Znanstvenici su nedavno proveli testiranje i otkrili top 10 predmeta koji se nalaze u prosječnom kućanstvu s bebom, a koji imaju najviše bakterija na sebi
Kao i velikoj većini roditelja, bakterije su vjerojatno i vama 'državni neprijatelji broj 1'. Pročitali ste sve savjete o zdravlju bebe, oprezni ste oko toga gdje idete s bebom, zanovijetate o stalnom pranju ruku i 'pročešljali' ste cijelu kuću od potencijalnih mjesta množenja bakterija.
Ako tražite novi dokaz da se bakterije nalaze doslovno svugdje - imate sreće. Stranica 'A Secure Life' provela je testiranje i otkrila top 10 predmeta koji se nalaze u prosječnom kućanstvu i koje su u svakodnevnom kontaktu s gotovo svakom bebom, a koji imaju najviše bakterija. Ovo su najopasniji predmeti, poredani od onih s najmanje do onih s najviše bakterija:
10. Ključevi auta
Ključevi auta često se drže u kući, a njihova metalna površina može sadržavati štetne mrlje bakterija od kojih se i vi i vaša beba možete razboljeti.
9. Tablet/mobitel
Prije nego li dopustite vašem mališanu da primi vaš uređaj, razmislite o tome gdje je bio. Testiranje je pokazalo kako mobiteli i tableti imaju tip bakterije koji može uzrokovati infekcije na otvorenim ranama.
8. Kvake na vratima
Vjerojatno već znate da su kvake na vratima mjesta koja treba dobro dezinficirati, a testiranje je samo potvrdilo ovu činjenicu.
7. Slikovnice
Iako se slikovnice čine bezopasnima, ispalo je da se na njima nalaze bakterije koje potencijalno mogu uzrokovati infekciju uha.
6. Plastične igračke
Istraživači su otkrili kako su vrhovi i prednje strane plastičnih igračaka najopasniji dio i pravo leglo bakterija. Treba li i kako čistiti gumene igračke za kupanje?
5. Daljinski
Prebrišite daljinski upravljač vlažnom ili dezinfekcijskom maramicom prije nego li dopustite djetetu da pokuša promijeniti program.
4. Torba za pelene
Prema rezultatima testiranja, torbe za pelene sadrže coccobacili - bakteriju koja uzrokuje hripavac.
3. Plišane igračke
Voljene plišane igračke od kojih se naši mališani ne razdvajaju imaju puno više bakterija nego što ste mislili. Svakako s vremena na vrijeme operite plišance kako bi bili sigurniji za dijete.
2. Duda/bočica
Istraživači preporučuju roditeljima da pravilno peru dude i bočice i na taj način izbjegnu opasno nakupljanje bakterija.
1. Kolica
Istraživači vjeruju kako se toliko bakterija nalazi na kolicima zato jer ih ljudi najčešće drže u garažama, podrumima ili ostavama koje su često pune prašine i ispušnih plinova, mjesta na kojima variraju različite temperature i koja su puna vlage. "To stvara idealno tlo za razmnožavanje velikih količina bakterija i plijesni", piše u njihovoj analizi.
7 stvari za koje mame trebaju znati da su prljavije od WC daske
Druga zanimljiva otkrića uključuju činjenicu da su bebe do godinu dana skupina koja ima najmanje bakterija za razliku od jasličke ili vrtićke djece. I suprotno popularnom vjerovanju, kućanstva s kućnim ljubimcima nemaju više bakterija nego ona kućanstva bez životinja.
Izlaganje bakterijama zapravo pomaže jačanju imunološkog sustava mališana
Nemojte dopustiti da vas ovo istraživanje uspaniči oko sterilizacije cijelog doma. Iako autori istraživanja preporučuju da dezinficirate hranilice, igračke i dude, kao i mjesta gdje mijenjate pelene, kvake i površinu kupaonice - također ističu da su neke bakterije dobre za naša tijela i naše zdravlje pa tako i dječje.
Više istraživanja bavilo se upravo tom temom, a knjiga znanstvenika Jacka Gilberta 'Dirt is Good: The Advantage of Germs for Your Child's Developing Immune System', također je objasnila kako izlaganje bakterijama zapravo pomaže jačanju imunološkog sustava mališana.
Zašto je prljavština zapravo dobra za zdravlje djeteta?
On je naglasio kako roditelji često pretjerano steriliziraju okružje djece, što povezuje s razvojem astme, ekcema i alergijama na hranu kasnije u djetinjstvu. "Dopustite djetetu da iskusi svijet. Dok god se generalno brinete o djetetovoj higijeni i cijepljenju, nema prave opasnosti", dodaje znanstvenik.