Trudnoća 13. svibnja 2025.

Glas koji rađa: Zašto je vokaliziranje tijekom poroda dobro i prirodno

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kad žena rađa, nije joj lako ostati tiho - a ne bi ni trebala to pokušavati. Postoje brojni razlozi za to, a taj glas koji ispušta ima i svoju svrhu. O ovoj temi za portal missMAMA pišu doule Hrvatske udruge doula.

Jedna od stvari koje najnježnije i najsnažnije svjedočim kao doula je trenutak kada žena pronađe svoj glas. Ne onaj glas kojim pregovara za bolje uvjete na poslu, niti onaj kojim šapće djeci za laku noć. Nego onaj dublji, iskonski, iz trbuha, iz kostiju. Onaj koji dolazi kad se kontrola pusti, a snaga se oslobodi. Taj glas nije slabost – to je snaga u svom najautentičnijem obliku.

Što znači „vokalizirati“ tijekom poroda?

Vokaliziranje podrazumijeva ispuštanje glasova – bio to dugi izdah, nisko "aaaa", pjevušenje, stenjanje, ritmično disanje s glasom, pa čak i vikanje ako je potrebno. Porod ne izgleda isto za svaku ženu, i ne mora. Ali jedno je sigurno, kada žena slobodno koristi svoj glas, ona često lakše plovi kroz trudove.

Zašto je to korisno –  znanstveno i intuitivno?

Opuštanje mišića zdjelice i čeljusti:

Postoji snažna veza između čeljusti i zdjelice – kad je čeljust opuštena, lakše se otvara i cerviks. Niske, otvorene vokalizacije („aaaa“, „oooo“, „mmm“) potiču upravo to. Suprotno, kada žena zgrči čeljust, stegne usta ili zadrži dah to može refleksno zakočiti otvaranje.

Smanjenje boli i napetosti:

Korištenje glasa može pomoći u regulaciji boli. Tijelo se onda ne „bori protiv“ boli, nego je procesuira. Niske, monotone vokalizacije smanjuju razinu stresa i aktiviraju parasimpatički živčani sustav, onaj dio nas koji nam pomaže da se osjećamo sigurno.

Fokus i ritam:

Trudovi znaju biti intenzivni i snažni. Glas pomaže da ostaneš u trenutku, da se ne izgubiš u vrtlogu osjećaja. Vokalizacija postaje tvoj ritam, tvoje sidro. Ne moraš razmišljati, samo dišeš i glasaš se i to ti pomaže da ideš dalje.

Izražavanje i oslobađanje emocija:

Porod nije samo fizičko, nego i duboko emocionalno iskustvo. Glas ponekad izlazi kao suza, kao krik, a ponekad kao smijeh. Sve je to u redu. Sve to ima svoje mjesto i duboki razlog. Tvoj glas ne mora biti „lijep“. Samo treba biti slobodan.

Komunikacija s okolinom:

Iako možda nećeš izgovarati rečenice, tvoj glas će reći sve. Zvuk poroda govori kako ti je, gdje si, što ti treba. I često je to jasnije od bilo koje riječi.

Ovo nije trenutak za sram.

Nažalost, mnoge žene su naučene da „ne smiju smetati“, da budu tihe, da ne zauzimaju prostor čak ni kad rađaju. Porod nije trenutak za samozatajnost. Porod je tvoj trenutak. Imaš pravo biti glasna, divlja, moćna, ranjiva, sve to u jednom. Imaš pravo glasati se bez objašnjenja. Bez isprike. Ako te strah kako će to izgledati ili zvučati, vježbaj. Pjevaj pod tušem. Vježbaj disanje uz zvuk, krik, smijeh.. Pusti si pjesme, mantre, ono što te otvara i stvara sigurnost u tebi. Stvori prostor u sebi u kojem je tvoj glas dobrodošao. I uvijek biraj podršku (doulu, partnera, primalju) koja će čuvati taj prostor.

Porod nije tišina. Porod je pjesma tijela. Neka tvoj glas bude nit koja te vodi.

Neka bude slobodan. Jer tvoj glas rađa.

Doulu Paulu Prekpalaj, certificiranu porodnu i postpartum doulu Hrvatske udruge doula, potraži na Doula.hr.

Možda te zanima... Strah od odlaska u rodilište? Evo kako ti doula može pomoći nositi se s tim Trudnoća

 

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.

Vezani članci