Trudnoća Trudnica 19. studenoga 2023.

7 razloga zašto trudnice ne mogu spavati i kako si pomoći

Foto: Freepik ; Drijemanje tijekom trudnoće dobro je za zdravlje djeteta
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Ako ovaj članak čitaš u tri ujutro vjerojatno se nalazite u trećem tromjesečju trudnoće. Donosimo ti male trikove koji ti mogu pomoći da bolje spavaš i odmoriš se prije nego stigne beba

Prolaziš kroz najsretnije razdoblje u životu, a uskoro ćeš u svom naručju držati malu prekrasnu bebu. Međutim, dok taj trenutak ne dođe muče te različite tegobe. Ako ovaj članak čitaš u tri ujutro vjerojatno se nalaziš u posljednjem tromjesečju trudnoće. Donosimo ti sedam razloga zašto imaš problema sa spavanjem i što ti može pomoći da se ipak odmoriš.

1. Stalna potreba za mokrenjem

Stalno mokrenje i trudnoća jednostavno idu ruku pod ruku, beba praktički koristi tvoj mjehur kao svoj jastuk. Možeš učiniti neke male korake kako bi smanjila stalni odlazak na toalet noću. Više tekućine unosiš na početku dana i smanjujte kako se noć bliži. Usredotočiš se na to da se što lakše vratite u san nakon buđenja, budući da je kvalitetan odmor jako važan. Mali trik: koristi prigušena svjetla prilikom odlaska na toalet. Jako svjetlo može te potpuno razbuditi.

Možda te zanima... Položaj spavanja u trudnoći može ugroziti bebu Trudnoća

2. Kasni popodnevni odmor 

Često si jako iscrpljena, a onda se odlučiš na predah i utonete u popodnevni san, međutim pobrini se da to bude prije 15 sati. Manja je vjerojatnost da će onda utjecati na spavanje po noći (a tako ćete i izbjeći nervozu koja se može pojaviti). Popodnevni san ne bi trebao biti duži od 20-ak minuta.

trudnica spavanje san | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

3. Česti problemi s žgaravicom

Ako te probavne tegobe (slobodno možete kriviti svoje trudničke hormone) drže noćima budnom, pokušaj jesti najkasnije dva sata prije odlaska na spavanje i izbjegavajte začinjenu hranu. Najsigurniji lijekovi za žgaravicu u trudnoći su antacidi, stara i dobro poznata skupina lijekova te se nalaze na tržištu kao bezreceptni lijekovi (naravno provjerite koje doze smijete uzimati). Pokušaj podići glavu nekoliko centimetara iznad kreveta, a zbog želučane kiseline dobro je spavati na lijevoj strani.

Možda te zanima... 12 promjena koje se događaju tijelu u trudnoći Trudnoća

4. Ne možeš se udobno smjestiti

Ne možeš se smjestiti u krevetu? Naravno, tvoj veliki trbuh jednostavno te sprječava da se osjećate udobno, ali ako te posebno smeta razgovaraj s liječnikom. Prema američkoj Nacionalnoj organizaciji za spavanje, jedna od pet trudnica dobiva sindrom nemirnih nogu ili grčeve u nogama. Ako ga imaš, to može znak da ti nedostaje željeza ili folata, što je izuzetno važno za razvoj bebe, i u tom slučaju možeš povećati unos.

5. Sve više hrčeš

Sva ta dodatna težina tijekom trudnoće kombinirana s natečenim dišnim putevima, može te pretvoriti u hrkača. Ako te sve to drži budnom tijekom noći koristite neškodljive kapi za nos koje će omogućiti bolji protok zraka. 

infografika Možda te zanima... Znate li kod koga trudnoća traje najduže? Trudnoća

6. Tvoja beba je noću budna

Beba u maternici se voli kretati kad je mama mirna, možda ti se čini kao da vaš mališan pleše po vašim rebrima, ali ništa ne možeš učiniti kako biste to spriječili. Nemoj se brinuti, bez obzira što bi vam drugi ljudi mogli reći, samo zato što je tvoje dijete budno noću tijekom trudnoće, to ne znači da će isto činiti i kada se rodi. Samo se opusti i uživaj u bebinom plesu.

7.  Izgubljena si

Stalno razmišljaš o vašem popisu obveza, vrijeme poroda čini ti se sve bliže i bliže, a popis stvari koji trebaš napraviti sve je veći i veći. Međutim, umjesto da okrećete noću i u krevetu i smišljate što i kada napraviti, o popisu razmišljaj preko dana, pripremi si toplu kupku i čitaj knjigu. Izbjegavaj gledanje TV-a ili mobitel, svjetlo s ekrana moglo bi te samo razbuditi, pa će ti biti još teže vratiti se na spavanje. 

Možda te zanima... Zašto je drijemanje tijekom trudnoće dobro za bebu? Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.