Beba Zdravlje i njega bebe 19. travnja 2022.

Mali vodič: Što svaki roditelj treba znati o izbijanju zubića

Foto: Shutterstock Prvi znakovi nicanja zubića
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Bebin prvi zubić uzbudljiva je prekretnica i veseli trenutak za svakog novog roditelja. No prije nego beba dobije svoje bijele zubiće, prvo treba proći kroz izbijanje zubića, a kada ono počinje, koji su znakovi i kako pomoći djetetu - pročitaj u nastavku

Kada počinje izbijanje zubića?

Bebin prvi zubić obično se pojavljuje između četvrtog i sedmog mjeseca života. Nema pravila jer neke bebe prvi zubić mogu dobiti i s tri mjeseca, a neke tek s godinu dana. Tipično, prvi zubići koji izbiju su prednji donji, a iza njih slijedi gornji prednji zubić, obično mjesec ili dva kasnije. 

Možda te zanima... Kalendar dječjih zubića od rođenja do 12. godine Beba

Do treće godine - tvoje dijete bi trebalo imati potpuni set od 20 zubiju. Nešto kasnije, mliječni zubići će početi ispadati i s pet ili šest godine zamijenit će ih trajni zubi

Raspored izbijanja bebinih zubića

"Redoslijed nicanja mliječnih zubi u većini slučajeva ide po određenom redoslijedu, a to je da prvi niču središnji donji sjekutići, a nakon toga središnji gornji pa zatim redom. Ponekad se dogodi da se taj redoslijed preskoči nicanjem nekog drugog zubića", kaže Ivana Cekić, dr. dent. med.

Naravno, svako dijete je drugačije tako i razvoj svakog djeteta teče svojim tijekom, a ovo su općenite smjernice. Oko bilo kakve dileme posavjetuj se s pedijatrom i dr. dentalne medicine.

Donje jedinice pojavljuju se prve i to u paru. Bebama najčešće počinju izbijati između četvrtog i sedmog mjeseca.

Nakon njih slijede gornje jedinice, također u paru koje izbijaju između osmog i 12. mjeseca.

Gornje i donje dvojke na redu su između devetog i 16. mjeseca bebina života.

Gornji kutnjaci pojavljuju se između 13. i 19. mjeseca i bebi ne služe za usitnjavanje hrane sve dok im se ne pojavi njihov donji par.

Prvi donji kutnjaci pojavljuju se između 14 i 18 mjeseci.

Gornji očnjaci izbijaju nakon kutnjaka i to prvo gornji i to između 16. i 22. mjeseca života, dok donji očnjaci izbijaju brzo nakon gornjih, a to je između 17. i 23. mjeseca.

Stražnji kutnjaci javljaju se prvo na donjoj čeljusti pa na gornjoj. Oni posljednji izbijaju između 23. i 33. mjeseca. 

Znakovi i simptomi izbijanja zubića

Negdje tri do pet dana prije nego što vidiš prvi zubić kako izbija, dijete će iskusiti prve simptome izbijanja zubića. Simptomi će nestati čim zubić izađe. Ipak, treba naglasiti kako nekim bebama izbijanje zubića uopće ne smeta pa nemaju gotovo nikakve simptome.

beba, zubi | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Roditelji obično primijete da se s djetetom nešto događa, razdražljivo je, lošije spava, nemirno je, plačljivo i ponekad se javlja i blago povišena tjelesna temperatura. Dijete u tom periodu, koji može trajati i do nekoliko tjedana, pojačano slini i ima potrebu stavljati i trljati po ustima vlastite ruke ili gumene predmete. Dok ne izbije zubić, na njegovom je mjestu prisutan otok i crvenilo, a ta faza može trajati i do nekoliko tjedana.

