Kolokvijalno nazvan 'sindrom druge noći' - vrijeme je kada beba prepoznaje koliko se njezin život promijenio. Idilični život u maternici zamijenjen je životom uz svjetlost, buku i sveukupno drugačije uvjete koje bebi stvaraju šok.
Roditeljstvo je puno iznenađenja, a jedno od onih koje često potpuno iznenadi nove roditelje dolazi već drugu noć nakon poroda. Riječ je o takozvanom „sindromu druge noći“, pojmu koji sve više primalja koristi kako bi objasnile naglu promjenu u ponašanju novorođenčadi tijekom njihovog drugog dana života.
Jedna od njih je i primalja Ellie, na TikToku je objasnila što to zapravo znači i zašto mnogi roditelji tu noć dožive kao šok.
“Prve noći beba mirno spava, doji na zahtjev, djeluje zadovoljno i spokojno. No druge noći, bez obzira koliko je hraniš ili nosiš jednostavno se ne može smiriti”, kaže Ellie.
Iako se ovo mnogim roditeljima može činiti zabrinjavajuće, dobra vijest je kako je to sasvim normalno.
Što je 'sindrom druge noći' i kako se nositi s njim?
Zašto se javlja sindrom druge noći?
Iako nema mnogo znanstvenih istraživanja o ovoj pojavi, stručnjaci smatraju da novorođenče tijekom poroda troši mnogo energije i nakon toga, baš poput mame, treba vrijeme za odmor. Prvu noć nakon poroda beba je umorna, iscrpljena i puno spava. No, već drugu noć postaje svjesnija okoline, osjetljivija i sklonija nemiru.
Tada često traži dojku češće nego prvi dan, što se naziva „klaster dojenje“, to je prirodan način stimulacije dojki i poticanja stvaranja mlijeka.
@bumpandbond Save this if you’re pregnant!🤰 Were you prepared for the second night? #midwife #ukmidwife #antenatalclass #pregnancy #baby #mum #babysleep #secondnightsyndrome ♬ original sound - Midwife Ellie
Savjeti za roditelje: kako preživjeti drugu noć
Primalja Ellie ističe da je ključno znati da ovo razdoblje prolazi i da je najgore što možeš napraviti je paničariti.
Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći:
- Kontakt koža na kožu – drži bebu uz svoje tijelo što češće. Osim što pruža utjehu, olakšava dojenje na zahtjev.
- Nemoj odmah posegnuti za formulom ako želiš dojiti – Ellie napominje da prerano uvođenje adaptiranog mlijeka može negativno utjecati na količinu mlijeka.
- Iskoristi pomoć – ako si prikupila kolostrum tijekom trudnoće, partner ili druga osoba može nahraniti bebu kako bi ti uhvatila malo sna.
- Umotaj bebu u „povijanje“ – taj osjećaj čvrstog obgrljaja podsjeća ih na sigurnost maternice i može pomoći u smirivanju.
- Provjeri temperaturu – pobrini se da bebi nije prevruće ili prehladno.
Jedna mama je u komentaru ispod videa napisala: “Znati što nas čeka je neprocjenjivo. S drugim djetetom mi je bilo sto puta lakše jer sam znala što se događa i da će proći. I meni i bebi bilo je puno opuštenije.”