Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • MM2245

    Broj poruka: 76

    Prijavi adminu

    Marijana

    Znaci bolje je malo jedan malo drugi mjesec?
    A moj ide tipa od 18.10-18.11. Nesta je spominjao da mu je kum rekao da bolje da to vrijeme bude dio u jednom a dio u drugom mjesecu jer onda ne dobije tako malu placu kao da iskoristi svih 4tj sta je planirao samo u jednom mjesecu. Onda se taj porodiljni izracunava proporcionalno danima. U suprotnom, da ide od 1-28.10. dobije za taj mjesec puno manju placu naravno (jer je porodiljni u postotku place max do nekog iznosa), sta kucni budjet nemre podnijeti buduci da samo on radi. Sve ovisi o tome kakvi ste s lovom i jel mozete podnijeti jedan mjesec dosta manju placu pa iduci normalnu, ili radje dva mjeseca malo manje… ali najbolje da pita u kadrovskoj tocno.

    Hvala ti draga.Sve je to ok,al on jos ne moze poslati zahtjev jer je beba jos u trbuhu. :)

    Ljubek-zubek 2.2.2014.
    Misic-pisic 4.5.2016.
    Ljubicica 12.10.2017.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu


    Hvala to drags Marijana!!!:)
    Sljedece sto sredujem drugi tjedan je zdrastveno;)

    Znaci ovdje te nece prijaviti dok ne doneses potvrdu da si odjavljena s HZZOa, kako ne bi doslo do dvostruke prijave. Ja kad sam odlazila iz HR su me u Zdravstvenom uvjeravali kako se u DE prijavim i onda njima posaljem papire da sam prijavljena pa me u HR odjave. Ali Njemci to nece. 
    Tako da sam ti ja zvala HZZO i stupila prek veze do jedne gospodje koja radi na odjavama, njoj poslala mailom vlastorucno potpisan zahtjev da radi boravka u DE zelim odjavu s HZZOa (jer je zdravstveno u HR obavezno i oni moraju imati podlogu zasto si odjavljena), pa mailom kontaktirala HZZO u gradu gdje imam prebivaliste da mi posalju potvrdu o odjavi na obrascu E104. Onda s tom potvrdom di se vidi da nisi vise u HR prijavljena odes u Zdravstveno u DE koje izaberes i prilozis uz zahtjev za prijavom. Tako prakticki budes "neosigurana" par sati dok to ne obavis.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Taj obrazac E104 je standardiziran s direktivama EU, dakle internacionalan.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    MM2245

    Marijana

    Znaci bolje je malo jedan malo drugi mjesec?
    A moj ide tipa od 18.10-18.11. Nesta je spominjao da mu je kum rekao da bolje da to vrijeme bude dio u jednom a dio u drugom mjesecu jer onda ne dobije tako malu placu kao da iskoristi svih 4tj sta je planirao samo u jednom mjesecu. Onda se taj porodiljni izracunava proporcionalno danima. U suprotnom, da ide od 1-28.10. dobije za taj mjesec puno manju placu naravno (jer je porodiljni u postotku place max do nekog iznosa), sta kucni budjet nemre podnijeti buduci da samo on radi. Sve ovisi o tome kakvi ste s lovom i jel mozete podnijeti jedan mjesec dosta manju placu pa iduci normalnu, ili radje dva mjeseca malo manje… ali najbolje da pita u kadrovskoj tocno.
    Hvala ti draga.Sve je to ok,al on jos ne moze poslati zahtjev jer je beba jos u trbuhu. :)

    Pa i moja je 😄 ja imam termin 11.10. Kolko znam zahtjev poslodavcu se predaje ranije, kao i zahtjev godisnji. Bar je tako moj muz jer radi na mjestu gdje mu se ne moze bas lako naci zamjena. Mozda je na drugim radnim mjestima i u drugim firmama drukcije. Njegov poslodavac je fleksibilan pa da se beba rodi ranije/kasnije ne bi bilo problema za pomicanjem termina. Naravno da bi bilo idealno unaprijed predvidjeti datum, ovako se moze samo okvirno zatraziti datum koristenja Elternzeita

