Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Kristina7

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Zanima me nekoliko sitnica. Imam curicu koju sam rodila u Njemackoj i dosta tog smo propustili iskoristiti na sto smo imali pravo, ponovno sam trudna i ne zelim napravit istu gresku. Zanima me gdje se trebam raspitat za babicu i postoji li jednokratna novcana ili nekakva druga pomoc kod rodenja djeteta osim djecjeg doplatka i porodiljne.

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Kristina7

    Zanima me ako suprug koristi 2 mjeseca porodiljnog dopusta to mu je placeno u potpunosti nije placeno uopce ili u odredenom postotku. Pozdrav.


    Placeno mu je 65% od netto place,kao i nama. Moj je prvi mjesec iskoristio kad se beba rodila,posto je rodjena 7.u mjesecu za tih 7 dana je dobio od firme placu a taj 1 mjesec mu je bio placen od L Bank,tih 65%. Posto on ima fixnu placu,iznos je bio jasan,dok kod onih koji nemaju (placeni su po satu,ucinku i sl.)racunaju prosjek. Morali smo poslati zadnjih 12 platnih lista. 

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Kristina7

    Zanima me nekoliko sitnica. Imam curicu koju sam rodila u Njemackoj i dosta tog smo propustili iskoristiti na sto smo imali pravo, ponovno sam trudna i ne zelim napravit istu gresku. Zanima me gdje se trebam raspitat za babicu i postoji li jednokratna novcana ili nekakva druga pomoc kod rodenja djeteta osim djecjeg doplatka i porodiljne.


    Za babicu googlate koje rade u vasem mjestu (negdje nakon 3.mj.trudnoce) i zovete jednu po jednu. Pitat ce vas za termin rodjenja djeteta i reci ima li ona mjesta. Tako dok jedna ne pristane. :-)
    U velikim gradovima pitaju i za kvart jer nece ici ako je predaleko od vas. 
    Sto se tice raznih pomoci,u principu na njih imate pravo jedino u slucaju da imate mala primanja,kao kucanstvo. Postoji pomoc za opremanje od Caritasa/Diakonie/Profamilie (predajete zahtjev u jednu od organizacija). Iznos nije fiksni vec postoji maksimalni (ca.1000€)i u skladu s primanjima odredjuju cifru. 
    Vi i suprug mozete u firmama vasim pitati daju li kakav iznos za rodjenje djeta (Geburtsbeihilfe). Kod nas je bio slucaj da moj poslodavac daje,muzev ne. 
    To je zapravo to,neka me netko ispravi ako grijesim. 

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    sreca

    Žene drage,da li ima koga na ovom forumu?!
    Zanimaju me iskustva, šta je potrebno za bolnicu?
    Kod mene u bolnici za bebe sve ima,od stola za presvlačenje,pelena,odjeće itd. Isto tako za nas su dostupni ulosci i mrezaste gaćice. Za vrijeme poroda možemo biti u njihovom ili u svojoj spavaćici,haljini šta god..


    U sustini su potrebne stvari za vas koje se ticu osobne higijene (kao i kuci),carape ako ne volite biti bosi,ogrtac koji mi je bio koristan kad je bila posjeta pa smo izasli iz sobe ili za setnju kroz bolnicu,pidzame/spavacice/tajice/trenirke u kojima cete biti nakon poroda,najbolje za svaki dan po jednu presvlaku,grudnjak po potrebi-kod nas su rekli da mozda bolje bez grudnjaka tih prvih dana ako se ok osjecamo bez njega,ostatak stvari koje svakodnevno koristite kao labello,punjac za mob. …pretpostavit cu da vam hranu koju zelite moze donijeti netko iz obitelji kad pozelite. :-) 
    Ja sam radjala u njihovoj spavacici jer su nam stvari bile u autu a nisam bila od volje cekati da muz ide do auta pa da se presvlacim. 
    Za bebu najbolje da vam donese taj dan kad idete kuci.

