Za muškarce koji žele i trebaju poboljšati svoj spermiogram preporučuje se FertilUp čijom se redovitom upotrebom sperma obnavlja kroz tri mjeseca
Različiti su uzroci muške neplodnosti, a kako bi se otkrio uzrok potreban je multidisciplinarni pristup. Ključna pretraga u procjeni muške neplodnosti je analiza ejakulata - spermiogram, pomoću koje se može ustanoviti radi li se o dva vrlo česta uzroka muške neplodnosti, smanjenom broju spermatozoida u ejakulatu (oligozoospermiji) i smanjenom broju progresivno pokretnih spermatozoida (astenozoospermiji).
Spermiogram uključuje analizu ejakulata koji se daje nakon tri do pet dana seksualne apstinencije. U uzorku se procjenjuje volumen ejakulata, vrijeme likvefakcije i pH vrijednost. Mikroskopski se mjeri koncentracija spermija, njihov ukupan broj, morfologija i pokretljivost, a također se procjenjuje razina leukocita i fruktoze.
Najčešći uzroci muške neplodnosti
Plodnost kod muškaraca prirodno počinje opadati oko 40. godine i smanjuje se kod onih koji puše, piju, konzumiraju droge ili imaju višak kilograma. Rizik od razvoja bolesti ili izloženosti toksinima iz okoline i prehrane također se povećava s godinama i može smanjiti kvalitetu sjemena. Virusni orhitis (upale testisa ili pasjemenika), kao i spolno prenosive bolesti mogu dovesti do neplodnosti muškarca zbog oštećenja samih jezgri spolnih stanica, ishemije ili imunološkog odgovora tkiva na infekciju. Zbog bolesti hipotalamusa ili hipofize, primjerice, može doći do poremećaja u lučenju i funkcioniranju hormona koji utječu na plodnost.
Lošija plodnost može biti i posljedica ozljede ili bolesti testisa, poput nespuštenog testisa, te proširene vene testisa (varikokela). Može se pojaviti i kao komplikacija spolnih infekcija, među kojima su najčešće gonoreja, klamidijaza te HPV infekcija. Posebnu pažnju treba usmjeriti na bolest bubrega, jetre ili šećernu bolest jer njihovo pravilno liječenje i redovita kontrola pomažu u poboljšanju spolne funkcije.
I muškarcima se s godinama smanjuje plodnost
Od 1980., stopa fertiliteta za muškarce u 30-im godinama je porasla za 21 posto, a za muškarce u dobi od 40 i starije za gotovo 30 posto. Nasuprot tome, stopa fertiliteta u muškaraca mlađih od 30 godina smanjila se za 15 posto. Ukratko, u mlađim godinama danas muškarci rjeđe postaju očevi, a kasnije roditeljstvo i za majke i za očeve kako zbog socijalnih razloga ili zbog izraženije bračne neplodnosti koja zahtijeva višegodišnji tretman, postaje trend i kod nas.
Danas je poznato da kasnija dob muškarca dovodi do toga da se povećava vrijeme potrebno za začeće. Do toga može doći zbog smanjenja kvalitete sjemena muškarca, kao i veće učestalosti oštećenja DNK (fragmentacije DNK), koja se vidi u sjemenim stanicama. Također, povećava se stopa pobačaja, ili anomalija ploda uzrokovanih muškim čimbenikom.
Navike, vitamini i minerali koji poboljšavaju sliku spermiograma
Unos određenih vitamina i minerala pozitivno utječe na mušku plodnost. Koenzim Q10 pomaže povećanju broja i pokretljivosti spermija, prirodni izvori su crveno meso, losos, srdela, tuna, skuša, soja, sojino i sezamovo ulje, kikiriki, orasi, brokule, špinat i cjelovite žitarice. Zatim selen, koji povećava pokretljivost spermija ima ga u sjemenkama suncokreta, zobi, soku od naranče, češnjaku. Nedostatak mangana dovodi do gubitka libida i neplodnosti, prirodni izvori su integralne žitarice, orasi, voće, kelj, celer, aronija, smokva, jetra, pšenične mekinje, badem, heljda, leća, grašak, mrkva, suhe šljive. Folna kiselina nužna je za stvaranje spermija, održavanje njihova broja i pokretljivosti, ima je u zelenom povrću, šparogama, kvascu, grahu, gljivama, mesu, orasima.
Učestalost spolnih odnosa dva do tri puta tijekom tjedna povećava šanse za postizanjem trudnoće, jer manji broj odnosa smanjuje vjerojatnost spolnog čina u vrijeme ovulacije, ali i može utjecati na kvalitetu sjemena kod muškarca. Apstinencija povećava koncentraciju i broj spermija, međutim negativno utječe na njihovu pokretljivost. Apstinencija u duljem trajanju od 10 dana smanjuje kvalitetu spermija, dok apstinencija kraća od dva dana smanjuje koncentraciju, odnosno ukupni broj spermija.
Kako u tri mjeseca povećati plodnost?
Budući da nije jednostavno svakodnevnom prehranom unositi u organizam sve potrebne nutrijente, poželjno je uvesti dodatke prehrani. Za muškarce koji žele i trebaju poboljšati svoj spermiogram preporučuje se FertilUp čijom se redovitom upotrebom sperma obnavlja kroz tri mjeseca.
FertilUp za muškarce je dodatak prehrani čija formula sadrži optimalne količine vitamina, antioksidansa i minerala, a ima dokazano pozitivan utjecaj na plodnost, uravnoteženost hormona te kvalitetu sperme (brojnost, brzinu i oblik spermija).
Muškarcima koji imaju dijagnosticiranu azoospermiju i oligospermiju preporučuje se početi s uzimanjem FertilUp-a odmah nakon napravljenog spermiograma i postavljene dijagnoze. Nakon tri mjeseca redovitog uzimanja FertilUp-a poželjno je odmah napraviti novi spermiogram i usporediti rezultate s prethodnim. Ako je došlo i do najmanjeg poboljšanja slike spermiograma tada treba nastaviti dalje s uzimanjem FertilUp-a sljedeća tri mjeseca. Nekim muškarcima je dovoljan jedan ciklus od tri mjeseca dok je drugima potrebno i nekoliko ciklusa. Ne treba odustajati jer se slika spermiograma poboljšava polako i postupno te ne treba gubiti nadu.
FertilUp za žene pomaže ženama regulirati menstrualni ciklus, osigurati potpunu hormonsku ravnotežu te pripremiti tijelo na začeće.
Gdje kupiti FertilUp?
FertilUp se može naručiti u službenoj FertilUp internet trgovini, Proizvod naručen putem navedene internet trgovine ima najnižu cijenu te najbržu dostavu. FertilUp možete osobno kupiti i u sljedećim ljekarnama i specijaliziranim trgovinama Farmacie: Arena Centar Zagreb,POINT Shopping Centar Vrbani, ZTC Rijeka, Pula City Mall, Mall of Split,Super Osijek, Kaufland Šibenik,City Galleria Zadar,Sub City Dubrovnik. U ostalim ljekarnama Farmacie, ako ga nemaju na skladištu rado će ga naručiti za Vas. FertilUp je dostupan odmah u Bjelovaru i Vrbovcu u ljekarnama Coner.
Ako želite pročitati više informacija o liječenju neplodnosti ili spermiogramu posjetite Plodnost.hr.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.