'Peppa Pig', 'Frozen', 'Toy Story' i drugi crtani filmovi podučavaju djecu pogrešnim lekcijama o boli, nasilju i spolu, pokazuje novo istraživanje.
Kada roditelji dopuste djeci gledadanje crtanih filmova i serija, nadaju se da će njihovi mališani pronaći uzore u svojim omiljenim likovima i da će naučiti kako se bolje povezati sa svijetom oko sebe. Ipak, novo istraživanje je otkrilo da neki od najpopularnijih crtića, poput "Peppa Pig", "Toy Story" i "Frozen", zapravo podučavaju našu djecu štetnim lekcijama po pitanju nasilja, boli i spola.
Istraživači sa sveučilišta u Ujedinjenom kraljevstvu i Kanadi analizirali su kako popularni crtići namijenjeni djeci od 4 do 6 godina prikazuju bol i empatiju. Pogledali su deset crtanih filmova, uključujući "Despicable Me 2", "Tajni život kućnih ljubimaca", "Priča o igračkama 3 i 4", "Incredibles 2", "Inside Out", "Up", "Zootopia", "Frozen" i "Finding Dory". Također su proučavali šest televizijskih emisija, uključujući "Princezu Sofiju", "Shimmer and Shine", "Psiće u ophodnji", "Oktonaute", "Peppa Pig" i "Danijel Tiger's Neighborhood".
Istraživači su u 9 crtanih filmova uočili povećanu količinu bolnih iskustava, a njih više od dvije trećine bilo je ukorijenjeno u nasilju. Primjeri svakodnevne boli ili ozljeda, primjerice crtanog lika koji je pao ili naletio na lakat, bili su daleko rjeđi i činili su samo oko 20% incidenata. Studija je otkrila sveukupni nedostatak empatije od strane likova koji su svjedočili da netko drugi osjeća bol.
"Pregledali smo emisije i filmove koje gledaju milijuni male djece u Sjevernoj Americi i šire. Nalazi su bili, iskreno, šokantni", rekla je vodeća istraživačica dr. Melanie Noel, izvanredna profesorica kliničke psihologije sa Sveučilišta Calgary u Kanadi. "Nesporno je da su mediji snažna sila u načinu na koji djeca uče o svijetu", nastavila je. "Način na koji je bol prikazana uči malu djecu bezosjećajnosti odnosno ako druga osoba osjeća bol ne treba joj pomoći i ne treba s njom suosjećati. Stoga smo mi odgovorni za promjenu ovih društvenih odnosa narativi o boli".
S tim se složila i dr. Abbie Jordan, viša predavačica na Odsjeku za psihologiju i Centra za istraživanje boli na Sveučilištu Bath u Ujedinjenom kraljevstvu. "Dio izazova je u tome kako govorimo o boli. Znamo da djeca provode sve veću količinu vremena gledajući utjecajne televizijske programe i filmove te da ono što prikazuju utječe na njihovo razumijevanje i svijest o problemu. Što se tiče boli, kao što vidimo iz ove studije, slika koju predstavljaju mediji ne odražava uobičajena dječja iskustva, već se puno više fokusira na ekstremnu i nasilnu bol", rekla je.
Što bi roditelji trebali učiniti?
Znajući da su naša djeca izložena tolikom nasilju, čak i u crtićima, važno je da s djecom neprestano razgovaramo o boli i empatiji. Moramo im pomoći da shvate da bol boli. I da je u redu izraziti osjećaje kada ih drugi povrijede ili uznemire. Također im trebamo dati do znanja da je važno pomoći svojim prijateljima kad su povrijeđeni. Treba naglasiti da crtići imaju i brojne dobre strane. Pravi sadržaj može pomoći u dječjem intelektualnom, socijalnom i emocionalnom razvoju.
Samo se moramo pobrinuti da naša djeca dobiju prave lekcije. Ova studija služi kao podsjetnik da dječje emisije i filmovi nisu uvijek korisni i dobri za našu djecu. Ipak, na nama je da pomognemo svojoj djeci da svaki problem pokušaju riješiti na pravi način. Naučimo ih lekcije o dobroti, empatiji i boli na načine koji mogu razumjeti.