Uvijek nas zanimaju neka nova i drukčija imena, a ovaj put možda neke ideje dobijemo od beba koje su pre rođene u Hrvatskoj u ovoj, 2025. godini.
Popularna imena često se vrte u krug kroz generacije. Iako je prvih 10 imena za djevojčice i dječake u Hrvatskoj jedan teško promjenjiv popis, koji je već godinama poprilično jednoličan, javljaju se povremeno naznake nekih novih trendova, kao i povremeno neka imena koja nas iznenade. Možda će baš neka od prvih beba rođenih u 2025. godini u Hrvatskoj donijeti neki novi trend…
Prva beba rođena u 2025. godini, točno u ponoć, je dječak po imenu Noa. Ime ovog malog Osječanina biblijskog porijekla već je neko vrijeme popularno, ali nije među prvih 10 imena za dječake. S druge strane, u Americi je ovo ime, u obliku Noah, već neko vrijeme uvjerljivo na prvom mjestu najpopularnijih muških imena.
U zagrebačkim rodilištima rođene su čim je kazaljka prešla ponoć tri bebe, a sve tri imaju zanimljiva imena. Helena, Inga i Mak su prve tri zagrebačke bebe u 2025. godini. Muško ime Mak bilo je poprilično popularno početkom 2010-ih, a njegovo porijeklo možemo potražiti u nazivu cvijeta – maka. Inga i Helena su imena za djevojčice koje već neko vrijeme nismo čuli, odnosno nisu uobičajena u generacijama današnje djece. S druge strane, današnjim roditeljima poznata su oba imena.
Značenje imena Helena potječe u grčkoj riječi helene, što označava sjaj, blistavost, a kako je to prema grčkoj mitologiji bilo ime kćeri Zeusa i Lede, najljepše žene na svijetu (kaže legenda), tako se često značenje imena Helena poistovjećuje s ljepotom. Ime Inga prema jednoj teoriji vuče korijen iz imena Ingwio, što je bilo ime germanskog božanstva plodnosti. Druga teorija, pak, kaže da je Inga ime portugalskog porijekla, te da znači – moćna.
U Rijeci je prva beba nazvana Laura, koje je jedno lijepo, ali također pomalo zaboravljeno ime. Ovo je ime latinskog porijekla, a znači doslovno „lovorom ovjenčana“. No, Laura se često tumači kao „prelijepa žena koja je voljena, ali je često nedostižna“. Ovo je ime bilo popularnije u doba kad su se rađali današnji roditelji, a u novije vrijeme bilo je nešto više Laura početkom 2000-tih. U hrvatskom bi jeziku Laura mogla biti prevedena kao Lovorka.
Relativno slično ime dobila je i prva malena stanovnica Vukovarsko-srijemske županije – djevojčica Lucija Amalija. Ipak, Lucija je nešto popularnije ime za djevojčice, pa je tako početkom 2000-tih bilo na prvom mjestu najpopularnijih ženskih imena u nekoliko županija, a u 2024. je bilo tek nešto manje popularno, pa se našlo na 10. mjestu najpopularnijih imena u Hrvatskoj. Lucija, baš kao i Laura, dolazi od latinske imenice „lux“, što znači svjetlost, sjaj, jasnoća“. U prošlosti se često davalo djeci koja bi se rodila u svitanje dana, u zoru. Hrvatska verzija imena mogla bi biti Svjetlana ili Jasna.
No, osim Lucije, ova djevojčica nosi i ime Amalija, koje je daleko rjeđe od imena Lucija. Amalija dolazi od riječi „amal“, koja je arapskog ili hebrejskog porijekla, a označava marljiv rad, ali i čistoću i nadu. Sve u svemu, Lucija Amalija je jedna neobična i jako lijepa kombinacija.
Možda najneobičnije ime dobila je djevojčica rođena kao prva beba u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Nju su roditelji nazvali Lukre. Možda je Lukre u ovoj županiji daleko češće slušano ime, ali mi moramo priznati da dosad za to ime nismo znali. Lukrecija je daleko poznatije ime, a svakako imaju isto porijeklo. Lukre, odnosno duži oblik Lukrecija, potječe od latinske riječi „lucretia“, što znači osoba koja donosi korist, ali i dobrobit i sreća.
U Splitu je bilo – prvo, pa muško! A taj je dječak dobio jedno vrlo dalmatinsko ime - Duje. To ime potječe od latinske riječi „dux“, što znači vođa ili vladar, pa bi Duje zapravo značilo „onaj koji vodi“ ili „onaj koji vlada“. Sv. Duje je, inače, zaštitnik grada Splita.