Lajmska bolest, odnosno lajmska borelioza je bolest koju izaziva bakterija, a prenosi se ugrizom zaraženog krpelja.
Svakog proljeća upozorava se na sve strane na potrebnu zaštitu od krpelja kad boravimo u prirodi. Sam ugriz krpelja ne mora biti opasan, ali ako je krplje zaražen, može prenijeti razne bolesti na osobu koju pikne. Jedna od tih bolesti je i lajmska bolest, odnosno lajmska borelioza. Ovu bolest izaziva bakterija Borrelia burgdoferi, koju prenosi zaraženi krpelj.
No, uz promjene klime koje doživljavamo, više ne možemo neke opasnosti ograničiti samo na određeno godišnje doba. Krpelja, tako, već ima i više nego dovoljno da naprave „štetu“. Tako je jučer na svom Instagram profilu Anita Dujić Broadfoot objavila da je njezinoj 6-godišnjoj kćeri dijagnosticirana lajmska bolest.
Ova bivša manekenka i vlasnica brenda nakita Juno u svojoj je objavi napisala:
„Everything on hold atm (sve na čekanju zasad, op.a.) @juno__studio nova kolekcija/web/fotke/sve će pričekati neke bolje dane. Jučer kod pedijatrice (viroza 5 dana temp + upala uha), danas na Rebru (lajmska bolest pozitivna) i tako, život… Lils 🤎“
Nakon posta, Anita Dujić Broadfoot za Story je izjavila:
„Moju kćer Lily je ugrizao krpelj, ugriz je bio vidljiv s karakterističnim crvenim krugom okolo, pa smo je vodili kod doktora i na testiranje. Pozitivna je na bakteriju Borealis koju nose neki krpelji, ali s obzirom kako je sve u ranoj fazi, tu će antibiotici učiniti svoje i nadamo se da će sve biti dobro.“
Osim 6-godišnje Lily, Anita ima i skoro 2-godišnju kći Ellu, sa škotskim snimateljem Duncanom Broadfootom.
Kako se može prepoznati lajmska bolest?
Na mjestu uboda krpelja javlja se specifično crvenilo koje se naziva erythema migrans - crvenilo koje se polako širi i može doseći promjer obično iznad 5 cm. Crvenilo u sredini pomalo nestaje, dok ostaje karakterističan oblik „kruga“, odnosno rubova područja. Osim tog, može se javiti glavobolja, vrtoglavica, klonulost, temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima…
Lajmska bolest lako se dijagnosticira već na temelju specifičnog crvenila na koži, a može se potvrditi laboratorijskim testovima. Bolest je najbolje liječiti u ranom stadiju, i to antibioticima.