U današnjem svijetu prepunom obaveza, često zaboravljamo koliko je dodir važan – ne samo za naše bebe, već i za nas kao roditelje. Dodir nije samo gesta nježnosti – on je moćan alat koji može utjecati na emocionalnu povezanost, smanjenje stresa, pa čak i fizičko zdravlje djeteta. Znanstvena istraživanja potvrđuju da masaža može pomoći bebama koje osjećaju bol, podržati rast, pa čak i poboljšati stanje kod postporođajne depresije kod majki. Što još znanost kaže o dodiru i masaži beba i zašto je ona važna objasnila je Lea Balja Pancirov, radni terapeut i praktičarka rane intervencije.
U današnje užurbano vrijeme zaboravili smo koliko je važan dodir, koliko je važno vrijeme samo za nas i naše dijete, bez distraktora u okolini, kako za dijete tako i za nas kao roditelje. Pri tome mislim da smo tu i sada kako fizički tako i mislima, bez popratnih sadržaja kao što su mobitel, televizor i slično.
Kada smo tužni, kada nas nešto boli, kada smo usamljeni, kada smo sretni dodir je taj koji nas opušta. Taktilni osjetilni sustav čiji receptori se nalaze u samoj površini kože usko je povezan i s emocijama, no o taktilnom sustavu ćemo detaljnije u nekom narednom članku. Danas se posvećujemo masaži kao jednom alatu koji je toliko jednostavan, a opet toliko moćan.
U raznim kulturama tradicija je da majke masiraju djecu odmah po rođenju te se ta tradicija prenosila s generacije na generaciju. Sama masaža, trajanje, ulje, intenzitet ovisi od kulture do kulture. Nažalost, modernim razdobljem je ova tradicija izblijedila. Međutim, znanost nas vraća na početne postavke.
Što kaže znanost?
Znanost je višestruko potvrdila važnost i utjecaj masaže. Pred vama su samo neki od tih znanstvenih dokaza koji su jako važni pokazatelji koliko je važan sam dodir, kontakt, emocionalno povezivanje te o dokazima samih benefita o masaži beba.
Utjecaj dodira i masaže beba na majke s postporođajnom depresijom
Istraživanja pokazuju da djeca imaju brojne benefite od masaže koju pruža roditelj kao i sam roditelj koji pruža masažu, osobito majka koja se bori s postporođajnom depresijom. Majke s postporođajnom depresijom dokazano imaju manje interakcija sa svojim novorođenčem. Kako bi ukazali na prednost masaža beba za majke s postporođajnom depresijom dvije instruktorice masaže IAIM-a (International Association of Infant Massage) su održavale tečaj masaže za majke i bebe te su praćeni narednih godinu dana. Rezultati studije pokazuju klinički pad depresije kod majki po Edinburškoj skali postnatalne depresije, ali i bolje promjene u interakciji majka-dijete.
Utjecaj dodira na bol kod beba
Također, znanost govori o tome kako dodir umanjuje bol kod novorođenčadi, odnosno kontakt koža na kožu. Dodir može djelovati na novorođenče na fiziološkoj razini. Provedeno je istraživanje na 15 beba u dvije skupine tijekom rutinskog vađenja krvi iz pete te su pratili grimase, otkucaje srca, plač. Prva skupina je bila u naručju majke, kontakt koža na kožu, a druga skupina beba je bila u kolijevci za vrijeme postupka. Bebe koje su bile kod majke su kraće plakale, radile su manje grimasa, brže bi se smirila te nije bilo naglog povećanja otkucaja srca u odnosu na drugu skupinu, odnosno kod beba koje su tijekom vađenja krvi iz pete bile u kolijevci.
Oksitocin
Već smo spominjali oksitocin, hormon ljubavi, mira, povezanosti, sreće. Oslobađa se kontaktom koža na kožu. A tijekom masaže se oksitocin oslobađa i kod beba i kod majki, odnosno roditelja koji masira bebu. Stvaramo tada krug povezivanja i razvoja privrženosti.
Utjecaj dodira i masaže u neonatalnoj skrbi
Također postoje istraživanja o benefitima masaže na neonatalnoj skrbi gdje su djeca u inkubatorima, u stresnoj okolini. Istraživanja ukazuju na to da djeca koja su bila masirana u neonatalnim jedinicama su dobila više na težini, reducirala se duljina boravka u bolnici te su imale manje postnatalne komplikacije.
Utjecaj masaže na dobivanje na težini, smanjenju boli, žutice kod novorođenčadi
U sustavnom pregledu studija za benefite masaže pregledana su istraživanja na temu dobivanja na težini novorođenčadi, žutice kod novorođenčadi i oslobađanje boli. U svih 6 studija koje su sagledavale utjecaj masaže na novorođenčad sa žuticom (455 novorođenčadi) dokazano je kako masaža povoljno djeluje na razinu bilirubina. U sve 4 studije koje su istraživale dobivanje težine novorođenčeta (244 novorođenčeta) koji su bili masirani pokazuje se da su svi dobili na težini. Dok je u 5 od 7 dokazano kako masaža novorođenčadi dovodi do smanjenja boli.
Ovo su bila samo neka znanstvena istraživanja koja su povezana s benefitima masaže. Jedna od vrsta masaže je i IAIM masaža, a upravo će to biti tema idućeg članka - što je to točno, tko je IAIM instruktor, koji je proces provođenja IAIM masaže, koji su još benefiti masaže ispričat će nam radna terapeutkinja i praktičarka rane intervencije Lea Balja Pancirov. Kroz ožujak planira i prvi ciklus tečaja masaže za bebe prema IAIM principima, a sve novosti možete pratiti na njezinoj Instagram stranici!