U većini slučajeva, konjuktivitis nije ozbiljan medicinski problem. Virusni konjunktivitis obično ne zahtijeva nikakvo posebno liječenje osim redovne higijene i njege očiju, dok konjuktivitis uzrokovan bakterijom zahtijeva liječenje antibioticima
Konjuktivitis označava upalu konjuktive (očne spojnice). Konjuktiva je prozirna, glatka sluznica koja prekriva oko i unutrašnju površinu očnog kapka. Uzroci konjuktivitisa mogu biti: bakterija, virus, alergija, strano tijelo, začepljen suzni kanalić, ogrebano oko. Virusni konjunktivitis je najčešći oblik, a često je povezan s običnom prehladom ili upalom uha. Bakterijski konjunktivitis nije tako čest kao virusni, iscjedak više nalikuje na gnoj, a i crvenilo oka je izraženije.
Postoji i konjunktivitis kao posljedica alergijske reakcije koju uzrokuje kontakt s kemikalijama kao što je klor ili iritantima poput pijeska, dima ili prašine. Virusni konjunktivitis uzrokuje pojavu vodenastog sekreta, no ako je uzrok bakterija, on će biti ljepljiv, može biti žute ili zelene boje.
Infekcija se može prenijeti direktnim kontaktom (nečistim rukama). Dijete se može inficirati i tijekom porođaja, ukoliko prolaskom kroz porođajni kanal dođe u kontakt sa bakterijama iz cervikalnog kanala ili vagine majke. Kapljičnim putem se prenosi ukoliko osoba koja ima jaku respiratornu infekciju, kašlje, kiše, ili diše u blizini djeteta.
Simptomi upale
Konjuktivitis je praćen crvenilom oka, čestim trljanjem oka, otečeni kapci, nadražene oči, suzenje, može se pojaviti gusti iscjedak iz oka, sljepljenje kapaka nakon spavanja što uzrokuje teže otvaranje očiju, dijete može biti osjetljivo na svjetlo (plač i mrštenje). Dijete može biti nervozno, plačljivo, imati poremećen san i slabiji apetit.
Važno je ne pomiješati konjuktivitis (crveno oko) i suzno oko. Kod suznog oka javlja se suzenje, a može se pojaviti i sljepljenje kapaka nakon spavanja, jer se suzni kanali u novorođenčeta još ne prazne onako kako bi trebali.
Djetetu operite oko pamučnom vatom (ili blazinicom) umočenom u prokuhanu i ohlađenu vodu (na sobnu temperaturu). Možete koristiti i fiziološku otopinu. Činite to 2-3 puta dnevno. Za svako oko upotrijebite novu, čistu kuglicu vate ili blazinicu. Smjer pokreta vate ili blazinice je od vanjskog kuta oka prema unutarnjem. Važno je održavanje higijene, redovito pranje ruku (nakon čišćenja upaljenog oka, nakon previjanja pelena) te uporaba čistih ručnika i posteljine. Nakon umivanja dijete obrišite isključivon njegovim ručnikom.
Ako je pedijatar propisao kapi ili mast za oči prilikom aplikacija pazite da ste prethodno dobro oprali ruke, djetetova glava treba biti blago zabačena prema natrag, kapi ukapajte u donji ugao, nikako direktno u oko. Prilikom kapanja pazite da pipetom ne dodirnete oko kako bi izbjegli ozljedu oka ili prijenos infekcije.
Važna redovna higijena
U većini slučajeva, konjuktivitis nije ozbiljan medicinski problem. Svakako treba konzultirati pedijatra koji će ordinirati odgovarajuću terapiju kako bi se prevenirale moguće komplikacije. Virusni konjunktivitis obično ne zahtijeva nikakvo posebno liječenje osim redovne higijene i njege očiju i prolazi kroz 3-5 dana. Kod virusnog konjuktivitisa pedijatar će procijeniti postoji li rizik od sekundarne infekcije i preporučiti odgovarajuće mjere.
Konjuktivitis uzrokovan bakterijom zahtijeva liječenje antibioticima, a može potrajati i do nekoliko tjedana. Alergijski konjuktivitis također zahtijeva pedijatrijsko liječenje. Uzrok najozbiljnijeg tipa konjuktivitisa je herpes i on može dovesti do problema sa vidom. Zahtijeva pedijatrijsko liječenje odgovarajućim lijekovima i kapima za oči.
Konjuktivitis se može spriječiti adekvatnom i redovitom higijenom, naročito ruku, koje su jedan od glavnih uzroka nastanka i prijenosnika upale. Konzultirajte pedijatra u sljedećim slučajevima:
- Ukoliko crvenilo oka kod djeteta traje duže od nekoliko dana ili se pojavi gusti iscjedak
- Bakterijski konjuktivitis ne pokazuje poboljšanje nakon 5 dana propisane terapije
- Alergijski konjunktivitis ne pokazuje poboljšanja nakon 5 dana terapije ili se pogoršava u bilo koje doba za vrijeme trajanja terapije
- Povećava se sekrecija kod virusnog konjunktivitisa
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.