Dohrana dojenog djeteta

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • twiggy141

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Dijete od 7. mjeseci ne bi niti trebalo još imati ručak, a kamoli večeru. To je preveliko opterećenje za njihovu probavu.

  • Avatar Mamilyn Monroe

    Mamilyn Monroe

    Broj poruka: 31

    Prijavi adminu

    Mi imamo 7 mjeseci i mjesec i pol smo na krutim gorivima ,isključivo sam ga dojila dotad,a ravnala sam se prema njemu,kad se krenuo tumbat i biti aktivniji,počeo je tražiti više klope pa smo lagano krenuli sa povrćem,da se najprije navikne na bljutavo ,a onda kasnije s voćem,žitaricama i odnedavno smo na mesu ,,ono što nije baš išlo samo (mrkva recimo) sam mu skombinirala sa jabukom,kruškom,nečim čim voli…Iz svojeg kratkog iskustva mogu reći da treba krenuti sa par žlica,treba skužiti kad je dijete gladno i sa guštom će sve pojest, treba dobro zaštitit i njega i prostor oko njega (ko prije krečenja recimo ) jer ćete se poštedit kasnijeg čišćenja i treba sve shvatiti kao igru i puno strpljenja i majmuniranja,smijanja,onda sve lakše klizne .
    Ja sve još kuham i blendam,prvi dan novu namirnicu dajem dosta razrijeđenu,drugi dan malo mrvičastu i treći najgušću pa vidim hoće li prihvatiti. Nakon kašice još dobije cicu,tijekom dana i vode…i zasad ide super

  • Ada3

    Broj poruka: 54

    Prijavi adminu

    Mamilyn Monroe


    Mi imamo 7 mjeseci i mjesec i pol smo na krutim gorivima ,isključivo sam ga dojila dotad,a ravnala sam se prema njemu,kad se krenuo tumbat i biti aktivniji,počeo je tražiti više klope pa smo lagano krenuli sa povrćem,da se najprije navikne na bljutavo ,a onda kasnije s voćem,žitaricama i odnedavno smo na mesu ,,ono što nije baš išlo samo (mrkva recimo) sam mu skombinirala sa jabukom,kruškom,nečim čim voli…Iz svojeg kratkog iskustva mogu reći da treba krenuti sa par žlica,treba skužiti kad je dijete gladno i sa guštom će sve pojest, treba dobro zaštitit i njega i prostor oko njega (ko prije krečenja recimo ) jer ćete se poštedit kasnijeg čišćenja i treba sve shvatiti kao igru i puno strpljenja i majmuniranja,smijanja,onda sve lakše klizne .
    Ja sve još kuham i blendam,prvi dan novu namirnicu dajem dosta razrijeđenu,drugi dan malo mrvičastu i treći najgušću pa vidim hoće li prihvatiti. Nakon kašice još dobije cicu,tijekom dana i vode…i zasad ide super

    Svatko ima svoje nacine i metode i to treba postivat, ali moje osobno misljenje je da se ne bi trebalo igrat s bebom dok jede, ni avioncici ni vlakici, leti, sleti i slicno, jer to ubrzo preraste u naviku koje se tesko rijesit. I onda dodjes u restoran s djetetom pa moras izvoditi predstavu da bi normalno pojelo. 
    Imam poznanike cije dijete nece da jede ako ne svira odredjena pjesma, ili da spava ako ne radi usisavac, fen, napa… Mislim da je to sve kako se kaze mac s dvije ostrice, trenutno super ali dugorocno ne bas. Ali to je samo moje misljenje i neka se nitko ne nadje uvrijedjen njime.

  • Avatar Mamilyn Monroe

    Mamilyn Monroe

    Broj poruka: 31

    Prijavi adminu

    Ma naravno,tu smo da dajemo svoja iskustva i mišljenja,nema tu mjesta uvredama,na kraju krajeva,ionako svoje dijete odgajamo po svom .
    Ja osobno mislim da djetetu od 7 mjeseci ne treba pristupati vojnicki ni kod hranjenja ni kod spavanja,i nije mi problem niti usred grada,restorana ili bilo gdje drugdje cirkusirat ako će na taj način rađe pojesti,niti mu pjevat dok ga nunam ako će tako prije zaspati.Naravno,usisivač neću teglit sa sobom .
    Uživancija mi je kroz smijeh i blesiranje izmamit mu osmijeh i postići ono što treba nakon negodovanja i odbijanja kašice,spavanja ili oblačenja,ozbiljnost i naređivanje ostavljam za kasnije kad će me razumjeti

