Podsjećamo, biciklom na cesti samostalno smije upravljati samo osoba koja je navršila 14 godina, a djeca s navršenih 9 godina samo u pratnji osobe starije od 16 godina, napominju u MUP-u
Iako djeca obožavaju voziti bicikl, istraživanje Udruženja 'Industry Association' pokazalo je kako je ta navika među mališanima pala za 19 posto u periodu između 2007. i 2019. godine. To je prava šteta jer je vožnja bicikla na svježem zraku odlična, zabavna i zdrava aktivnost.
Blagodati vožnje biciklom za djecu i tinejdžere:
- Bicikl ih odmiče od ekrana i sjedenja u zatvorenom prostoru.
- Vožnja po suncu i svježem zraku osigurava im opskrbu tijela vitaminom D.
- Osigurava im bolje kardiovaskularno zdravlje.
- Bicikliranje gradi mišiće.
- Poboljšava osjećaj za ravnotežu.
- Poboljšava osjećaj za koordinaciju pokreta.
- Dobro je za mentalno zdravlje, umanjuje osjećaj tjeskobe ili nagomilanog stresa.
- Pomaže u izgradnji samopouzdanja.
- Doprinosi povezanosti s drugom djecom koja vole voziti bicikl.
- Dobro je za okoliš jer je to vrsta prijevoza koja ne zagađuje okoliš ispušnim plinovima.
Važno je paziti na sigurnost!
Tijekom vožnje bicikla važno se pridržavati nekih pravila kako ne bi došlo do nezgoda koje ponekad znaju biti i kobne.
Dijete uvijek treba nositi kacigu bez obzira koliko je vožnja kratka, jer nesreća se može dogoditi u sekundi, a najgore je udariti glavom u rub nogostupa, kamen ili nešto tvrdo što može nanijeti teške ozlijede glave.
Pazite i na vidljivost djeteta na cesti tako da nosi odjeću jarkih boja, reflektore ili svjetla kako bi ga drugi sudionici u prometu mogli uočiti na vrijeme. Ovaj savjet posebno je bitan tijekom vožnje bicikla u rano jutro ili u vremenu oko zalaska sunca.
Još nekoliko savjeta:
- Dobro je koristiti zaštitnu kremu za sunčanje kako bi djetetova koža bila zaštićena od UV zraka.
- Ako idete na višesatnu vožnju, svakako ponesite vodu ili nešto za piće kako bi dijete ostalo hidrirano.
- Učite dijete da se drži biciklističkih staza ili nogostupa umjesto vožnje po cesti.
- Naučite ga ponešto o prometnim znakovima i koliko je važno poštovati ih.
- Naučite dijete da baš uvijek bude oprezno dok se vozi.
- Nikako mu ne dopustite korištenje slušalica tijekom vožnje na biciklu jer je važno da nauči osluškivati što se događa oko njega.
- Objasnite mu opasnosti korištenja mobitela i pisanja poruka tijekom vožnje. Naučite ga da radije siđe s bicikla, obavi na mobitelu što ima, i tek tada nastavi s vožnjom, prenosi mysanantonio.com.
'Djeca mlađa od 9 ne smiju sudjelovati u prometu na cesti vozeći bicikl'
"Podsjećamo, prema odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama biciklom na cesti samostalno smije upravljati samo osoba koja je navršila 14 godina, a djeca s navršenih 9 godina samo u pratnji osobe starije od 16 godina, dok djeca mlađa od 9 godina ne smiju sudjelovati u prometu na cesti vozeći bicikl", savjetuju u Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP).
"Svi mlađi od 16 godina za vrijeme vožnje bicikla moraju na glavi imati pričvršćenu biciklističku kacigu, a i djeca, kao i svi ostali biciklisti, noću i u uvjetima smanjene vidljivosti moraju koristiti reflektirajući prsluk ili druge dijelove odjeće s reflektirajućim dijelovima i na biciklu imati upaljeno prednje svjetlo. Bicikli moraju biti tehnički ispravni s ugrađenim svim dijelovima, a biciklisti, kao i svi ostali sudionici u prometu, dosljedno poštovati sva prometna pravila i prometne propise koje djeca još ne znaju niti približno u dovoljnoj mjeri za sigurno sudjelovanje u prometu", dodali su.
"Pozivaju se roditelji na dosljedno poštivanje ovih zakonskih odredbi i nedozvoljavanje djeci ponašanja u suprotnosti sa zakonom i igru biciklima na cesti, jer je svaka vožnja biciklom po cesti sudjelovanje u prometu u kojemu, kao što je iz statističkih podataka vidljivo, stradavaju i djeca", upozoravaju u MUP-u.