  • sreca

    Broj poruka: 129

    Prijavi adminu

    ivana1991

    Lijep pozdrav, imam par pitanja i nadam se da mi mozete pomoci.
    Zaposlena sam u Hrvatskoj, suprug je u Njemackoj i plan je da i ja odem. U meduvremenu sam ostala trudna. Zanima me, posto planiram ici na cuvanje trudnoce, da li je moguce da, posto je suprug u Njemackoj da sve preglede obavim tamo, tj. da li Hrvatsko osiguranje pokriva troskove pregleda kod ginekologa? Htjela bih biti s njim za vrijeme trudnoce, a za porod bih dosla u Hr. Druga opcija je da dam otkaz i da se u Njemackoj preko muza prijavim na zdravstveno. Imam li onda pravo na ikakve novcane dodatke? Koje su moje obveze i koliko otprilike bi kostalo zdravstve osiguranje za mene? Unaprijed hvala :)


    Za preglede u njem nisam sigurna da će vam preuzeti hr. Osiguranje jer ipak europska iskaznica služi za hitne slučajeve dok ste u inozemstvu al ne I za redovite kontrole,pogotovo ako se prijavite u Njem. Jedino što bi vam preporučila dati otkaz pred porod u Hr,prijaviti se u Njemackoj,uzeti osiguranje preko muža i nakon poroda primati 300e. Ili ako je pak vaš porodiljni veći i ne isplati vam se davat otkaz,roditi u Hr i primat porodiljni dole. Isto tako ne bi vam savjetovala da se za to vrijeme prijavljujete u Njem jer znam slučaj gdje su bili prijavljeni tu a u Hr imali osiguranje,pa su iznos morali vratit. Neka me ispravi tko zna bolje.

    [lilypie.com]

  • Avatar m-mama

    m-mama

    Broj poruka: 539

    Prijavi adminu

    Pozdrav mame, malo da se ubacim ako smijem. Razmišljam o preseljenju u Njemačku. Za sad znam dvije stvari: uvijek se mogu vratiti doma( hvala Bogu imam kamo) i da Njemačka nije obećana zemlja, ne teće med i mlijeko kako većina misli. 

    Beban je 1,5, kako vam je bilo prvih par mjeseci kako ste doselile već sa djetetom? Kako ste se snašle? Vrtić? Doktori? Posao? PAPIrologija i to?

    Ako vam nebi bilo problem osvježiti sjećanja i podjeliti dio sa mnom , lp iz Hrvatske ☺️☺️

    [lilypie.com]

  • orhideja123

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Zdravo drage mame i trudnice. Zelim da se malo konsultujem sa vama, posto nisam upucena bas u zakone u Nemackoj. Pre 2 nedelje sam saznala da sam trudna, inace sam zaposlena i jednogodisnji ugovor mi istice za mesec dana. Ako sada kazem da sam trudna pretostavljam da mi nece produziti ugovor? Sta se u tom slucaju desava? Da li imam prava na neki novac? Ili da pokusam da radim jos mesec dana da niko ne primeti da sam trudna, pa da dobijem novi ugovor? Problem je sto imam mucninu tokom celog dana, probijaju me ledja a stojim 8 sati dnevno. I sta bi se desilo kada bi mi produzili ugovor za jos jednu godinu? Koliko bih novca u tom slucaju dobijala i do kog meseca bih morala da radim, posto je u pitanju fizicki posao, gde se cela smena prestoji? I da li postoji neki rok do kada moram da kazem poslodavcu za trudnocu? 😊 Hvala na odgovoru 😊

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    orhideja123

    Zdravo drage mame i trudnice. Zelim da se malo konsultujem sa vama, posto nisam upucena bas u zakone u Nemackoj. Pre 2 nedelje sam saznala da sam trudna, inace sam zaposlena i jednogodisnji ugovor mi istice za mesec dana. Ako sada kazem da sam trudna pretostavljam da mi nece produziti ugovor? Sta se u tom slucaju desava? Da li imam prava na neki novac? Ili da pokusam da radim jos mesec dana da niko ne primeti da sam trudna, pa da dobijem novi ugovor? Problem je sto imam mucninu tokom celog dana, probijaju me ledja a stojim 8 sati dnevno. I sta bi se desilo kada bi mi produzili ugovor za jos jednu godinu? Koliko bih novca u tom slucaju dobijala i do kog meseca bih morala da radim, posto je u pitanju fizicki posao, gde se cela smena prestoji? I da li postoji neki rok do kada moram da kazem poslodavcu za trudnocu? 😊 Hvala na odgovoru 😊


