Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Marrica

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pozdrav mame. Imam pitanje u vezi zabrane rada!
    U Njemačkoj sam od 6.og mj. Radila sam u staračkom domu. Poslije mjesec dana sam saznala da sam trudna. U isto vrijeme sam zavrsila na operaciji gdje sam odmah dobila otkaz. Zbog operacije nisam smjela raditi a i trudnoća je još uvijek tu. Sveukupno sam radila 2 mjeseca. Kako bih imala pravo na job centar trebalo mije jos jedan mjesec rada. Sada sam se zaposlila kao sobarica radila sam  nažalost tjedan dana.Išla sam kod doktora na pregled  i  zbog stanja dao mi je  absolutes Beschaftigungsverbot. I  pitala sam sefa kamo da odnesem papire pitao me kakav da poslikam. Jesam i nakon toga mi ne odgovara.  Nije mi bio cilj da radim tjedan dana 😔 ali nesmijem.  Pitanje je kome moram predati taj papir i što sada mogu očekivati?! 

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Marrica

    Pozdrav mame. Imam pitanje u vezi zabrane rada!
    U Njemačkoj sam od 6.og mj. Radila sam u staračkom domu. Poslije mjesec dana sam saznala da sam trudna. U isto vrijeme sam zavrsila na operaciji gdje sam odmah dobila otkaz. Zbog operacije nisam smjela raditi a i trudnoća je još uvijek tu. Sveukupno sam radila 2 mjeseca. Kako bih imala pravo na job centar trebalo mije jos jedan mjesec rada. Sada sam se zaposlila kao sobarica radila sam nažalost tjedan dana.Išla sam kod doktora na pregled i zbog stanja dao mi je absolutes Beschaftigungsverbot. I pitala sam sefa kamo da odnesem papire pitao me kakav da poslikam. Jesam i nakon toga mi ne odgovara. Nije mi bio cilj da radim tjedan dana 😔 ali nesmijem. Pitanje je kome moram predati taj papir i što sada mogu očekivati?!


    Je li vas prvi poslodavac znao da ste trudni? Ako da,niste smjeli dobiti otkaz. Što se sadašnje situacije tiče,papir morate poslati poslodavcu,možda najbolje preporučeno s povratnicom da imate dokaz. Dobivat ćete 100%placu od tog drugog poslodavca sve do 8 tjedana nakon poroda. Nakon tog dobivate Elterngeld koji morate zatražiti odmah nakon rođenja djeteta. Ukoliko budete imali najmanje godinu dana radnog staža u trenutku slanja papira za Elterngeld dobivat ćete 65% netto place (prosjek) godinu dana,ukoliko ne,imate pravo ma 300€ mjesečno. Ukoliko vam je ovaj drugi ugovor na odredjeno,kad vam završi porodiljni dopust javite se Arbeitsamt. Budući je drugom poslodavcu poznati da ste trudni ne može vas otpustiti ali može vam ne produziti ugovor ako ste na odredjeno. 

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    zvijezda7

    Marrica

    Pozdrav mame. Imam pitanje u vezi zabrane rada!
    U Njemačkoj sam od 6.og mj. Radila sam u staračkom domu. Poslije mjesec dana sam saznala da sam trudna. U isto vrijeme sam zavrsila na operaciji gdje sam odmah dobila otkaz. Zbog operacije nisam smjela raditi a i trudnoća je još uvijek tu. Sveukupno sam radila 2 mjeseca. Kako bih imala pravo na job centar trebalo mije jos jedan mjesec rada. Sada sam se zaposlila kao sobarica radila sam nažalost tjedan dana.Išla sam kod doktora na pregled i zbog stanja dao mi je absolutes Beschaftigungsverbot. I pitala sam sefa kamo da odnesem papire pitao me kakav da poslikam. Jesam i nakon toga mi ne odgovara. Nije mi bio cilj da radim tjedan dana 😔 ali nesmijem. Pitanje je kome moram predati taj papir i što sada mogu očekivati?!

