Saznaj što sve oblik vašeg trudničkog trbuhu zaista otkriva i koliko su pouzdane 'bapske priče' u trudnoći
Svi smo čuli predviđanja na temelju trudničkog trbuščića. Ako vam je trudnički trbuh jako visoko - nosite dječaka, a ako je nisko - nosite djevojčicu. Ali, koliko su takve i slične 'bapske' priče zapravo istinite? Ne baš, tvrde stručnjaci. Ustvari, trudnički trbuščić može otkriti puno više o mami nego o bebi. Saznajte što sve trudnički trbuh može, a što ne može otkriti!
Bapske priče koje u trudnoći možete ignorirati
Trudnički trbuščić MOŽE otkriti tvoju razinu kondicije
"Način držanja trudničkog trbuščića u mnogočemu je povezan s tonusom njezine trbušne muskulature", objašnjava ginekologinja Kecia Gaither. Čvrsti trbušni mišići pružaju više podrške rastućoj maternici, stoga 'fit' mame često nose trbuščić više, posebno u svojoj prvoj trudnoći. "Osim toga, čvrsti trbušni mišići drže bebu više uz tijelu, zbog čega se trbuščić često može činiti manji ili manje izbočeniji", dodaje primalja Katie Page. S druge strane, žene sa slabijom trbušnom muskulaturom obično imaju niži trudnički trbuščić.
Trudnički trbuščić NE MOŽE otkriti spol bebe u trbuhu
Ovo je nekako postala dobro ukorijenjena teorija: Visoki i šiljasti trbuščić otkriva da nosite dječaka, dok široki i niski trbuščić otkriva da je riječ o djevojčici. Ima li u tome istine? "Kao i bilo koja bapska priča o trudnoći, određivanje spola bebe u trbuhu na temelju maminog trbuha vjerojatno dolazi od naših dalekih predaka i prenosi se godinama s jedne generacije na drugu" govori ginekologinja i autorica brojnih knjiga, dr. Sherry Ross i dodaje: "Sa svojih 25 godina rada i iskustva s trudnicama, mogu potvrditi kako ne postoji istine u takvim bapskim pričama."
Ako pak imate više okrugao i širok trbuh, to možete zahvaliti svojoj visini, a ne spolu bebe u trbuhu. Naime, visoke žene imaju više prostora između stidne kosti i gornjeg dijela trbuha od niskih žena, što im omogućuje ravnomjerniju raspodjelu težine trudnoće. "Budući da obično imaju veći središnji presjek, kod visokih žena trbuščić manje strši i kasnije se pokazuje nego kod niskih žena", objašnjava dr. Ross.
Što sve otkriva? Zanimljivi mitovi o trudničkom trbuhu
Još jedan razlog za šire trudničke trbuščiće je položaj djeteta, odnosno ako je dijete ispruženo vodoravno. To je prilično standardna pozicija prije 26. tjedna trudnoće, ali do 35. tjedna trudnoće - većina beba je položena glavom prema dolje, u spremnom položaju za rođenje.
Trudnički trbuščić MOŽE otkriti koliko beba si rodila
Vaše tijelo ima dobro pamćenje. Jednom kada ponovno svi trudnički hormoni počnu 'protjecati' kroz vas, vaši mišići i ligamenti počinju se širiti, a budući da su već jednom prije bili rastezani, trudnički trbuščić počet će se pokazivati kasnije nego u prvoj trudnoći i najvjerojatnije ćete nositi niže nego u prvoj trudnoći. "Sa svakom trudnoćom, maternica koja raste rasteže abdominalne mišiće sve labavije i labavije", objašnjava dr. Ross.
Blizanci vs. jedna beba: Mama uspoređuje trbuščiće
Trudnički trbuščić NE MOŽE otkriti koliko je velika tvoja beba
Veliki trudnički trbuh ne znači automatski i veliku bebu. "Mjerimo trbuščiće i opipavamo trbuh kako bi procijenili kako dijete raste u odnosu na gestacijsku dob, ali veličina trbuha ima jako malo veze sa stvarnom težinom bebe u trbuhu", govori primalja.Veliki trudnički trbuščić je zapravo refleksija slabijih trbušnih mišića ili kraćeg stasa.
Trudnički trbuščić MOŽE otkriti imaš li Diastasis recti
Ponekad u trudnoći, kada maternica raste prema gore, mišići majke mogu se rastegnuti i razdvojiti. Diastasis recti, odnosno razdvajanje trbušnih mišića, obično je dijagnoza koja se događa nakon poroda, ali zapravo je možete primijetiti na svom trbuhu i dok ste trudni. "Svaka trudnica je upoznata s izbočenim dijelom trbuha koji se može vidjeti kada trudnica iz ležećeg ide u sjedeći položaj", govori dr. Ross. Ta izbočina normalno dijeli trbušne mišiće, ali može postati previše rastegnuta, uzrokujući Diastasis recti.
"Premda još ne znamo mogu li vježbe pomoći povratku snage i djelotvornosti abdominalnih mišića do te mjere da se dijastaza smanji ili nestane, preporuka je vježbati uz stručnjaka koji će odabrati one vježbe koje su se sada pokazale korisnima u učvršćivanju abdominalne muskulature"; objašnjava ginekologinja prof.dr.sc. Snježana Škrablin.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.