Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar larimara

    larimara

    Broj poruka: 286

    Prijavi adminu

    Marijana
    hvala na dobrodoslici...znam da sam trebala obaviti preglede u HR kad vec kasa u DE vraca novac. Otisla sam samo jednom na pregled u HR. Imao doktor neki prastari ultrazvuk i pitao me sto bih htjela od pregleda,a ja mu pokazala urednu trudnicku knjizicu iz DE. Naplatio mi,nije bilo puno...ali bez racuna. Nisam vise isla. Trebala sam otic nekom drugom,znam,ali nije mi se dalo s njima raspravljati.
    Nosim decka. Ovaj stariji je dok smo bili u HR tamo i prohodao! Ti cekas isto decka? Mi smo blizu Münchena,nekih 25 km.
    Vidim da nema nijedna cura otamo

  • Rahelaa

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu


    eeej da vam se javim, nije me bilo neko vrijeme. Bila sam na svom prvom pregledu i sve jw bilo preemotivno za mene. Plakala sam cijelo vrijeme gledajući u ekran svoju bebu tek tad sam bila svjesna da stvarno vise nisam sama . Te MALE ručice , otkucaji srca i sve ostalo sto se vidi u 12. tjednu, hvala Bogu sve je u najboljem redu :). Nemam još zdravstveno osiguranje pa je sam ultrazvučni pregled koštao 150 eura , bez svih ostalih pretraga. Na  moje pitanje mogu li kad ostvarim pravo na osiguranje dobiti odredjeni  postotak nazad, ginekolog mi nije dao odgovor nego mi je kao namjerno skretao s teme i jednostavno mi uspio smetnuti s uma da ga tražim račun (moja greška naravno) uglavnom dočekala me Jezikova juha kad me dečko dočekao. .. uglavnom zanima me vaše mišljenje sto se posla tiče zna li itko gdje bi me htjeli primiti samo da osiguranje ostvarim cula sam čak da je kažnjivo ako se to me kaže prije , a znam da onda tek nikakva prava necu imati . Postoji li  mjesto gdje je moguće raditi ako treba i do 8. Mjeseca (ako bi bilo sve u redu) . Našli smo nešto sasvim prikladno ali ako je to preveliko riskiranje odustat ćemo od te ideje zbilja ne želim imati dodatne probleme , počinjem biti paranoična već , znam da nemam nikakav izbor , u hrv. sam izgubila pravo na zdravstveno kad mi je ugovor stao , nisam išla produživati jer sam došla u njem. Danas smo bili sa jednim našim čovjekom koji nas je dodatno ispreplasio rekavši da postoji mogućnost da u slučaju da moj dečko nema dovoljna primanja mene pošalju u hrvatsku , i da neću imati pravo roditi ovdje niti će moje dijete imati ikakva prava . Ne mogu uopće biti smirena jedino sto trenutno mislim je da se cijeli svemir okrenuo protiv mene .. nisam još uspila otići do centra profamilia niti naći poznanstvo koje priča njemački jezik . Dali uopće postoji izlaz iz ove situacije ja ne znam .  