    Je li vas prvi poslodavac znao da ste trudni? Ako da,niste smjeli dobiti otkaz. Što se sadašnje situacije tiče,papir morate poslati poslodavcu,možda najbolje preporučeno s povratnicom da imate dokaz. Dobivat ćete 100%placu od tog drugog poslodavca sve do 8 tjedana nakon poroda. Nakon tog dobivate Elterngeld koji morate zatražiti odmah nakon rođenja djeteta. Ukoliko budete imali najmanje godinu dana radnog staža u trenutku slanja papira za Elterngeld dobivat ćete 65% netto place (prosjek) godinu dana,ukoliko ne,imate pravo ma 300€ mjesečno. Ukoliko vam je ovaj drugi ugovor na odredjeno,kad vam završi porodiljni dopust javite se Arbeitsamt. Budući je drugom poslodavcu poznati da ste trudni ne može vas otpustiti ali može vam ne produziti ugovor ako ste na odredjeno.


    Zaboravih napisati da 6 tj prije poroda dobivate jedan dio od Krankenkasse a drugi od poslodavca,kao i 8 tj.nakon poroda. Ako već niste morate Krankenkassi javiti očekivani termin poroda i kad vam po zakonu počinje Mutterschutz.

  • Marrica

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

     Šef iz bivše firme nije znao da sam trudna jer se  sve to izdogađalo u tjedan dana i saznanje o trudnoci i operacija. A opet da gledamo realno nije mi smio dati otkaz jer sam bila na bolovanju. Ali mi je priopcio isti dan nakon operacije da ću dobiti otkaz 😪…  Zanima me da li mogu od ovog poslodavca dobiti otkaz pošto ništa nije odgovorio ili samo pošaljem na adresu od firme papir i to je to?
    Hvala Vam na odgovoru puno mi znači ☺️

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Marrica

    Šef iz bivše firme nije znao da sam trudna jer se sve to izdogađalo u tjedan dana i saznanje o trudnoci i operacija. A opet da gledamo realno nije mi smio dati otkaz jer sam bila na bolovanju. Ali mi je priopcio isti dan nakon operacije da ću dobiti otkaz 😪… Zanima me da li mogu od ovog poslodavca dobiti otkaz pošto ništa nije odgovorio ili samo pošaljem na adresu od firme papir i to je to?
    Hvala Vam na odgovoru puno mi znači ☺️


    Koliko sam ja upućena ne možete dobiti otkaz u nijednom slučaju. Mislim da u trudnoći ne vrijedi pravilo “otkaz bez razloga za vrijeme probnog rada”. Vi papir pošaljite što prije,tj.vec ste trebali. Da vas ne bi pretekao s otkazom jer ste mu to samo usmeno obznanili. 1.12.bi vam trebala sjesti plaća ali dotada ima još pa nemojte čekati placu da vidite je li sve u redu. Moj vam je savjet da nađete najbliži Caritas ili Diakonie (proguglajte malo) i odete pitati savjet. 
    Ne bih vam voljela nesto krivo reći jer nisam imala takvu situaciju. 

  • Marrica

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    U redu oću. Hvala Vam puno na odgovoru i savjetu. 
    Pozdrav!

  • Du-du

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Hej, ja sam imala istu situaciju, radila sam mjesec dana i od dr dobila potpunu zabranu rada, s obzirom da sam imala ugovor na 6mj to vrijeme sam primala 100% platu i kada mi je istekao ugovor vise mi ga nisu produzili i to je to. 

