Donosimo ti savjete stručnjaka koji mogu pomoći tvojoj bebi da ima najbolji mogući početak
Svaki roditelj želi svom djetetu pružiti najbolji mogući početak života. Želimo da naši mališani odrastu u zdrave i sretne ljude, a puno malih, svakodnevnih koraka može napraviti veliku razliku. Ne postoji jedan univerzalni pristup – svaka obitelj će pronaći ono što im najbolje odgovara, ali male svakodnevne akcije mogu napraviti veliku razliku.
Katherine Walker, menadžerica razvoja usluga u organizaciji NCT, koja se bavi trudnoćom i roditeljstvom, objasnila je: "Svaka pozitivna interakcija između bebe i roditelja potiče proizvodnju oksitocina i pozitivne neuronske putove u mozgu, što dugoročno doprinosi zdravlju."
Evo nekoliko savjeta stručnjaka koji mogu pomoći tvojoj bebi da ima najbolji mogući početak:
1. Berba kolostruma
Kolostrum je prvo mlijeko koje majke proizvode odmah nakon poroda. Registrirana primalja Lesley Bland ističe da je to „osobna, koncentrirana medicina bogata antitijelima koja pomaže u razvoju imuniteta djeteta“ i štiti od bolesti.
2. Prepoznaj signale koje ti beba šalje
Svako ponašanje bebe – od plača do pokreta tijela – pokazuje što joj je potrebno. Walker savjetuje roditeljima da prepoznaju te signale i odgovore na njih, primjerice, kad beba zijeva, možda je umorna i treba opuštanje.
3. Kontakt koža na kožu
Odmah nakon poroda, savjetuje se kontakt koža na kožu. „Ovaj kontakt pomaže u regulaciji disanja, otkucaja srca i temperature, te promovira dojenje“, objasnila je Bland. Osim toga, jača imunološki sustav i pomaže u izgradnji mikrobioma.
4. Uspostavi rutinu
Rutine za spavanje, hranjenje i igru pomažu bebi da se osjeća sigurno i razumije svijet oko sebe, naglašava Davies.
5. Njega kože
Koža novorođenčeta je vrlo osjetljiva, stoga Bland savjetuje da ih ne kupaš odmah, već da pričekaš barem 48 sati kako bi prirodna ulja na koži imala vremena da se upiju.
6. Razgovaraj i pjevaj svojoj bebi
Walker ističe kako razgovor, pjevanje i gledanje u oči bebe pomaže u razvoju jezičnih vještina, jer bebe vrlo brzo počinju imitirati zvukove svog jezika.
7. Dodir je iznimno važan
Svaki dodir – bilo da je riječ o maženju, milovanju ili ljuljanju – pomaže u stvaranju zdravih neuronskih veza.
8. Izlazite na zrak
Svjež zrak i prirodno svjetlo pozitivno utječu na bebin san i raspoloženje, stoga je važno svakodnevno provoditi vrijeme na otvorenom, pojasnila je Davies.
9. Brini o sebi
Roditelji, osobito majke, često zaborave na vlastitu brigu u prvom periodu roditeljstva, ali Davies napominje: „Sretan roditelj ključan je za bebin razvoj.“