Kako bi umirila svoje bolno i otečeno zubno meso, mogla bi primijetiti da tvoja beba grize svoje prstiće i igračke ili je razdražljiva, više nego inače. Također bi mogla odbiti hranu i tekućinu zbog bolnih usta. Kod nekih beba pojavljuje se obilno slinjenje, čak u toj mjeri da beba može dobiti osip na licu. 

beba zubi zubići grickalica Možda te zanima... 6 simptoma da vašoj bebi možda rastu zubići Beba

Beba kojoj izbijaju zubići često se hvata za uši, ima problema sa spavanjem ili konstantno trlja svoje lice. "Teško je točno navesti sve simptome jer ne postoje konkretna pravila. Jedan dio beba samo slini, druge bebe su razdražljivije, a treće možda imaju problema sa spavanjem", objašnjava pedijatar Deb Lonzer.

Iako izbijanje zubića može uzrokovati blago povišenu temperaturu kod djeteta, obično se ne radi o visokoj temperaturi, proljevu ili curenju nosa. Ako tvoje dijete ima nešto od toga, vjerojatno se radi o nečem drugome, posebno sada kada beba puno stvari stavlja u usta. Ima li dijete visoku temperaturu, proljev ili je prehlađeno - razgovaraj s liječnikom.

Mamin trik za umirivanje bebe kojoj rastu zubići postao hit

Kako pomoći bebi kojoj izbijaju zubići?

  • Daj djetetu nešto što može žvakati, poput gumene igračke za grickanje. Igračke uvijek možeš ohladiti u hladnjaku prije nego ih daš djetetu kako bi mu pružila još veću utjehu. Izbjegavaj one igračke koje su punjene tekućinom jer bi mogle procuriti. Hladna tkanina ili ručnik ohlađeni u hladnjaku isto su dobra pomagala
  • Čistim prstom protrljaj bebine desni kako bi umirila bol
  • Možeš potopiti čistu krpu u čaj od kamilice i dobro je ohladiti u hladnjaku, beba će ju grickati i na taj način hladiti i umiriti desni.
  • Ako tvoja beba već jede krutu hranu, hladna hrana može joj uvelike olakšati nicanje zubića. Probaj s ohlađenim bananama, hladnom kašicom voćnog pirea ili običnim jogurtom
  • Ako izbijanje zubića zbilja muči tvoje dijete, konzultiraj se s pedijatrom oko lijekova koje beba može uzimati. Obično se pripisuje Paracetamol no svakako se posavjetuj s liječnikom
  • Pročitaj na koje još načine možeš olakšati rast zubića

Higijena bebinih zubića

Higijena bebinih zubića treba početi puno prije nego što samostalno nauče ispljunuti pastu za zube i pravilno ih očetkati. Čim izbije prvi zubić, dobro ga je gazom ili mekanom krpicom namočenom u vodu prebrisati. S godinu dana svakako već treba postojati pravilo da se zubi trebaju četkati ujutro i navečer. Prva dječja četkica mora biti nježna i mekana, a pasta za zube nije potrebna.

"Prvi zubići mogu se čistiti i gazom namotanom na prst, no uvijek preporučujem roditeljima da od početka djetetu peru zube nježnom četkicom jer moje je iskustvo da se s maramicom ili gazom omotanom oko prsta zubići ipak ne očiste tako dobro. Danas postoje iznimno mekane četkice za bebe od 0 do 24 mjeseci. Male su i široke, tako da dijete ne osjeća neugodu", objasnila je dr. med. dent. Ivana Matulić Stazić. 

Pastu za zube u maloj količini, ne većoj od zrna graška, treba početi koristiti od druge godine. Prije je velika vjerojatnost da će pastu progutati. Dječje paste sadrže vrlo male količine fluora koji jača zubnu caklinu i pomaže u sprečavanju stvaranja karijesa. Također je važno svaka tri do četiri mjeseca mijenjati četkicu za zube, ali i ranije ako se dlačice na četkici “raščupaju”.

Što nakon izbijanja zubića?

beba smijeh osmijeh | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Prema dr. Nini Tayag-Atotubo, pojavljivanje prvog zuba znak je da roditelji trebaju odvesti dijete u prvi posjet stomatologu. "Prvi posjet stomatologu svakako bi se trebao obaviti do prvog rođendana", govori i dodaje kako je prvi posjet od iznimne važnosti kako bi stomatolog uputio roditelja kako najbolje brinuti za djetetovu oralnu higijenu

zubi beba Možda te zanima... Bebine zubiće čistite gazom prije upotrebe četkice Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.