Svi roditelje pomire se s jednom činjenicom - bebe plaču. Tako komuniciraju glad, bol, pospanost te mnogo drugih stvari. Nije uvijek lako interpretirati njihov plač pa ti donosimo listu najčešćih razloga
Beba je u početku potpuno ovisna o tebi. Ti joj pružaš hranu, ljubav i svu udobnost koja joj je potrebna u ovoj osjetljivoj dobi. Dok malo ne poraste i nauči razgovarati, njena komunikacija s tobom uglavnom se svodi na plač. Postoji mnogo razloga zašto bi beba mogla plakati, a mi ti donosimo neke od njih, kao i najbolje načine da je umiriš.
Glad
Ovo je vjerojatno prva stvar koja većini roditelja padne na um kada začuju svoju bebu kako plače. Kako bi spriječila plač zbog gladi, najlakše je naučiti znakove koji upućuju na to da je beba gladna, a to su coktanje usnama, nemirnost, refleks traženja bradavice usnama te stavljanje ruku u usta.
Bol u trbuhu
Bebe nerijetko muče problemi s plinovima i grčevima. Ako beba često plače nakon što si je nahranila, moguće je da pati upravo od toga. Kako bi umirila bebu kada je muče grčevi, probaj s laganom masažom trbuščića ili toplim oblogom na trbuhu. Također, na tržištu se danas mogu naći i proizvodi koji sadrže bakterije za zdravlje crijevne flore i koji vam mogu pomoći umiriti bebu.
Potreba za podrigivanjem
Podrigivanje nije obavezno nakon svakog jela, no ako beba plače nakon hranjenja, možda joj je baš to potrebno. Bebe često gutaju zrak kada ih se doji ili dok piju iz bočice, što može izazvati nelagodu ako se taj zrak kasnije ne ispusti van. Dok je lagano tapšaš po leđima kako bi joj pomogl izbaciti višak zraka, probaj je nositi uspravno preko ramena.
Prljava pelena
Iako postoje i one bebe kojima prljava pelena ne smeta, većina će Odmah plačem pokazati kakva je situacija. Ovaj problemčić najlakše je riješiti, iako mnogim roditeljima to nije baš najdraži dio dana. Nadamo se da ste ovu dužnost podijelili s partnerom i da je ovoga puta baš njegov red.
Pospanost
Iako se roditeljima često čini da bi pospana beba trebala bez problema utonuti u san, stvari nisu uvijek tako jednostavne. Baš kao i mi odrasli, i bebe se ponekad muče sa spavanjem. Mnogim bebama pomaže ako ih se stavi na spavanje čim počnu zijevati i pokazivati prve znakove umora. Često pomaže i nošenje na rukama, uz uspavljivanje polaganim i tihim glasom.
Premalo dodira
Bebama je potrebno mnogo dodira, pažnje i podražaja. Vole vidjeti lice, čuti glas te osjetiti tvoj miris i dodir. Plakanje može biti način na koji ti pokušavaju reći da im nedostaje podražaj. Na sreću, ovo je vrlo lako riješiti. Jednostavno provedi neko vrijeme sa svojom bebom, nosi je u rukama, igraj se i mazi. Njen plač će se u trenu pretvoriti u osmijeh.
Previše podražaja
Djeca o svijetu oko sebe uče putem raznih vanjskih podražaja. Ipak, ponekad im zna jednostavno biti previše - previše buke, svjetala, ljudi i tako dalje. Plakanje može biti način na koji ti beba poručuje da joj je dosta. U ovoj situaciji problem ćeš najlakše riješiti tako da je odvedete na neko mirnije mjesto i jednostavno joj dopustiš da se smiri u tvojim rukama.
Prevruće ili prehladno
Ako je tvojoj bebi hladno, ona može protestirati plačem, pogotovo kad joj skineš robu da bi promijenila pelenu. Bebe vole kad im je toplo i kad su lijepo umotane, no ne smiješ pretjerati kako im ne bi bilo prevruće.
Rast zuba
Rast prvih zuba za većinu beba predstavlja bolno iskustvo. Svaki novi zub mora se progurati kroz mekano zubno meso, što za njih i nije baš najljepši osjećaj. Ako ne znaš zbog čega dijete plače, probaj prstom prijeći preko zubnog mesa. Ukoliko opipaš tvrdu grudicu ispod mesa, znaj da je to mali zubić koji će uskoro izbiti na površinu. Topli oblog na strani na kojoj raste zub trebao bi umiriti bebu i ublažiti bol.
Mali vodič: Što svaki roditelj treba znati o izbijanju zubića
Ne osjeća se dobro
Ako si zadovoljila sve osnovne potrebe i želje svoje bebe, a ona i dalje plače, moguće je i da je bolesna. Provjerite joj temperaturu te pazite i na druge pokazatelje, kao što su smanjeni apetit ili stolica nalik proljevu. Ako te instinkti vuku prema ovoj opciji, najbolje bi bilo da nazoveš i posjetiš doktora.