Porodiljna naknada

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Necolun

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Bok curke, evo bas citam sve i svasta o naknadama i stvarno se izgubim u ovom moru informacija. 
    Naime, sestra je trudna i sad ne kuzimo kakva ce biti situacija s njezinim primanjima za vrijeme rodiljnog dopusta…
    Zaposlena je u firmi, no vjerojatno nece ispunjavat uvjete za 100% naknade buduci da je nesto radila i preko studentskog i bivala prijavljena na odredeno, ali s par dana razmaka - dakle od toga nista. E sad, zna li itko koliko ce joj biti uplacivano u tih 6 mjeseci kad ode na rodiljni? Termin joj je negdje sredinom 7. mjeseca, a evo citamo da ima svakakvih najava o promjenama zakona i cega sve ne.. Znate li mozda ostvaruje li ona sad 70% proracunske osnovice (dakle 2,328.00 kn) ili neku drugu svotu? Raspitali smo se nesto u reg. uredu i tamo teta kaze da ce ako ne ispunjava uvjet staza osiguranja imati mjesecnu naknadu od samo 800.00 kuna! Nama je to malo bizarno i vise ne znamo sta da ocekujemo. Hvala.

  • Dusa000

    Broj poruka: 7

    Prijavi adminu

    Necolun

    Bok curke, evobascitam sve i svastao naknadama i stvarno se izgubim u ovom moru informacija.
    Naime, sestrajetrudnai sad ne kuzimo kakva ce biti situacija s njezinim primanjima za vrijeme rodiljnog dopusta…
    Zaposlena je u firmi, no vjerojatno nece ispunjavat uvjete za 100% naknade buduci da je nesto radila i preko studentskog i bivala prijavljena na odredeno, ali s par dana razmaka - dakle od toga nista. E sad, zna li itko koliko ce joj biti uplacivano u tih 6 mjeseci kad ode na rodiljni? Termin joj je negdje sredinom 7. mjeseca, a evo citamo da ima svakakvih najava o promjenama zakona i cega sve ne.. Znate li mozda ostvaruje li ona sad 70% proracunske osnovice (dakle 2,328.00 kn) ili neku drugu svotu? Raspitali smo se nesto u reg. uredu i tamo teta kaze da ce ako ne ispunjava uvjet staza osiguranja imati mjesecnu naknadu od samo 800.00 kuna! Nama je to malo bizarno i vise ne znamo sta da ocekujemo. Hvala.


    Ukoliko je zaposlena (a ne ispunjava uvjet 12 mj neprekidno ili 18 mj sa prekidima u dvije godine) ili prijavljena na zavod za nezaposlene primati ce tih cca 2300. Mislim da cca 800,00 kn primaju oni koji nisu na zavodu (ali nisam sigurna)! Kod mene je komicna situacija, ja cu ici na komplikacije sad u drugom mjesecu ( i s obzirom da sam nakupila 12 mj sa prekidima u dvije godine) primati cu 4.200,00 kn (jer mi je placa veca od toga). A onda kad odem na porodiljni cu pasti na te 2.300,00  kn zato sto mi fali uvjet staza! Iako cu probati dokupiti staz, pa cemo vidjeti da li ce to proci…

  • Necolun

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    A jel se uopce moze na komplikacije bez tog uvjeta sa stazom? Mislim da sam negjde citala da se opet mora imat 12 mj.  neprekidnog ili 18 mj. u 2 god., no ne znam.
    Seka je sad na ugovor do 01.04., a imala je nekih problema u prvom tromjesjecju, pa mozda ne bi bilo lose da ode na bolovanje buduci da joj je situacija na poslu (barem psihicki, ako ne i fizicki) izludjujuca. I kolko je uopce tesko dobit pravo na komplikacije? Citam sve i svasta - nekim se s urednom trudnocom odobrava bez problema, a neke jadnice ne mogu dobit prava ma ni da beba u trbuhu potpise da joj je uzasno..

  • Dusa000

    Broj poruka: 7

    Prijavi adminu

    Necolun

    A jel se uopce mozena komplikacije bez tog uvjeta sa stazom? Mislim da sam negjde citala da se opet mora imat 12 mj. neprekidnog ili 18 mj. u 2 god., no ne znam.
    Seka je sad na ugovor do 01.04., a imala je nekih problema u prvom tromjesjecju, pa mozda ne bi bilo lose da ode na bolovanje buduci da joj je situacija na poslu (barem psihicki, ako ne i fizicki) izludjujuca. I kolko je uopce tesko dobit pravo na komplikacije? Citam sve i svasta - nekim se s urednom trudnocom odobrava bez problema, a neke jadnice ne mogu dobit prava ma ni da beba u trbuhu potpise da joj je uzasno..


