Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar mimmyx

    mimmyx

    Broj poruka: 181

    Prijavi adminu

    Dobar dan, imam jedno pitanje…
    Prije tj dana sam sa muzem stigla u njemacku i zanima me dali mogu dobiti onih 190 eura za dijete (imam malog starog 1 godinu i trudna sam ponovno). Ne radim nigdje trenutno, a muz radi.

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    mimmyx

    Dobar dan, imam jedno pitanje…
    Prije tj dana sam sa muzem stigla u njemacku i zanima me dali mogu dobiti onih 190 eura za dijete (imam malog starog 1 godinu i trudna sam ponovno). Ne radim nigdje trenutno, a muz radi.


    Ako mislite na djecji doplatak,naravno,predajte odmah u nadleznu Familienkassu. Kad rodite,predajte za bebu. Sva djeca imaju pravo. Ok,ima iznimki,ali to su roditelji koji zaradjuju preko 250 000€ u godini. 

  • Avatar m-mama

    m-mama

    Broj poruka: 539

    Prijavi adminu

    Mame, gdje mogu provjeriti informacije o povratu poreza? Čitala sam po fejsu, al sto priča. 

    Tata bi malcu slao novce na njegov račun ( ako ga uspijemo otvoriti pošto je malen) da kasnije može tražit povrat poreza. 

    [lilypie.com]

  • Avatar niki93

    niki93

    Broj poruka: 96

    Prijavi adminu

    Pozdrav Mamice 😃☺️
    Trudna sam prvi puta i to sam saznala jučer 😍 
    Također sam u Njemačkoj, u radnom sam odnosu, imam ugovor na neodređeno, ovdje sam 4 godine i nisam upoznata sa pravima trudnica niti imam nekoga da pitam iz prve ruke 😑 pa vas molim ukoliko mi može koja napisati kojim redom krenuti?
    Sutra ću napraviti termin kod gin.da me pregleda i da dobijem potvrdu, s obzirom da mi je šef rekao jednom prilikom da moram reći kad ću biti trudna jer dobivam automatski zabranu rada jer čistim na 8h dnevno 🙈🤯 odakle krenuti, na koja primanja imam pravo? Što gdje i kako? Hvalaaa ❤️

    [lilypie.com]

  • monkaj

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pozz mame i buduce mamice ☺️ Pitanjce jedno, vidim da se u starim postovima pisalo o preuzimanju dijela troskova od strane Krankenkasse, ima li koja kakva novija saznanja o tome? Tocnije, radio se o AOK KK. Harmony test su mi odbili refundirati troskove, sto sam zapravo i ocekivala. Ali recimo zanima me jesu li kojoj priznali troskove dodatnih uzv-a, dijabetes test i tako…hvala unaprijed i lp svima!

  • ani18

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Pozdrav cure…imam jedno pitanje,i molim za odgovor. Ovako. Menstruacija mi kasni 3 dana,jutros sam napravila test i bio je negativan 😥 i danas sam dobila krvarenje,ali ne kao prava menst.,puno manje,i svjetla je boja ali se pojavi i smeđa. Znam da to može biti implatacijsko krvarenje,ali me zbunjuje test od jutros 😐 dali je imala ijedna sličnu situaciju? Otići ću na pregled kod ginekologa ako mi nastavi ovako biti,ali sam znatiželjna. Toliko želimo bebu🙈 
    Izvinite na dugom tekstu,i hvala😊

  • Andry

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    niki93

    Pozdrav Mamice 😃☺️
    Trudna sam prvi puta i to sam saznala jučer 😍
    Također sam u Njemačkoj, u radnom sam odnosu, imam ugovor na neodređeno


