Porodiljna naknada

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Lolla_

    Lolla_

    Broj poruka: 20

    Prijavi adminu

    Drage mame, mam pitanje i podijelila bih info koja mi je dana u HZZO-u…

    1. Otvaranje rodiljnog dopusta - otvara li se 28-45 dana od prvog utvrđenog ili promijenjenog očekivanog datuma poroda? Meni je promjenom očekivani porod 2 tjedna ranije od onog prvog utvrđenog (po MPO i UZV je ranije od zadnje m). Također, što ako stvarni datum bude drugačiji, a dopust mi bude otvoren 45 dana prije?  

    2. Kako sam na komplikacijama (MPO), poslodavac mi je rekao kako mogu iskoristiti 4 dana godišnjeg koji bi mi propao od prošle godine (pisali bi kao da radim)+ 1 dan novog zbog prava na regres - mogu li to koristiti prije rodiljnog dopusta (zatvoriti komplikacije, 4+1 dan (dakle tjedan dana “raditi” i dopust 45 dana prije termina? (naravno, ako ginekolog pristane).

    I info sa HZZO-a - ako ste na komplikacijama i zatvorite ih, 30 dana se ne može po istoj šifri opet otvoriti,ja sam bila ok u jednom trenutku i htjela raditi, pa su mi i ginekolog i oni rekli da to nije pametno, ako bi se nesto dogodilo, nema opet otvaranja 30 dana, a i nakon tih 30 dana je bino primiti 2 plaće - ali raditi kroz tri mjeseca - kako ne bi pao prosjek. Nadam se da e ova info pomoći nekome…

  • Avatar Točkica37

    Točkica37

    Broj poruka: 1502

    Prijavi adminu

    A da li se dobije bozicnica ako si na komplikacijama?

    11.10.2010 A ♡
    17.01.2013 I ♡
    [lilypie.com]

  • Frau_Mund6

    Broj poruka: 1623

    Prijavi adminu

    Lolla, 
    1. Porodiljni se otvara od 45 ili 28 dana od predvidenog datuma. To kad ces ti roditi je nebitno. Mozes rodit i puno ranije ali ti isplata ide od dana kad si porodiljni otvorila. 
    2. Ne znam sta bi tocno dobila s tim da godisnji iskoristis. Doma si svejedno. Mislim da ti naknada nebi bila sad nesto drasticno veca zbog tih par dana, a komplikacija oko otvaranja i zatvaranja prevelika. 
    Kao sto di napisala, ne mozes se vratit ponovno na komplikacije, mozes samo izracunat i dogovorot sa gimekologom koji dan te stavljaju na porodiljni pa taj godisnji iskoristit 4 dana prije. U tom slucaju ne znam kolika bi ti bila naknada jer si vracena na posao samo par dana. 
    Tockica, meni su  u prvoj trudnoci isplatili bozicnocu,  one godine kad sam bila na bolovanju, jer sam radila 6 mjeseci. Rekli su mi da moram radit bar nesto u toj godini da mi mogu isplatit. Iduce sam bila cijele na porodiljnom pa mi nisu mogli nista isplatiti. Tada sam dobila neku naknadu za rodenje djeteta. 


    url=https://lilypie.com [lilypie.com]]

  • Avatar Frajla

    Frajla

    Broj poruka: 3403

    Prijavi adminu

    Točkica37

    A da li se dobije bozicnica ako si na komplikacijama?


    Ovisi o firmi… ja sam u privatnoj (vecoj) firmi dobila sve, i regres i bozicnicu i dar za dijete i za uskrs…


  • Avatar Lolla_

    Lolla_

    Broj poruka: 20

    Prijavi adminu

    Hvala na odgovoru :) Otišla sam do ginekologa i hzzo-a pa info iz prve ruke - komplikacije se otvaraju prema inicijalnom datumu (datumu utvrđenom po zadnjoj menstuaciji), a ne prema eventualno promijenjenom terminu.
    Godišnji i sl. se može iskorsititi tako prije otvaranja rodiljnog dopusta, odnosno ranije se zatvore komplikacije, samo treba paziti da se ne prijeđe 29 dana.
    Ja ću iskoristiti tih par dana da mi ne propadne kao i koji dan novog go zbog regresa.

