Donosimo ti neke savjete pomoću kojih se lakše možeš pripremiti na trudove i bol tijekom porođaja
Mnogo je stvari koje možeš učiniti u trudnoći kako bi se pripremila za porođaj. Osim knjiga, videa i internetskih članaka, tu su i priče i savjeti obitelji, prijatelja i poznanika, no nemoj dopustiti da te prestraše 'horor' priče.
Tvoj liječnik, babica ili doula mogu ti puno pomoći u pripremama za porođaj, a oko 36. tjedna možeš intenzivnije početi razmišljati o planiranju samog poroda.
Bol koja dolazi s porođajem razlikuje se od bilo koje druge boli koju si imala u životu. Nije poput slomljene noge, ne radi se o stalnoj boli, ona dolazi i odlazi i dopušta ti da predahneš, stoga iskoristi to vrijeme koliko god možeš.
Relaksacija je jako važna tijekom poroda zbog jakog adrenalina. Adrenalin, nažalost smanjuje oksitocin koji uzrokuje kontrakcije. Tako da, što si opuštenija, to je manje adrenalina, a više oksitocina, odnosno, to su bolje i učinkovitije kontrakcije.
Jednom kada se pokušaš opustiti, što uspravniji položaj je odličan početak, jer kako glava gura vrat maternice, tako se otpuštaju oksitocini i tvoji trudovi su jači i učinkovitiji. Ono što još možeš učiniti kako bi bili više opušteni, funkcionira za svaku ženu drugačije. Možda ćeš htjeti razgovarati s partnerom ili babicom, možda ćeš samo htjeti držati nekog za ruku ili disati i koncentrirati se i biti u tišini.
Disanje je nešto što svi radimo nesvjesno, ali pri porođaju se treba malo više usredotočiti na cijeli proces disanja: Duboko udahni, napuni pluća sve do kraja, drži par sekundi i zatim izdahni i zamislit da otpuhuješ svu bol koju trenutno osjećaš.
Porođaj nije mačji kašalj, ali na kraju dana, imat ćeš nešto stvarno prekrasno u svom naručju, a to je možda najvažnija stvar koju trebaš zapamtiti kako bi se lakše nosila sa svom boli tijekom porođaja.