Vrtić 23. srpnja 2025.

Utapanje je drugi uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, a čak 70 posto ih ne zna plivati

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Crveni križ svake godine upozorava na činjenicu da u Hrvatskoj prevelik broj djece ne zna plivati, zbog čega su ta ista djeca u opasnosti od utapanja - koje je drugi uzrok smrtnosti djece u našoj zemlji.

Utapanje je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća, a procjenjuje se da između 40 i 70 posto djece ne zna plivati, upozorio je u utorak Hrvatski Crveni križ (HCK), uoči Svjetskog dana prevencije utapanja, 25. srpnja. 

Možda te zanima... Tata influencer bacio svog 7-godišnjeg sina s litice u more 'da se suoči sa strahovima' Školarci

Organizirana obuka plivanja izbačena je iz školskog sustava još 2010. godine, a odgovornost za tu osnovnu sigurnosnu vještinu prebačena je na roditelje, lokalne zajednice i privatne sportske klubove, navodi HCK u priopćenju.

Iako se Hrvatska često percipira kao zemlja mora i plivača, brojke pokazuju drugačiju i poražavajuću sliku. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2023. godini od posljedica utapanja život je izgubilo 68 osoba – 46 muškaraca i 22 žene. Najviše smrtnih slučajeva zabilježeno je među osobama starijima od 65 godina te onima u dobi između 40 i 64 godine.

U razdoblju od 2014. do 2023. godine u vodi je smrtno stradalo najmanje 769 osoba, a riječ je o kontinuiranom trendu koji se u javnom prostoru rijetko problematizira, a još rjeđe sustavno rješava, upozorava Crveni križ.

„Plivanje nije privilegij, već temeljna sigurnosna vještina“, poručuju iz HCK-a, ističući da znanje plivanja povećava šanse za preživljavanje u opasnim situacijama jer smanjuje paniku, omogućuje pravovremenu reakciju i potiče samopouzdanje.

Crveni križ ovih dana na društvenim mrežama provodi kampanju kojom upozorava na opasnosti od utapanja. Kampanja je, kako navode, emocionalno snažna i izravna, a cilj joj nije izazivanje straha nego osvještavanje javnosti da se utapanje najčešće događa tiho, brzo i bez svjedoka – ali i da se u većini slučajeva može spriječiti.

Hrvatski Crveni križ godinama ulaže napore u edukaciju građana, rad s djecom i obuku spasilaca, no bez sustavne podrške teško je napraviti stvarni pomak, poručuju. „Svako dijete koje ne zna plivati potencijalno je dijete koje se može utopiti. Utapanje nije nesretan slučaj – to je društveni problem“, zaključuju iz Crvenog križa.

Upravo zbog toga Crveni križ ove godine u središte obilježavanja Svjetskog dana prevencije utapanja stavlja važnost dostupne i sustavne poduke plivanja za svu djecu. Središnje događanje održat će se u petak u Makarskoj, uz obuku neplivača za djecu (završni ispit i podjelu diploma), prezentaciju spasilačke opreme i plovila te radionicu prve pomoći za građane.

Možda te zanima... Pedijatri: Dijete bi trebalo početi učiti plivati s godinu dana da se spriječi rizik od utapanja Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.