    Uvjet za regres je zakonom propisan kao korištenje go - barem jednog dana, a božićnica/uskrsnica bi se trebala isplatiti svima, ovisno o internim aktima i postoje iznimke ako poslodavac odluči. Ali za regres mora ići isplata svima koji su koristili barem jedan dan, ako je donesena odluka o isplati 

  • Avatar Frajla

    Frajla

    Broj poruka: 3403

    Prijavi adminu

    Lolla_

    Hvala na odgovoru :) Otišla sam do ginekologa i hzzo-a pa info iz prve ruke - komplikacije se otvaraju prema inicijalnom datumu (datumu utvrđenom po zadnjoj menstuaciji), a ne prema eventualno promijenjenom terminu.
    Godišnji i sl. se može iskorsititi tako prije otvaranja rodiljnog dopusta, odnosno ranije se zatvore komplikacije, samo treba paziti da se ne prijeđe 29 dana.
    Ja ću iskoristiti tih par dana da mi ne propadne kao i koji dan novog go zbog regresa.

    Uvjet za regres je zakonom propisan kao korištenje go - barem jednog dana, a božićnica/uskrsnica bi se trebala isplatiti svima, ovisno o internim aktima i postoje iznimke ako poslodavac odluči. Ali za regres mora ići isplata svima koji su koristili barem jedan dan, ako je donesena odluka o isplati


    Radim u privatnoj firmi, porodiljni sam otvorila u 3 mj, prije toga nista godisnjeg nisam koristila. Rodila u 4 mj i ostatakgodine naravno bila na porodiljnom. Uredno sam dobila regres. Mislim da je to kod nas uredeno kolektivnim ugovorom


  • Avatar annchy17

    annchy17

    Broj poruka: 75

    Prijavi adminu

    Bokic.
    Ima mozda netko saznanja o ovoj situaciji? 
    Znaci rodila sam ove godine u 2.mjesecu, u prvom djelu 6 mjeseci sam imala istek ugovora. 
    Drugih 6 mj, odnosno roditeljski mi traje do 2.2.
    Medjutim ja sam ponovno trudna i termin mi je 1.4.
    Imam dosta staza i pravo na naknadu za nezaposlene. 
    E sad, razmisljam da prekinem rodiljni i probam se zaposliti barem 2 mjeseca i odem na komplikacije. 
    Jel je moguce to? 
    Kaj ako se ne zaposlim? Imam pravo s porodiljnog na porodiljni? Kaj se onda desi s naknadom? Dobim svejedno ?

    [lilypie.com]

  • Frau_Mund6

    Broj poruka: 1623

    Prijavi adminu

    Mislim da ces ovo morat provjerit na hzzo. Ali ovako ako se uspijes zaposlit, dobit ces prosjek place kao i kod ove trudnoce. A ostatak porodiljnog od prve trudnoce mozes iskoristit naknadno. Mozda ti nije lose naci nekog poznatog da te zaposli pa mu isplatis poreze. 

    Ako nastavis s jednog na drugi porodiljni onda ti je naknada minimalac. 


    url=https://lilypie.com [lilypie.com]]

  • LjubicaSć

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pozdrav! Ugovor na poslu mi ističe za 2 dana pa bih se prijavila kod drugog poslodavca i na veću plaću, kako bih ostvarila staž od 18 mjeseci u 2 godine. Zanima me sljedeće: kako bi se računala visina naknade za drugih 6 mjeseci? Je li isto po prosjeku plaća ili? Jer je moj prosjek plaća 3700. Znači li to da bih drugih 6 mjeseci primala 2700 a ne 3991? 

  • LjubicaSć

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Mislim da pravo na naknadu s biroa mozes koristiti nakon isteka porodiljnog 

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.