Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Moj muz je vec u pisanoj formi trazio odobrenje poslodavca. Dobio je 4tj. Naveo je datum od kad do kad. Ali su naravno fleksibilni pa ako se rodi malo ranije ici ce ranije, a ako prenesem pomaknut ce porodiljni za tih par dana. 
    Sta se tice naknada, sve se trazi nakon poroda kad se dobije rodni list, pisale smo o tome par stranica unaprijed.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Vjerojatno u Personalabteilungu iliti "kadrovskoj" postoji neki obrazac za podnosenje zahtjeva. 

  • Deleted user

    Broj poruka: 870

    Prijavi adminu

    Pozdrav cure moje :)
    neke me ovdje vec znaju a neke ne :P
    Marijana sa tobom se nisam cula sto godina, kako napreduje?
    Sto se tice ovog porodiljnog za tate ja cu se samo nadovezat i rec da tata koji radi moze uzet porodiljni isprekidano sve do djetetovog 3.rodendana. Znaci moze uzet kad se beba rodi npr 1mj pa onda za par mjeseci opet 1mj i tako sve do 3.g. Moj muz recimo jos nije iskoristio nista porodiljnog za nase dijete ali na godinu planira uzeti.

    Sve mogu u Onome koji me jača <3

  • MM2245

    Broj poruka: 76

    Prijavi adminu

    Pandica1510

    Pozdrav cure moje :)
    neke me ovdje vec znaju a neke ne :P
    Marijana sa tobom se nisam cula sto godina, kako napreduje?
    Sto se tice ovog porodiljnog za tate ja cu se samo nadovezat i rec da tata koji radi moze uzet porodiljni isprekidano sve do djetetovog 3.rodendana. Znaci moze uzet kad se beba rodi npr 1mj pa onda za par mjeseci opet 1mj i tako sve do 3.g. Moj muz recimo jos nije iskoristio nista porodiljnog za nase dijete ali na godinu planira uzeti.

    Bok Pandica :)Znaci moze uzeti npr sad 2 tjedna, pa 3 tj pa opet 2 tj. (zato sto ja uzimam 12 mj pa njemu ostaje 2 mj)

    Ljubek-zubek 2.2.2014.
    Misic-pisic 4.5.2016.
    Ljubicica 12.10.2017.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    MM2245


    Znaci moze uzeti npr sad 2 tjedna, pa 3 tj pa opet 2 tj. (zato sto ja uzimam 12 mj pa njemu ostaje 2 mj)

    Moze, ali kako sam vec napisala treba podnijeti zahtjev u firmi da mu se to odobri, i ako ima nekog ok na obracunu placa da mu veli kako mu se najbolje isplati. Znam da mi je muz nesta pricao da navodno  ima razlike u obracunu ako se ide unutar jednog mjeseca ili ako je npr. tih 2tj dio u jednom a dio u sljedecem mjesecu.
    Pandice evo guram... do dana danasnjeg imam mucnine, uzas... jedva cekam poroditi se! Za vikend idemo na onu informativnu Elternabend u St.Annu pa ce nas mozda provesti po odjelu. Makar planiramo uzeti zasebno sobu ako nece biti puno rodilja.

  • Minea

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Pozdrav drage zene :)Nova sam ovdje na vasoj stranici pa da se ubacim na temu poroda u Njemackoj. Trudna sam 22 tjedna sa blizankama. Nalazim se u blizini grada Landshuta, tocnije Geisenhausen, pa ako ima koja od vas tu da u blizini zna ginekologa koji je dobar ili cak zna nas jezik:D , malo sam slaba na njemackom ali cu rijesit po engleskom preglede ako bude moguce. Termin mi je 20.1.2018 pa bi mi za nekih mjesec ... dva trebao ginekolog posto necu vise ic u Hrv na pregled kod svog. Sto sve trebam napraviti? Prvo nac ginekologa , pa onda bolnicu kasnije ili? Hvala ☺️

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Dobrodosla Minea! Prvo bi trebala rijesiti njemacko zdravstveno i odjaviti se s HZZOa u Hrvatskoj ako vec nisi. Mislim da trudnoca ne spada u slucajeve koje mozes obavljati s nasom knjizicom, samo hitni slucajevi, ako se varam neka me netko ispravi. Meni je to bio prvi korak. Zatim pronaci ginica, nemoj se obeshrabriti ako te prvi odbiju jer inace slabije uzimaju nove pacijente krajem godine, bar ovdje u Stuttgartu gdje sam ja. Zatim se odmah baciti na potragu babice (nitko ti ju nece osigurati ako ju sama ne kontaktiras i dogovoris), ponekad daju kod ginica popis babica koje mozes nazvati, ali posto govoris o pregledima za mjesec/dva mislim da je to prekasno za naci babicu jer je strasan nedostatak te struke u DE. Najbolje ti je napisati Hebamme+grad u kojem se nslszis pa ce ti izbaciti popis babica. Onda zoves redom. Najcesce sama trebas naci i pedijatra, kazu da je i njega malo teze naci, ja imam srecu jer moja klinika po defaultu salje novorodjencad jednom pedijatru. Za bolnicu u kojoj ces roditi stignes se odluciti i pred kraj poroda. Preporucljivo je otici i na tecaj (priprema za porod) ali ne znam koliko bi ti to bilo od koristi kad ne razumijes bas njemacki, ne znam jel ima gdje na engleskom. Uglavnom trosak tecaja pokriva njemacko zdravstveno. Uzmi si vremena i procitaj si cijeli topic ili bar zadnjih 70ak strana, saznat ces puno korisnih informacija da ne pisemo stalno iste stvari.

