Smanjena želja za seksom kod novih mama može biti uzrokovana brojnim faktorima: umorom, nesigurnošću oko vlastitog tijela nakon poroda ili čak postporođajnom depresijom (PPD) ili posttraumatskim stresnim sindromom (PTSP) nakon teškog poroda.
Kao nova mama, tvoje je tijelo prošlo kroz ogroman napor u posljednjih nekoliko mjeseci: trudnoća, porod... i sada kada je beba tu, sve se vraća u normalu, zar ne?
Ne baš! Možda osjećaš da su ti neki dijelovi tijela rastegnuti više nego što si mislila da je moguće, ili imaš rez na trbuhu koji još uvijek boli. Zapravo, zdravstveni stručnjaci preporučuju barem šest tjedana za oporavak.
Što ako dojiš i nemaš želju za intimnošću? To je potpuno normalno! Prije svega, iscrpljena si i neispavana jer tvoja beba ne poznaje razliku između dana i noći. Nije čudo da osjećaš pad libida.
Smanjena želja za seksom kod novih mama može biti uzrokovana brojnim faktorima: umorom, nesigurnošću oko vlastitog tijela nakon poroda ili čak postporođajnom depresijom (PPD) ili posttraumatskim stresnim sindromom (PTSP) nakon teškog poroda.
Osim toga, dok dojiš, tvoje tijelo proizvodi hormone koji ti pomažu u uspješnom hranjenju bebe, ali istovremeno mogu utjecati na tvoju seksualnu želju.
Kakvi hormoni? Prolaktin – Nakon poroda, tvoje tijelo proizvodi mlijeko kako bi mogla hraniti svoju bebu. Glavni hormon zaslužan za taj proces je prolaktin. Iako je ključan za laktaciju, on također smanjuje seksualnu želju.
Kada beba siše, tvoje tijelo proizvodi još više mlijeka, a ovulacija se pritom suzbija. Priroda je to osmislila tako da osigura preživljavanje novorođenčeta i smanji šanse za novu trudnoću prerano (do određene mjere, naravno).
Estrogen – Budući da ne ovuliraš, razina estrogena u tijelu se smanjuje, što može uzrokovati manjak cervikalne sluzi i vaginalnu suhoću. To može učiniti seks manje ugodnim, čak i ako osjećaš želju za intimnošću. U tom slučaju, dodatna lubrikacija može biti od pomoći.
Što možeš učiniti?
Prvo i najvažnije – razgovaraj sa svojim partnerom. Ako ne podijeliš kako se osjećaš, on neće moći razumjeti kroz što prolaziš.
Ako odlučite biti intimni, razmislite o korištenju lubrikanta na bazi vode kako bi spriječila nelagodu i bol. Ako ti seks bude neugodan ili bolan, velika je vjerojatnost da ćeš ga još više izbjegavati.
Recite partneru da ide polako. Trebat će ti više vremena da se uzbudiš, stoga iskoristite priliku za opuštanje – masaža ili nježni dodiri mogu biti dobar početak.
Nemoj previše brinuti ako trenutno nemaš želju za seksom. Kako vrijeme prolazi, hormoni koji reguliraju tvoj menstrualni ciklus postupno će se vratiti u ravnotežu. Kad ponovno počneš ovulirati, libido će se prirodno povećati, a kada prestaneš dojiti, stvari će se vjerojatno u potpunosti vratiti u normalu.