  • Ada3

    Broj poruka: 54

    Prijavi adminu

    Slazem se da ne treba pristupat vojnicki, ni sad ni kasnije. S djecom treba jako puno pricat i radit. Moje obe cure se ne uspavljuju same nego ih mi moramo uspavat, starija ima 2,5 a mladja 10mj. Sa starijom lezimo ili sjedimo dok ne zaspe a mladju ja uspavljujem na cici ili rukama, a i jednoj i drugom pjevam. I nikada mi to nije predstavljalo problem, i nikad nismo palili neki uredjaj da zaspu. Jedino sto se ne igramo tijekom obroka, mislim smijemo se, znamo i pjevat i salit se, ali ne koristimo se onim leti avion pa da kruzim zlicom a ona otvara usta. A kod presvlacenja koristimo razne metode da budu dobre, od pjevanja do igracaka, uglavnom mladjoj uvijek nesto dam u ruke da bude dobra. 
    Da skratim, u svemu drugom smo neozbiljni i sasavi , a jedino kod jela budemo malo ozbiljniji. 

  • te_ni1001

    Broj poruka: 55

    Prijavi adminu

    Moram rec da se sa ovime ne slazem. Moje djete je sa 4 mjeseca krenulo sa dohranom po preporuci pedijatrice (nije imao stolicu po 10 dana i uvodenjem dohrane sve se unormalilo) ,prije svega krenuli smo jer je bio spreman. Sto znaci,zjevao je dok je nas gledao da jedemo i bio je jako zainteresiran i hranu je prihvatio jako dobro. Na dalje,moja odluka je bila da krenem sa ruckom pa da uvedem dorucak,ali sta da sam htjela umjesto dorucka uvest veceru?? Ovdje trazim savjet sta dat djetetu za pojest kasnije navecer a ne osudivanje.
    Kao sto sam napisala,trenutno imamo dorucak i rucak,koje pojede pun tanjur dok si reko keks i samo se zelim informirat sto dat za veceru kada dode do vecere. Dal ce ona krenut sa 7,8 il 9 mjeseci to je na meni da odlucim,gledajuci svoje djete i njegove potrebe!

  • Avatar missha

    missha

    Broj poruka: 689

    Prijavi adminu

    Osobno mislim da nije dobro čekat do 7 i pol mjeseci za uvođenje dohrane.
    Ako je dijete počelo jest s 4 mjeseca, sa 6 mjeseci je ok uvodit drugi obrok. Ja sam počela sa ručkom sa 4 mj i sa večerom sa 6 i pol. Poslje smo uvele doručak jer je ona dugo spavala, a mi je bilo zgodnije prvo joj uvodit ručak a ne doručak. Ak se to može tak nazvat za prve kašice sa voćem, žitaricama i s povrčem :D
    Ja sam otvorena za sve metode ako se dijete najede :D Starija je od početka imala jednu igračku koju je povremeno hranila i tako se bolje najela. Kad je bila veća, nju su zamjenile žličica i mala zdjelica s kojima se igrala i tako se sama naučila jest s 11 mjeseci. Manja recimo nije uopće zainteresirana za hranu, pogotovo ne za kašice i to nam je predstavljalo velike probleme jer s navršenom godinom još nije jela kako0 spada. A sve smo pokušavali. Sad se najede, al to mora sama, pa uvijek gledam da je povrće krupno da može primit i jest, pošto usitnjeno neće, nego samo juhu i nekad rižu i rijetko pire. 

    Ja voće isto nisam davala za večeru nego kako sam rekla, to su bila više rižota, ili palenta s povrćem ili kasnije mesom, a kad je bila veća onda nešto mliječno

  • Ada3

    Broj poruka: 54

    Prijavi adminu

    te_ni1001


    Moram rec da se sa ovime ne slazem. Moje djete je sa 4 mjeseca krenulo sa dohranom po preporuci pedijatrice (nije imao stolicu po 10 dana i uvodenjem dohrane sve se unormalilo) ,prije svega krenuli smo jer je bio spreman. Sto znaci,zjevao je dok je nas gledao da jedemo i bio je jako zainteresiran i hranu je prihvatio jako dobro. Na dalje,moja odluka je bila da krenem sa ruckom pa da uvedem dorucak,ali sta da sam htjela umjesto dorucka uvest veceru?? Ovdje trazim savjet sta dat djetetu za pojest kasnije navecer a ne osudivanje.
    Kao sto sam napisala,trenutno imamo dorucak i rucak,koje pojede pun tanjur dok si reko keks i samo se zelim informirat sto dat za veceru kada dode do vecere. Dal ce ona krenut sa 7,8 il 9 mjeseci to je na meni da odlucim,gledajuci svoje djete i njegove potrebe!

