Pročitajte koliko često, čime i kako održavati higijenu nosne šupljine kod djeteta, područja oko očiju te ušiju
Nos
Higijena nosne šupljine važna je kod beba jer, osim što ne znaju same ispuhati nos, ne znaju niti disati na usta. Pedijatrica Mirjana Kolarek Karakaš savjetuje da se bebin nosić čisti smotuljkom vate natopljenim fiziološkom otopinom, ali vata mora biti smotana iz jednog komada pri čemu tek pola ulazi u nosić, a pola ostaje vani kako se ne bi dogodilo da vata ostane u nosiću.
"Nikako ne koristiti štapiće za uho za tu namjenu. Prije hranjenja nakapati nosić gotovim pripravcima kupljenim u apoteci, a moguće je i kod kuće pripremiti biljnu otopinu od sljezovog korijena", savjetuje dr. Kolarek Karakaš.
Nosni aspirator s nastavkom za usisavač vrlo je jednostavan za korištenje i efikasan za vađenje sekreta kod dojenčadi koja ne može sama ispuhivati nos. No pedijatrica Alemka Jaklin Kekez naglašava da kod blagih prehlada on nije potreban, dovoljno je koristiti fiziološku otopinu i pumpicu za nos.
Video: Mama ustima 'usisava' sluz iz bebinog nosića
Oči
Marina Kovačević iz telefonskog savjetovališta za rani razvoj djece Telefončić za čišćenje područja oko očiju preporučuje koristiti samo blazinicu i vodu (prvi mjesec života prokuhanu vodu).
"Jednim potezom s blazinicom obrisati jedno oko s vanjske strane prema unutra. Potrebno je učiniti samo jedan potez istom blazinicom, a blazinicu mijenjati dok oko ne bude skroz čisto", savjetuje.
Uši
Kod njege ušiju, roditeljima savjetuje da očiste ušku djeteta i predio iza uha koji je potrebno i dobro osušiti.
"Za njegu se koriste mali smotuljci vate. Kod veće djece štapiće za uši koristite za čišćenje malih nabora ušne školjke i iza uha, ali nikada ne pokušavajte čistiti unutrašnjost slušnog kanala, jer možete oštetiti njega ili bubnjić, što može uzrokovati infekciju", ističe Marina Kovačević.