  • Avatar larimara

    larimara

    Broj poruka: 286

    Prijavi adminu

    Rahelaa
    Tvoja situacija nije jednostavna...ovdje ima cura koje vise znaju od mene,neka me isprave. Ako ti i decko niste u braku ne mozes preko njega dobiti zdravstveno niti sam u ovih 15 godina koliko sam u Njemackoj cula da su nekoga proforma zaposlili samo da bi dobio zdravstveno. Prosle godine mi je jedna cura pricala da se osigurala sama i da iz svog dzepa placa oko 65 Eura svaki mjesec. Ne slusaj price okolo vec odi do neke Krankenkasse i pitaj njih direktno,obicno su ljubazni. Neka bude s tobom netko tko dobro zna jezik!
    Po zakonu, moras prestati raditi najkasnije 6 tjedana pred porod. Nazalost ne znam da bi neki poslodavac zaposlio trudnicu na par mjeseci...moze se nesto zakomplicirati pa da ranije moras prestati raditi,a s tim nece nitko riskirati.
    Isto tako bez znanja njemackog tesko se zaposliti osim mozda kod nasih ljudi.
    150 Eura samo za ultrazvuk???? To je jako puno. Inace naplacuju po 30-40 Eur ako ne pokriva zdravstveno. Obicno salju racun postom osim ako inzistiras da odmah platis,ali i tada se daje racun.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Ma gluposti! Kakvo vracanje pa nismo u 17.stoljecu. bas naprotiv. Ne znam gdje treba posla i tko bi uzeo trudnicu... zasto bi uopce govorila da si trudna??? Pogotovo ako ti se ne vidi. A diskriminatorno je od strane poslodavca i pitati. Svasta... ja se nisam o tom raspitivala jer smo se dogovorili da necu raditi prije bebe. A jel kaznjivo presutiti to bome ne znam, evo pitam upravo muza i on se cudi veli da ne. Jedino sta ne znam kolko moras raditi da ostvaris porodiljni. Sigurno znaju to cure koje su duze u DE nego ja. Skocki? Ninche? 
    U svakom slucaju radila - ne radila, imas pravo na Elterngeld u iznosu 300€/mj god dana ili 150€/mj 2god plus djecji doplatak oko 190€/mj. To cu i ja ostvarivati koja nemam dana staza u DE. 
    Ako ti decko nema veliku placu mozes se obratiti dijakoniji ili caritasu u svom gradu i traziti savjet/pomoc jer ako kao kucanstvo ne prelazite odr.cenzus imate pravo na jednokratnu pomoc. 
    Po meni je vece pitanje, koja je osnova da ostvaris zdravstveno. Evo kaze mi muz ako ste socijalni slucaj (koji se gleda po tom cenzusu) placat ce ti drzava, moras to otici u "socijal" (to je valjda neki ured u Rathausu) raspitati se na sta imas pravo. Naravno to sve mora biti pod uvjetom da imas tu prijavljen boravak jer svuda traze taj papir da si se prijavila na adresu na kojoj zivis. Ako ti decko zaradjuje vise od cenzusa morat ces si placati zdravstveno. Tak smo i mi meni 3mj dok se nismo vjencali, makar je to bilo neupitno pozurili smo s vjencanjem da se izbjegnu te sve peripetije i troskovi i sad sam osigurana preko muza. No nismo dobili povrat te love sta mi je muz placao 3mj zdravstveno, dobili smo odbijenicu. Tako sumnjam da ces dobiti ti ikakav povrat love za taj pregled pogotovo jer nemas racun, ali ga mozes pokusati traziti od toga Dr pa probati traziti povrat novaca kad si sredis zdravstveno. Pisala sam vec koji obrazac trebas traziti iz HR kako bi se ovdje prijavila, ali najprije moras vidit jel mozes kako ostvariti besplatno zdravstveno.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    larimara

    Marijana
    hvala na dobrodoslici…znam da sam trebala obaviti preglede u HR kad vec kasa u DE vraca novac. Otisla sam samo jednom na pregled u HR. Imao doktor neki prastari ultrazvuk i pitao me sto bih htjela od pregleda,a ja mu pokazala urednu trudnicku knjizicu iz DE. Naplatio mi,nije bilo puno…ali bez racuna. Nisam vise isla. Trebala sam otic nekom drugom,znam,ali nije mi se dalo s njima raspravljati.
    Nosim decka. Ovaj stariji je dok smo bili u HR tamo i prohodao! Ti cekas isto decka? Mi smo blizu Münchena,nekih 25 km.
    Vidim da nema nijedna cura otamo

    Larimara da i ja cekam deckica... jedva cekam da se sjeti izaci jer nisam jedan dan uzivala u trudnoci, samo bolovi, mucnine, povracanja... u to vrijeme sam i zavrsila sve stupnjeve tecaja jezika samo ga treba prakticirati. Sad se puuuuno bolje sporazumijevam s doktorima, u ducanu, posti, a i tecaj za trudnice sam bez problema pratila... vjerujem da cu kad rodim kroz neke aktivnosti s bebacem jos bolje usavrsiti jezik kako bih nasla sto boljo posao.

