da se beba probudila usred noći", kaže ona.
Zašto je ovo važno? Zato što bebe koje se prerano probude često nadoknađuju manjak sna s prvim jutarnjim drijemanjem, koje onda bude predugo i cijeli ciklus se ponavlja iz dana u dan.
@thesleepconcierge Replying to @Brandie Styles you can sleep train out an early rise, but you need to simultaneously fix the root cause of it #babysleep #7monthsold #thesleepconcierge #babysleeptips #sleepschedule #sleepconsultant #babysleephelp ♬ original sound - Sally | The Sleep Concierge
Kako prekinuti ovaj začarani krug?
Ako beba redovito ustaje u 5:30, Sally kaže da ne možeš očekivati da će odmah početi spavati dulje. Umjesto toga, savjetuje postupno pomicanje jutarnjih rutina koje signaliziraju početak dana – poput hranjenja, svjetla i društvene interakcije.
Također, ako je beba dovoljno odrasla, Sally preporučuje da ne radiš kratki drijemež da bi je držali budnom do pravog drijemanja, već da pokušaš izdržati do prvog pravog spavanja, koje je obično oko 9:15-9:30.
Ako ti se svako jutro pretvara u borbu s vremenom, isprobaj ove trikove i možda napokon dobiješ malo više sna. Jer svi znamo – naspavan roditelj je sretan roditelj!