    Evo da odg na tvoje pitanje.. znaci ginic ti izdaje tzv. Beschäfrigungsverbot… sa tom potvrdom tj. Atestom o zabrani rada odes kod poslodavca i predas mu to.. od tog datuma koji pise u tom atestu ne smijes vise ic radit…ginic ti moze dat na puno radno vrijeme ili na pola radnog vremena tu zabranu ovisi koja je vrsta posla i koliko utjece na tvoje i bebino zdravlje i poslom kojim se bavis.. imaju i poslovi kod kojih automatski se dobiva zabrana rada npr. one mame koje rade po bolnicama ili sa posebnim kemikalijama itd… to znaci da imaju te dvije razlicite vrste zabrane s time da svaka ima na kraju isti ishod a to je da se ne ide vise na posao :-)… jedina ta razlika je da se kod nekih automatski dobiva ta zabrana a kod nekih poslova se mora ic po tu potvrdu i popricat sa ginicem… onda znaci do kraja trudnoce iliti 6 tjedana prije poroda si pod tom zabranom rada… citav taj period dobivas punu placu… sef ima pravo te izdatke povratit od tvoje krankenkasse jedan dio a jedan dio je umlagefähig sto znaci da kad oni kazu da ih kosta imat trudnicu u firmi da to nije istina… 6 tjedana prije i 8 tjedana poslje poroda si u mutterschutzu… i tu se dobiva puna placa…e poslje ti slijedi elternzeit… taj elternzeit moras kod poslodavca prijavit tj napisat od kad do kad te nema na poslu…. imaju rokovi kad se to mora poslodavcu predat.. elternzeit ti je zapravo stanje mirovanja tvog radnog odnosa tj ugovora i nema nikakve veze sa elterngeldom… mada za to vrijeme koje planiras ostat kuci predajes zahtjev za elterngeld u mjestu za koje ti je za tebe zuständig.. a to ti pise na internetu… imas pravo 65-67 posto od place dobivat ako ces uzet na godinu dana elterngeld… imas pravo uzet do 3 godine s time da ti se taj iznos onda rasporedi za to vrijeme… to znaci ako si npr zaradjivala 2000 eura netto.. imas na godinu dana pravo dobivat oko 1300 eura… ako zelis npr ostat dvije godine onda ti se taj iznos dijeli i imas pravo dobivat oko 650 eura mjesecno…. plus djecji doplatak 200 koji dobivas od rodjenja djeteta… a od prve godine do trece godine djetetovog zivota ako zivis u pokrajini Bayern dobivas jos ekstra 200 eura, to je stimulacija nekakva to je sad nesto najnovije… eto nadam se da sam uspjela malo pomoci… sretno :-)

  • Terole

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    martina333

    Hej gagulina!

    Nisam bas bila na klokanici niti sam otvarala temu roditelja. Ja sam rodila prije dva mjeseca i u Njemackoj sam. Ako ti nesto treba, slobodno pitaj….


    Ciao, i ja sam u Njemackoj, i saznala sam da sam trudna poslodavac mi je taman produzit ugovor ma jos godinu dana, sad me zanima imam li pravo na porodiljni ako se za vrijeme trudnoce ili komplikacija vratim u Hrvatsku? 

    Terole

  • Terole

    Broj poruka: 5

    Prijavi adminu

    Dobar dan,
    U Njemackoj sam radim tu godinu dana poslodavac mi je produzio ugovor na god dana jos i saznala sam da sam trudna, e sad me zanima dali postoji mogucnost ako se vratim u hrvatsku za vrijeme koplikacija ( ako budu a pretpostavljam da ce bit jer radim tezak fizicki posao) i za vrijeme porodiljnog da dobivam naknadu? Te u kojem je iznosu naknada?
    Hvaaalaaa 😊😊😊

    Terole

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Pozdrav, nisam razumjela mislite li cijelu trudnoću i porod provesti u Hrvatskoj? Ako vam izdaju zabranu rada vi i dalje morate dolaziti redovno na preglede u trudnoći. A i idete na vlastiti rizik,ako se ne daj Bože  bilo što dogodi dok ste u Hr, a na komplikacijama ste ,može biti problema s Krankenkassom koja plaća vašem poslodavcu period komplikacija. Ja sam bila nekih 4,5 mj.trudna kad sam dobila zabranu rada i ginekologinja mi je rekla da ne idem za Hr a ako i idem onda je to na vlastiti rizik. A na Elterngeld imate pravo,65% prosjeka netto place zadnjih godinu dana-racuna se i vrijeme komplikacija. S tim da se racuna bez ikakvih dodataka,čista netto plaća samo.

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.