Pedijatrica Mirjana Kolarek Karakaš odgovara kako pravilno prati kosu i što napraviti ako uđe voda u uši
Imam bebu staru 4 mjeseca. Voli se kupati, ali koliko god ja pazim, s ručicama uvijek namoči uši. Što ako joj kod kupanja uđe voda u uši? Kako to riješiti i može li imati problema zbog toga?
Kod dojenčeta od 4 mjeseca možete kontrolirati pranje kose tako da je nemoguće da veća količina vode uđe u uši. Ukoliko s ručicama navlaži područje uha to neće stvarati problem. Važno je glavicu ispirati polijevanjem u zabačenom stavu tako da se pripazi da voda ne ulazi u zvukovod. Nakon toga mekanim ručnikom obrisati ušne školjke i zabacivanjem glavice u stranu odstraniti eventualni višak vode. Treba izbjegavati guranje stranih predmeta u uho jer i mala ozljeda je dovoljna za prodor mikroorganizama. Ne pretjerivati sa šamponima jer se odmašćivanjem kože smanjuje i pH vrijednost kože te njezina prirodna zaštita i ona postaje osjetljivija na infekcije.
Za veću djecu na tržištu postoji sprej za njegu ušiju za sprječavanje upala zvukovoda koji se primjenjuje nakon kupanja. On dezinficira i suši vlažnu kožu, normalizira prirodni kiseli zaštitni omotač i štiti epitel uha.