Zimsko vrijeme donosi i temperature ispod nule. Kako zaštititi najmlađe od niskih temperatura, a ipak provesti neko vrijeme vani?
Mlade mame sigurno žele biti na svježem zraku i uživati s najmlađima bez obzira na zimske uvjete. Međutim, kod temperatura ispod nule morate paziti na bebu i prilagoditi se vremenskim uvjetima.
Ako je temperatura ispod nule, nemojte bebu iznositi van, osim do automobila. Ako je temperatura iznad nule, budite oprezni ako puše oštar vjetar, to može biti opasno za bebu.
"Novorođenčad i bebe nemaju sposobnost reguliranja tjelesne temperature. Izloženost niskoj vanjskoj temperaturi može trajati samo nekoliko minuta, uživanje u zimskim radostima ostavite za vrijeme kada dijete naraste", objašnjava dr. Janice Montague, voditeljica pedijatrije u bolnici Good Samaritan Hospital za portal Fit Pregnancy te donosi savjete za zimske dane.
1. Obuci bebi jedan sloj odjeće više nego sebi
"Ako je vama ugodno u jakni, vašoj bebi treba još jedan sloj, umotajte je u zimsko odijelo i deku", kaže pedijatrica Molly Broder iz dječje bolnice u Montefiore medicinskom centru u New Yorku. Obucite dijete slojevito. "Prvi sloj treba biti topao, poput tajica i dječjeg bodyja. A zatim hlače i majica dugih rukava. Na kraju jakna, kapa, tople čizme i rukavice kako bi djetetu bilo toplo", dodala je Broder. Kako oblačiti bebu tijekom zime?
2. Nosi bebu zbog topline
Nosiljke su odlične za zadržavanje topline tijela i bebi će biti udobno na hladnom vremenu - tako vjerojatno ne treba dodatnu vestu. "Uvijek zaštite glavicu i noge jer tako dijete gubi toplinu", objašnjava dr. Montague. Dok nosite bebu pazite da njezino lice nije pritisnuto na vaša prsa ili odjeću (posebno ako imate grublju zimsku jaknu) kako bi mogla slobodno disati. "Pažljivo hodajte po ledu i pazite da se ne poskliznete", dodaje liječnica. Bebi je mjesto u maminom naručju
3. Oprezno pokrivaj bebina kolica
Nemojte samo staviti dekicu ili plastični prekrivač na kolica. Montague upozorava da bi to moglo ugroziti cirkulaciju zraka u kolicima. "Ako kolica nemaju pravilnu zaštitu, obucite dijete u jaknu, kapu, rukavice i čizmice, zatim ga pokrijete dekicom preko prsa kako bi dijete zadržalo toplinu. I ako možete hodajte suprotno od puhanja vjetra", savjetuje dr. Broder. Kada s bebom smijemo van, a kada ne?
4. Skini djetetu debelu jaknu u autosjedalici
Iako to možda nema smisla - skinuti jaknu djetetu zimi kako bi bilo sigurnije? Problem kod debelih zimskih jakni je što onda ima puno materijala između djeteta i pojasa za sigurnost, tako pojas neće biti dovoljno čvrst u slučaju nesreće. Važno upozorenje: Zimske jakne i autosjedalice ne idu zajedno!
Umjesto toga, stavite dijete u sjedalicu, a onda ga pokrijete novim slojem. "Ako koristite prekrivač za sjedalicu, trebate uzeti onaj koji pokriva donji dio tijela, kao prekrivač. Ili možete uzeti kaput ili deku i pokriti ga u autosjedalici. Maknite pokrivač kad se automobil dovoljno ugrije kako bi djetetu bilo ugodno", objašnjava Broder.
5. Izbjegavaj česta kupanja bebe
Voda može isušiti bebinu kožu, a zapravo je nije potrebno svakodnevno kupati, pogotovo zimi. Koristite toplu vodu (ne vruću) i ne ostavljajte dijete dugo u vodi. "Bebinu suhu kožu namažite hidratantnom kremom bez kemikalija", dodaje Montague. Ako je dječja koža crvena obratite se pedijatru.
Savjet pedijatra: Koliko često treba kupati bebu?
6. Temperatura u domu treba biti ugodna
Možda ste zabrinuti da je vašoj bebi jako zima, ali previsoka temperatura u kući također može biti problem. "Nemojte održavati visoku temperaturu u stanu jer to povećava rizik od SIDS-a (Sindroma iznenadne dojenačke smrti)", kaže dr. Montague. Temperatura treba biti ugodna i za vas i za bebu.
7. Promatraj promjene na bebi
Ako beba počne drhtati ili su njezini ekstremiteti i lice crveni i hladni odmah dijete unesite u kuću. "Ne trebate trljati dječju kožu kako je ne bi dodatno oštetili", kaže dr. Broder. Obucite dijete u toplu i suhu odjeću. U slučaju da dijete nije dobro, ako su mu usnice i koža plave, obratite se liječniku. 8 stvari koje morate znati o njezi bebine kože