  • Deleted user

    Broj poruka: 870

    Prijavi adminu

    Rahela nemoj slusati uopce takve savjete, to su gluposti. Ako je itko u njemackoj zasticen onda su to majke i trudnice. Mi zivimo u jako malenom stanu i jednom sam rekla muzu kako se bojim da ce nas gazda izbacit a muz mi je rekao doslovno ovako "ljubavi mi smo u njemackoj, prije ce se desit da gazdi Angela Merkel dode p..k.. nego sto ce mo mi sa bebom zavrsit na ulici".. ;) ako ti i decko niste u braku znaci to ispada da si ti samohrana majka a ovdje u njemackoj takve majke dobiju odmah stan od grada i nekih 500e mj + djecji. Znam to jer meni jedna bliska osoba tako zivi ovdje. Ako ne znas njemacki neka ode netko s tobom i prijavi te za stan tamo kazes kad ti j termin i sve oni te smjeste u stan i sve ti plate  i zdravstveno naravno i jos dobijes novaca, naravno ti u tom stanu moras zivit sama tj decko moze biti kod tebe ali ako netko dode u kontrolu ili ako vas netko prijavi gubis sva ta prava. Kad se vjencate i situacija bude bolje mozete otici iz tog stana ili nastavit zivjet u njemu ali ga sami placat. Vjeruj mi ovdje su trudnice zastice puno vise nego sto mozes i zamislit..

    Sve mogu u Onome koji me jača <3

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Pandice muz ti zna jako slikovito objasnit situaciju 😃😃😃 Rahela zeno ako ovdje svi moguci azilanti, turci, indijci, arapi i sl imaju velika prava, pa imat ces ih i ti pogotovo kao drzavljanka zemlje clanice EU. Pandice gdje se mora ici prijavit za to sve jel znas? Ja nemam pojma...

  • Skocki5

    Broj poruka: 206

    Prijavi adminu

    Ja sam isto slabo upucena u te stvari gdje i kako u takvoj situaciji. Osigurna sam preko muza i isto nemam ni dana staza. U prvom mj ce bit dvije god da sam u Njemackoj. 
    Rahela u svakom slucaju ti savjetujem da nadjes nekoga ko prica njem i sa njim odes do neke Krankenkasse i raspitas se. Pa onda dalje i o svim ostalim pravima koje imas vezano za neke novcane pomoci. Sto prije pocnes tim bolje. Znam da se nije lako ne brinut,ali probaj sto manje...vjerujem da ce se to sve rijesit.

  • Avatar Ninche9

    Ninche9

    Broj poruka: 1297

    Prijavi adminu

    Rahela i kad je sve crno sjeti se da uvijek moze biti gore i da svaka situacija ima rijesenje.
    Ja bih na tvom mjestu HITNO otisla u profamilia i caritas, molila da me spoje s nekim tko prica engleski i sporazumijevala se rukama i nogama.
    Otisla bi i u Krankenkassu (npr AOK al su i oni cugani pljuc!) i isto tako molila da me spoje s nekim tko prica engleski da mi bar malo pomogne. Naravno sve pod uvjetom da ti ili momak pricate engleski.
    Potom bih otisla u Jobcenter traziti pomoc i savjete.
    Probaj naci grupuna fejsu Mame u Njemackoj ohne Limit i tamo zamoliti nekoga od Administratora da anonimno objave post u kojem trazis pomoc i savjet sta i kome se obratiti. U toj grupi ima jako puno zena koje bi mogle znati odgovore i koje su bile u svakakvim situacijama a dolaze s Balkana.
    Ako nades posao prije porodiljnog zatrazis individualno obracunavanje porodiljnog i onda ti oni obracunaju 65-67% tvojih zadnih 12placa u sto moze uci i visina place u Hrvatskoj ako si u zadnjih 12 mjeseci prije poroda radila u Hrvatskoj.
    Poslodavcu moras reci za trudnocu u pravilu sto prije a najkasnije u odredebom stupnju trudnoce ali tocno ne znam kad
    Moj najiskreniji savjet ti je da se zdrastveno osiguras pa makar ti momak dao novce da uplatis. Ti si sad trudna i svake sekunde ti se moze desit da trebas pomoc lijecnika ili kakav pregled a tako neosigurana ces sve bolesno puno platit, nedaj Boze zavrsis u bolnici zapast ces u dugove koliko je zdr.skrb skupa za neosigurane. 
    Sta se tice racuna nemoj se puno bedirat jer mislim da ti ne postoji Kasa koja bi ti vratila novce za ovaj pregled unazad al moram priznat da te posteni oderao ginekolog.. ne idi vise k njemu

  • Avatar Ninche9

    Ninche9

    Broj poruka: 1297

    Prijavi adminu

    Marijana znaci i ti ces nam dovest deckica u drustvo 
    Jos malo pa cete se upoznati. Moj sad ima vec 3 mj i porod mi izgleda tako daleko.. vrijeme leti kao ludo! Sad smo i mi na godisnjem u Hrv, uzivamo 
    Skocki kako je tvoja ljubica? Kako provodite dane?

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.