  • MM2245

    Broj poruka: 76

    Prijavi adminu

    Marijana

    MM2245


    Znaci moze uzeti npr sad 2 tjedna, pa 3 tj pa opet 2 tj. (zato sto ja uzimam 12 mj pa njemu ostaje 2 mj)
    Moze, ali kako sam vec napisala treba podnijeti zahtjev u firmi da mu se to odobri, i ako ima nekog ok na obracunu placa da mu veli kako mu se najbolje isplati. Znam da mi je muz nesta pricao da navodno ima razlike u obracunu ako se ide unutar jednog mjeseca ili ako je npr. tih 2tj dio u jednom a dio u sljedecem mjesecu.
    Pandice evo guram… do dana danasnjeg imam mucnine, uzas… jedva cekam poroditi se! Za vikend idemo na onu informativnu Elternabend u St.Annu pa ce nas mozda provesti po odjelu. Makar planiramo uzeti zasebno sobu ako nece biti puno rodilja.

    Znaci bolje je malo jedan malo drugi mjesec?

    Ljubek-zubek 2.2.2014.
    Misic-pisic 4.5.2016.
    Ljubicica 12.10.2017.

  • Minea

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Marijana

    Dobrodosla Minea! Prvo bi trebala rijesiti njemacko zdravstveno i odjaviti se s HZZOa u Hrvatskoj ako vec nisi. Mislim da trudnoca ne spada u slucajeve koje mozes obavljati s nasom knjizicom, samo hitni slucajevi, ako se varam neka me netko ispravi. Meni je to bio prvi korak. Zatim pronaci ginica, nemoj se obeshrabriti ako te prvi odbiju jer inace slabije uzimaju nove pacijente krajem godine, bar ovdje u Stuttgartu gdje sam ja. Zatim se odmah baciti na potragu babice (nitko ti ju nece osigurati ako ju sama ne kontaktiras i dogovoris), ponekad daju kod ginica popis babica koje mozes nazvati, ali posto govoris o pregledima za mjesec/dva mislim da je to prekasno za naci babicu jer je strasan nedostatak te struke u DE. Najbolje ti je napisati Hebamme+grad u kojem se nslszis pa ce ti izbaciti popis babica. Onda zoves redom. Najcesce sama trebas naci i pedijatra, kazu da je i njega malo teze naci, ja imam srecu jer moja klinika po defaultu salje novorodjencad jednom pedijatru. Za bolnicu u kojoj ces roditi stignes se odluciti i pred kraj poroda. Preporucljivo je otici i na tecaj (priprema za porod) ali ne znam koliko bi ti to bilo od koristi kad ne razumijes bas njemacki, ne znam jel ima gdje na engleskom. Uglavnom trosak tecaja pokriva njemacko zdravstveno. Uzmi si vremena i procitaj si cijeli topic ili bar zadnjih 70ak strana, saznat ces puno korisnih informacija da ne pisemo stalno iste stvari.

    Hvala to drags Marijana!!!:)
    Sljedece sto sredujem drugi tjedan je zdrastveno;) 
    Da babice sam vec pocela kontaktirati ... sce dok neka ne odgovori:D nadam se da bude Pozzz😊😊😊

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Znaci bolje je malo jedan malo drugi mjesec?

    A moj ide tipa od 18.10-18.11. Nesta je spominjao da mu je kum rekao da bolje da to vrijeme bude dio u jednom a dio u drugom mjesecu jer onda ne dobije tako malu placu kao da iskoristi svih 4tj sta je planirao samo u jednom mjesecu. Onda se taj porodiljni izracunava proporcionalno danima. U suprotnom, da ide od 1-28.10. dobije za taj mjesec puno manju placu naravno (jer je porodiljni u postotku place max do nekog iznosa), sta kucni budjet nemre podnijeti buduci da samo on radi. Sve ovisi o tome kakvi ste s lovom i jel mozete podnijeti jedan mjesec dosta manju placu pa iduci normalnu, ili radje dva mjeseca malo manje... ali najbolje da pita u kadrovskoj tocno.

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.