    Uvjet za komplikacije je 9 mj neprekidno ili 12 mj sa prekidima u dvije godine! A za komplikacije je najbolje da vidi sa svojim doktorom, s obzirom da je vec na pola trudnoce mislim da ne bi trebalo biti pre tesko dobiti komplikacije ako ima naporan posao. Onda bi vjerovatno dobivala od drzave kao i ja, do porodiljnog 4200, a poslije 2300- ali bitno je kad joj zavrsi ugovor da se ode prijaviti na hzzo kao nezaposlena.

  • Necolun

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Hvala puno na informacijama, stvarno pomazu! :) 
    Kaze sestra da su ju u firmi planirali prijavit na neodređeno nakon isteka ovog ugovora, pa jos ne zna sta ce, ali ima jos vremena za sve dobro razmislit. Najbitnije je da je bebica zdrava i mama zadovoljna! I Vama zelim srecu i jos jednom hvala!

  • lucylu

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Bok cure. Citam starije odgovore i pokusavam se snaci..pa ako mi netko moze pomoci. Trenutno sam na porodiljnom do 17.3., međutim cekam trece dijete koje moram roditi 18.6. Zanima me, koliko između ta dva porodiljna trebam raditi da bi kod treceg porodiljnog dobila punu placu prvih 6.mj? Hvala vam!

  • tonka_tonka

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Pozdrav, našla sam jako puno korisnih informacija ovdje, postova je jako puno a ja imam specifičnu situaciju. 
    Komplikacije u trudnoći sam otvorila za vrijeme radnog odnosa, ugovor mi je istekao 31.12. i od tada sam nezaposlena. Međutim, 15.2. sam zatvorila komplikacije i ponovno se zaposlila kod drugog poslodavca. 1.3. ce mi doktorica otvoriti porodiljni jer je vrijeme za to. 
    Što se dešava s mojom naknadom, s obzirom da je prekid između komplikacija i porodiljnog manji od 30 dana?
    Što od dokumentacije moram donjeti na HZZO kada otvorim porodiljni? 

  • Bebe1104

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Drage mame, 
    trebam roditi za koji dan, pa vas molim za info da li nakon sto dijete prijavim u matičnom uredu, trebam ići i u HZZO u Klovicevu još dodatno prijaviti rodiljni dopust? Već sam otvorila rodiljni dopust 45 dana prije očekivanih termina poroda?

    Hvala :)

  • Avatar bebaImama

    bebaImama

    Broj poruka: 53

    Prijavi adminu

    Pozdrav svima :)
    Prvi put sam mama i sve mi je nepoznato, a zakon i prava se menjaju.
    Nezaposlena sam, osigurana preko HZZO, prijavljena na HZZ.
    Zanima me imam li pravo na porodiljnu n. ako da, kome se trebam i kada obratiti po pitanju toga, koliko ona traje, koja je dokumentacija potrebna?
    Ima li porodiljna n. veze s jednokratnom pomoći na novorođenče, kome i kad se treba obratiti po tom pitanju?
    Zahvaljujem na odgovoru :)

    [lilypie.com]

  • marta07

    Broj poruka: 231

    Prijavi adminu

    bebaImama

    Pozdrav svima :)
    Prvi put sam mama i sve mi je nepoznato, a zakon i prava se menjaju.
    Nezaposlena sam, osigurana preko HZZO, prijavljena na HZZ.
    Zanima me imam li pravo na porodiljnu n. ako da, kome se trebam i kada obratiti po pitanju toga, koliko ona traje, koja je dokumentacija potrebna?
    Ima li porodiljna n. veze s jednokratnom pomoći na novorođenče, kome i kad se treba obratiti po tom pitanju?
    Zahvaljujem na odgovoru :)


    Imaš pročitajte više na stranicama HZZO i HZZ
    https://www.maminsvijet.hr/briga-o-djeci/porodiljna-naknada-tko-ima-pravo-kako-se-ostvaruje-i-u-kojem-iznosu/ [maminsvijet.hr]

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.