    Zakonski ne postoji rok do kojeg morate reci poslodavcu,u principu ako ne zelite,ne morate ni reci sto je meni osobno smijesno jer ce se ionako vidjeti. Nadam se da ste se na vrijeme prijavili na Arbeitsamt,imali ste obvezu 3 mj.prije isteka ugovora na odredjeno tako da u slucaju da vam ne produze,dobijate Arbeitslosengeld. Ako niste,otidjite odmah sutra,sto prije prijavite,prije ce vam se rijesiti status. Arbeitslosengeld dobivate svakako,65% (ako imate vec djecu onda 67%) place,s tim ukoliko nemate zabranu rada postoji mogucnost (nisam cula za konkretan primjer) da vam Arbeitsamt nadje posao neovisno o vasoj trudnoci sto mnogi poslodavci odbiju jer cete ionako za par mj.otici na porodiljni. 8 tj.prije poroda pocinje Mutterschutz i do tada morate raditi (opet,ukoliko ne dobijete ranije zabranu rada). 
    Ono sto vam zelim naglasiti,da se ne razocarate:zabranu rada nerado daju. Klasicno bolovanje i da,ali zabranu tesko,iskljucivo ako postoji opasnost za mamu i dijete na poslu. Poslodavac je duzan osigurati vam odredjene uvjete na poslu (vise placenih pauza,mjesto gdje mozete sjesti/leci,nema nocnog rada,prekovremenih i sl.). 

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    zvijezda7

    orhideja123

    Zdravo drage mame i trudnice. Zelim da se malo konsultujem sa vama, posto nisam upucena bas u zakone u Nemackoj. Pre 2 nedelje sam saznala da sam trudna, inace sam zaposlena i jednogodisnji ugovor mi istice za mesec dana. Ako sada kazem da sam trudna pretostavljam da mi nece produziti ugovor? Sta se u tom slucaju desava? Da li imam prava na neki novac? Ili da pokusam da radim jos mesec dana da niko ne primeti da sam trudna, pa da dobijem novi ugovor? Problem je sto imam mucninu tokom celog dana, probijaju me ledja a stojim 8 sati dnevno. I sta bi se desilo kada bi mi produzili ugovor za jos jednu godinu? Koliko bih novca u tom slucaju dobijala i do kog meseca bih morala da radim, posto je u pitanju fizicki posao, gde se cela smena prestoji? I da li postoji neki rok do kada moram da kazem poslodavcu za trudnocu? 😊 Hvala na odgovoru 😊

    Zakonski ne postoji rok do kojeg morate reci poslodavcu,u principu ako ne zelite,ne morate ni reci sto je meni osobno smijesno jer ce se ionako vidjeti. Nadam se da ste se na vrijeme prijavili na Arbeitsamt,imali ste obvezu 3 mj.prije isteka ugovora na odredjeno tako da u slucaju da vam ne produze,dobijate Arbeitslosengeld. Ako niste,otidjite odmah sutra,sto prije prijavite,prije ce vam se rijesiti status. Arbeitslosengeld dobivate svakako,65% (ako imate vec djecu onda 67%) place,s tim ukoliko nemate zabranu rada postoji mogucnost (nisam cula za konkretan primjer) da vam Arbeitsamt nadje posao neovisno o vasoj trudnoci sto mnogi poslodavci odbiju jer cete ionako za par mj.otici na porodiljni. 8 tj.prije poroda pocinje Mutterschutz i do tada morate raditi (opet,ukoliko ne dobijete ranije zabranu rada).
    Ono sto vam zelim naglasiti,da se ne razocarate:zabranu rada nerado daju. Klasicno bolovanje i da,ali zabranu tesko,iskljucivo ako postoji opasnost za mamu i dijete na poslu. Poslodavac je duzan osigurati vam odredjene uvjete na poslu (vise placenih pauza,mjesto gdje mozete sjesti/leci,nema nocnog rada,prekovremenih i sl.).


    Zaboravila sam reci,ako vam poslodavac ne moze osigurati radno mjesto prikladni trudnici,onda vam i on moze izdati zabranu rada. U slucaju zabrane dobvate normalnu placu. 

  • dodo123

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Bok,imam jedno pitanje Tek sam stigla u njemačku i ostala sam trudna,imam jake mucnine,a u 16. Sam tjednu trudnoce.
    Radim,ali više sam na bolovanju nego na poslu radi mučnina.zanima me da li mogu otvoriti čuvanje trudnoće ako osim mučnina nemam drugih komplikacija?

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.