    A da li ga dojis? mozda si negdje i napisala ali nisam vidjela. Ako ne dojis onda je puno lakse za veceru jer u bocicu mozes bez problema umijesat svakakve pahuljice ii mu ih dat na zlicu ako nece bocicu. ali ako dojis onda je to malo teze. Evo ja svojoj pokusala uvest veceru, na bebimilu pripremilavkeksolino pa nije htjela ni nakon 5 pokusaja. A ne mogu se izdojit 150-200m svaki dan da joj napravim sa svojim. Za veceru mozes napravit neke pahuljice koje se mijesaju s vodom, usitnit kruh pa ga pomijesat sa vrhnjem ili sirnim namazom, svjezi sir i vrhnje, mlijeko i kekse, gris na vodi ili mlijeku, pa jedan dan neki lino, jogurt i npr zobene pahuljice ili neki dojenacki mueslli ( ne znam sta ti je sve do sada probala bebica pa pisem opcenito sto se moze dat za veceru). 
    A naravno da svaki roditelj treba odlucit sto ce i kada dati svojoj bebi jer na kraju krajeva nisu sve bebe iste, niti napreduju jednako, niti vole jesti iste namirnice, niti prihvacaju jednako dohranu. I oko toga ne treba puno raspravljat jer roditeji prate svoju bebu i najbolje znaju sto joj odgovara.

  • te_ni1001

    Broj poruka: 55

    Prijavi adminu

    E bas si ovo dobro napisala Ada,svako djete je drugacije i svaki roditelj zna najbolje za svoje djete,a osobno mislim da ovaj sajt postoji za potporu i razmjene savjeta,pomoc,a ne za osudivanje ili bilo sta drugo.
    Puno hvala na savjetima za veceru :-) sigurno cemo nesto od toga iskoristiti. Nisam jos nista od toga mu uvela,zasad jede samo voce i povrce a za koji tjedan planiram uvest meso i tek nakon prilagodbe mesa ,veceru,tako da ima jos do toga,al bolje se informirat na vrijeme :-)
    Inace je iskljucivo dojena beba i jako aktivna,sa 6mj se vec vuce po podu,nemogu rec da je to puzanje al na pravom je putu :-)

  • Ada3

    Broj poruka: 54

    Prijavi adminu

    te_ni1001


    E bas si ovo dobro napisala Ada,svako djete je drugacije i svaki roditelj zna najbolje za svoje djete,a osobno mislim da ovaj sajt postoji za potporu i razmjene savjeta,pomoc,a ne za osudivanje ili bilo sta drugo.
    Puno hvala na savjetima za veceru :-) sigurno cemo nesto od toga iskoristiti. Nisam jos nista od toga mu uvela,zasad jede samo voce i povrce a za koji tjedan planiram uvest meso i tek nakon prilagodbe mesa ,veceru,tako da ima jos do toga,al bolje se informirat na vrijeme :-)
    Inace je iskljucivo dojena beba i jako aktivna,sa 6mj se vec vuce po podu,nemogu rec da je to puzanje al na pravom je putu :-)

    Moja ima 10mj i to tocno danas i isto je dojim ali muku mucimo s ruckom. Nece ni meso ni povrce. Tako da u biti imamo ujutro voce, pokusaj rucka (pojede 1-2 zlicice) i pokusaj vecere (isto kao rucak). Jedino pojede cijeli rucak kada joj napravim palentu s vrhnjem ili jogurtom i pastu s vrhnjem i/ili svjezim sirom. Probala sam milijun kombinacija ali nista. Morat cu se prestat nervirat i pustit je. Nudit svaki dan nesto pa ce jednom pocet jest. Ne smeta mi sto ne jede meso ali da bar hoce povrce. Bar nesto.
    Eto moja ful voli pahujice i mlijecne proizvode. A mislim da ti je ono sto sam napisala ok za veceru, bar u pocetku. Kasnije kada uvedes jaje moci ces i to kombinirat. Ako ti mogu jos kako pomoc slobodno reci!

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.