Roditelji 08. siječnja 2025.

10 pogrešaka koje svaki roditelj radi s prvim djetetom - i iz njih uči važne lekcije

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kad postaneš roditelji prvi put, pogreške su neizbježne, ali nitko ti zbog njih neće zamjeriti. Na ovim pogreškama sigurno ćeš uvijek ponešto i naučiti, pa nisu besmislene ni u kom slučaju!

Ne postoji roditelj na ovom svijetu koji na samom početku svog roditeljstva nije napravio neke pogreške. Dakle, ne brini, kad postaneš roditelj sigurno ćeš nešto pogriješiti. Ma koliko se pripremali prije dolaska bebe, ma koliko savjeta i uputa čuli, ma koliko iskustava prikupili, uvijek će se provući neka pogreška – ako ju uopće tako možemo zvati – i to je sasvim u redu.

Možda te zanima... 5 mitova o bebama u koje vjeruju mnogi novi roditelji Beba

Ako ništa drugo, možda će te baš te pogreške pripremiti na drugo dijete, odnosno možda ćeš baš iz tih pogrešaka izvući važne lekcije i nešto iz njih naučiti. Tako to obično i ide, pa nemoj brinuti oko tog, jer nisi niti prvi niti zadnji roditelj koji griješi.

Ovo je 10 pogrešaka koje gotovo svaki novi roditelj čini i iz njih uči

1. Pretjerivanje oko proslava rođendana

Da, prvi rođendan je velika i važna stvar i treba ga obilježiti, naravno. No, gledaj na to ovako: ako već sad digneš ljestvicu visoko, svaki idući rođendan bit će novi izazov i svi će očekivati „level up“. Ne dijete, jer dijete se svog prvog rođendana neće sjećati, nego svi uzvanici, odnosno bliski ljudi. Nakon velike, filmske proslave, bit će teško za drugi rođendan pozvati nekoliko ljudi na kavu i kolače. A troškovi života nisu sve niži…

2. Odbijanje pomoći

Kad postaneš roditelj prvi put, sve je kompliciranije jer je – prvi put. A onda te svi pitaju treba li ti pomoć… S razlogom te pitaju, posebno oni koji imaju iskustva. Prijateljica te pita može li ti skuhati nešto, sestra bi ti pričuvala bebu dok se odmoriš, mama pita treba li ti malo pospremiti stan. No, ti želiš biti mama stoljeća i smatraš da je red da sve možeš sama, pa svu pomoć odbijaš. To je greška koju svaki roditelj napravi i osvijesti kasnije. Prihvati pomoć!

3. Kupovanje previše dječje odjeće

Kako, ali kako ne kupiti svu tu preslatku odjeću?! Postoji li itko tko je imun na te mini komade odjeće koji su sve sličniji našoj odjeći?! Kako ne kupiti – sve?! Pa sve one vrpce za kosu, pa sve one kapice, papučice… Eh, da. Ni ne okreneš se, a već je u košarici previše tog. Nemamo recept za ovo. Pogriješit ćeš sigurno, ali dobra je stvar što tu robicu uvijek netko može naslijediti.

4. Stres zbog manjih nezgoda

Nezgode se događaju. Djeca se ozlijede. Nekad ih mi slučajno ozlijedimo. Kasnije padaju, udaraju dijelovima tijela o razne rubove, porežu se, razbiju… Svaki put kad se to dogodi, osjećaš se kao da si baš ti kriv(a) za to, kao da si najgori roditelj na svijetu. Imaj na umu jednu stvar – dijete će preživjeti sve te male ozljede i ne, ne možeš ga zaštiti od svega na ovom svijetu. Možeš dati sve od sebe i štititi dijete od najopasnijih stvari, naravno, ali nitko nije svemoguć.

 | Author: Unsplash+ Foto: Unsplash+

5. Izbor pogrešnog pedijatra

Ovo je u našim krajevima jedna stvar koju nije lako pogoditi, niti promijeniti. Ali odabir pravog pedijatra – koji odgovara i djetetu i roditeljima – može ti sačuvati puno živaca. Važno je tu vjerovati svojim instinktima, pa ako ti se ne sviđaju savjeti pedijatra, nemoj sumnjati u sebe, nego promijeni liječnika. Zdravlje tvog djeteta je u pitanju!

6. Opsjednutost čistoćom

Djeca su neuredna. I to je sasvim u redu! Ne dopusti da ti neograničena potreba za redom u urednošću uvjetuje zabavu i način provođenja vremena s djecom. Dakle, ako dijete želi nešto naučiti, to će u velikom postotku vremena i situacija značiti – nered. Nered se pospremi, očisti, a malo nereda nikom neće naškoditi. A uspomene ostaju.

7. Prisilan prestanak dojenja

Vidiš da dijete još želi dojiti, ali shvaćaš da je tebi već dosta, pa i previše, i silno želiš prestati dojiti, a osim tog, smatraš da će to riješiti mnoge probleme (nespavanja, cendranja…). Naravno da se može dijete odviknuti od dojenja – neke lakše, neke teže. Ali to i nije baš idealan rastanak od dojenja. Daj vremena sebi i djetetu. Moraš znati da će to dojenje jednom i samo od sebe prestati, pa osim ako ne postoji neki opravdan razlog (medicinski ili slično), nemoj forsirati prestanak.

8. Odgađanje uvođenja namirnica

Iako se nekoć smatralo da neke namirnice treba što više odgoditi, odnosno što kasnije dati djetetu, danas se zna da osim određenih za koje još uvijek vrijedi preporuka, mnoge namirnice djeca mogu probati dosta rano. Što kasnije čekamo s nekim namirnicama, to će ih biti teže uvesti, odnosno to će ih dijete teže prihvatiti.

9. Primanje tuđih komentara k srcu

Kasnije ćeš to itekako naučiti i usvojiti: nemoj mariti za tuđe zlobne, neprimjerene, ružne komentare. Čak ni od – ili možda posebno od – rodbine. Nećeš se slagati sa svima, nemaš isto mišljenje kao i svi, imaš pravo na svoje mišljenje i to je sasvim u redu. Biraj bitke i zanemari nepristojne komentare. Nije se rodio tko je svakom ugodio – to je jedna velika istina. Uvijek će se naći netko tko ima nešto za reći o tvom roditeljstvu. Ignoriraj.

10. Biraj svoje bitke

Maloprije smo spomenuli upravo to u kontekstu ignoriranja komentara. No, ovo je pravilo koje je vrlo važno na svakom području roditeljstva. Baka je kupila djetetu još jednog plišanca? Zahvali joj i spremi igračku. Uvijek će biti takvih situacija, ali one oko kojih se ne isplati trošiti živce je daleko bolje ignorirati, prijeći preko njih i zaboraviti. I ne zamjerati, jer je i to beskorisno trošenje energije.

Možda te zanima... Ponovno mama: Ove pogreške sigurno neću ponoviti s drugom bebom Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.