  • Petra07

    Broj poruka: 15

    Prijavi adminu

    Pozdrav drage mame, termin mi je krajem 11og mjeseca, muz je presao u novu firmu ovaj tjedna i ima probni rad 6 mjeseci. Zanima me da li ima pravo traziti dva-tri dana slobodno? znaci ne elternzeit nego samo par slobodnih dana ( htjela bi da bude samnom  na porodu i ta dva, tri dana koliko se ostaje jos u bolnici ). i jos jedno pitanje vezano za autosjedalice, kupili smo Hauck 3u1 kolica i sad me zanima di kupiti onu podlogu za fiksirati autosjedalicu? Kako se to uopce zove da potrazim na netu, da li je to univerzalno ili se razlikuje od modela do modela? Prva mi je trudnoca pa sam malo pogubljena, iskreno nisam razmisljala o tome, mislila sam da to dolazi u kompletu sa autosjedalicom  Hvala unaprijed na odgovorima

  • Avatar Ninche9

    Ninche9

    Broj poruka: 1297

    Prijavi adminu

    To se zove baza za isofix (pretpostavljam da to trazis) i svako jaje ima svoju bazu.mozda vase niti ne ide na bazu nego se samo veze pojasevima

  • Avatar larimara

    larimara

    Broj poruka: 286

    Prijavi adminu

    Drage moje! Pozdrav onima koje me se jos sjecaju (nisam bila aktivna oko 4 mjeseca),pozdrav i onim novijim clanicama...
    Termin mi je 13.11. ,bila sam 3 mjeseca u HR,vratila se neki dan i privikavam na novu sredinu jer je MM obavio selidbu dok sam se ja opustala u domovini... Potpuno sam se od svega iskljucila i nisam isla na nikakve pretrage u HR. Ono,osjecala sam se dobro i rekla si da cu ici samo ako nesto ne bude kako treba... Opet sam u DE i konacno otisla novom doktoru da nastavi tamo gdje sam sve prekinula. Ne moram vam ni reci da vas u tom slucaju gledaju kao da ste s Marsa pale jer niste kod njih bile otpocetka. Ali,glavno da je sve u redu.
    Muci me trenutno ova nova sredina,mjesto mi je antipaticno i najradije bih pobjegla ili u HR ili u onaj prethodni grad.

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Pozdrav larimara drago mi je da si se vratila... ah na svaku sredinu se mora covjek navikavati... u kojem si sada gradu/regiji? Ajde bar znas jezik i kako stvari ovdje funkcioniraju... mogla si obaviti preglede u HR. Ja sam isto bila prvo 6tj dole pa onda naknadno 4tj i obavila kod privatnika preglede za sta ce mi AOK vratiti lovu. Bitno je samo odvojeno predati racune i da jedan ne prelazi 100€. Super da je trudnoca uredna? Nosis curicu ili deckica?
    Petra ako ti muz nije iskoristio sav godisnji za ovu godinu ili ga dao isplatiti, onda mislim da ima pravo na proporcionalni dio godisnjeg obzirom na vrijeme provedeno u novoj firmi. Najbolje pitati u kadrovskoj. Koliko znam ovdje u DE nema kao u Hr nekoliko slobodnih dana za porod, samo taj dan kolko sam cula (ako grijesim neka me netko ispravi).

  • Skocki5

    Broj poruka: 206

    Prijavi adminu

    Nove i stare cure,dobro dosle 
    Tako je Marijana ,moj muz je od firme dobio jedan dan slobodan i to je dan poroda. Mozda je u drugim pokrajinama drugacije. Mi smo u Bayernu. 

  • Anamarija26

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    Pozdrav svima ❤
    Ja sam Ana i živim u Hamelnu 😘
    Imam curica od godinu dana...i saznala sam da sam trudna,otprilike 3 tj...
     Zanima me kakva je tu procedura pregledima u trudnoći naspram hrvatskoj...
    Uglavnom nisam još bila na pregledu ipak je još rano...pa me zanima unaprijed.. i da li ima koja mama ili trudnica blizu mene... za kavicu i druzenje.. 

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.