  • Avatar zri

    zri

    Broj poruka: 6

    Prijavi adminu

    Pozdrav svim mamama u Njemačkoj!
    Živim u Berlinu tek godinu dana i nedavno sam kod ginekologice potvrdila trudnoću - 7 tjedana.
    Radim za Zeitarbeit firmu i to u skladištu i kad sam pitala za Arbeitsverbot, rekli su da samo izbjegavam dizati teške predmete, a stajanje uopće nisu uzeli u obzir. Osim toga, svi kolege puše i ja sam stalno u dimu.
    (Meni je ginekologica rekla da ona ne može dati Arbeitsverbot nego da to radi Betriebsarzt, a moja firma ima svog, ali oni to tek moraju razjasniti…kakogod). Ne znam, meni je ovo prva trudnoća i malo je teško dizati kutije i stajati cijelo vrijeme kad mi je zlo cijeli mili dan i jedem tek navečer jer samo tad hrana ostaje u želucu.
    Druga stvar je da sam na probnom roku i moj će ugovor isteći u prvom mjesecu i planiram se javiti na Arbeitsamt.
    Ako imate kakvih savjeta, rado ću poslušati, hvala :)

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    zri

    Pozdrav svim mamama u Njemačkoj!
    Živim u Berlinu tek godinu dana i nedavno sam kod ginekologice potvrdila trudnoću - 7 tjedana.
    Radim za Zeitarbeit firmu i to u skladištu i kad sam pitala za Arbeitsverbot, rekli su da samo izbjegavam dizati teške predmete, a stajanje uopće nisu uzeli u obzir. Osim toga, svi kolege puše i ja sam stalno u dimu.
    (Meni je ginekologica rekla da ona ne može dati Arbeitsverbot nego da to radi Betriebsarzt, a moja firma ima svog, ali oni to tek moraju razjasniti…kakogod). Ne znam, meni je ovo prva trudnoća i malo je teško dizati kutije i stajati cijelo vrijeme kad mi je zlo cijeli mili dan i jedem tek navečer jer samo tad hrana ostaje u želucu.
    Druga stvar je da sam na probnom roku i moj će ugovor isteći u prvom mjesecu i planiram se javiti na Arbeitsamt.
    Ako imate kakvih savjeta, rado ću poslušati, hvala :)


    Da,nažalost je ovdje jako teško dobiti zabranu rada,pogotovo od ginekologa jer on može izdati zabranu jedino u slučaju da postoji medicinski problem koji je nastao kao posljedica trudnoće i da postoji realna opasnost po vas i plod. Koliko god okrutno zvucalo, mučnina nije razlog. Betriebsarzt vam može izdati zabranu zbog uvjeta rada,skladište svakako nije mjesto za trudnicu. Isto može učiniti poslodavac ako nema drugo radno mjesto za vas, a koje je prilagođeno trudnici. Što se tiče stajanja, imate pravo na veći broj pauza,mora vam se osigurati mjesto gdje možete prileci. Ne mogu se sad sjetiti koliki teret je u pitanju,ali mislim da ne smijete dizati više od 10kg povremeno ili 5 kg stalno,tako nešto. Zadnja opcija iako ne i najpovoljnija jest da odete na bolovanje preko doktora opće prakse ali nakon 6.tj.ce vam se smanjiti plaća za 30ak%.  Što se tiče pušenja na vašem radnom mjestu,to morate reći svom poslodavcu i Betriebsarztu jer trudnica ne smije provoditi vrijeme u zadimljenom a i ne kužim kako je ljudima dozvoljeno pustiti dok rade u zatvorenom prostoru. Moj vam je savjet da pričekajte da prodje nova godina i onda ponovno zatražite od ginekologa zabranu. 

  • Deleted user

    Broj poruka: 127

    Prijavi adminu

    Pozdrav svima ! 
    Imam pitanje za zaposlene majke u Njemačkoj koje su trenutno na čuvanju trudnoće ( Arbeitsverbot) to je moja trenutna situacija.
    Uglavnom moje pitanje je kolko vam je iznosila naknada koju vam je uplaćivala krankenkasse 6 tj prije poroda i 8 nakon?
    Jel iznos bio 100% od plaće kao i inače što ste dobivale? Jer ja sad na čuvanju imam 100% placu ali zanima kolko je nakon kad me krankenkasse preuzme? A to je od slijedećeg mjeseca..
    Hvala na odgovoru 🤗

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.