Roditelji u Zagrebu dobili su tri nove klupe za dojenje i prematanje djece. Pročitajte gdje sve možete pronaći klupe za dojenje i prematanje, stoliće za prematanje i 'Savjetovališta za djecu – prijatelj dojenja'
U organizaciji Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo predstavljene su nove aktivnosti u sklopu programa „Grad Zagreb – prijatelj dojenja". Postavljenje su tri nove klupe za dojenje i prematanje djece; u Parku Stara Trešnjevka, na Terminalu Črnomerec te dječjem igralištu u Ulici Tina Ujevića na Knežiji.
Grad Zagreb pokrenuo je Program 2015. godine zbog promicanja i unaprjeđenja dojenja u zajednici s ciljem približavanja svih pozitivnih aspekata dojenja i upućivanja na zdravlje djeteta i majke. U okviru Programa realiziran je niz aktivnosti, a povećao se i broj dostupnih savjetovališta za majke i djecu na području Grada Zagreba, sada ih je ukupno pet.
Grad Zagreb svojim je građanima omogućio primarnu zdravstvenu zaštitu za djecu u sklopu gradskih četvrti gdje su u Domu zdravlja Zagreb – Centar i Domu zdravlja Zagreb – Zapad oformljena savjetovališta za „Baby handling“. Program obuhvaća i osiguranje sredstava u proračunu Grada Zagreba za održavanje trudničkih tečajeva na 12 lokacija u Gradu Zagrebu.
O važnosti dojenja i njegovu pozitivnom utjecaju na razvoj djeteta govorila je prim. mr. sc. Giovana Armano, dr. med., spec. pedijatar: „Majčino mlijeko najzdravija je hrana za svaku bebu. Bilo bi idealno za dijete da ga majka isključivo doji do šestog mjeseca života, a što dulje bude na prsima, to bolje. Dojenje, osim što je važan oblik prehrane, u sebi sadržava sve što je bebi potrebno, uz to treba naglasiti da nijedna formula ne može u potpunosti imitirati majčino mlijeko. Ono je specifično i zbog toga jer sadrži imunoglobuline (živu tvar), uvijek je svježe i spremno za upotrebu. Dojenje nije samo hranjenje, ono doprinosi povezanosti s majkom, osjećaju koža na kožu, a toplina i miris majčinog tijela bebi daju sigurnost i utjehu.“
Podršku svima majkama u dojenju dala je i Mirna Medaković Stepinac koja je svojim primjerom i sama pokazala kako je sve moguće: „Mama sam blizanaca i s velikom srećom mogu reći kako sam svoje dvoje djece dojila godinu dana. U početku mi nije bilo jednostavno, no nisam željela odustati i uspjela sam".
Adrese postavljenih klupa za dojenje i prematanje:
- Dom zdravlja Zagreb – Zapad, Prilaz baruna Filipovića 11
- Ulica Lavoslava Švarca, neposredno pored dječjeg igrališta
- Park Stara Trešnjevka 1 (u samom dječjem parku)
- Terminal Črnomerec u dječjem parku
- Dječje igralište u Ulici Tina Ujevića između broja 11 i 13 na Knežiji
Adrese postavljenih stolića za prematanje:
- Odjel za središnje evidencije i registar birača, Ilica 25
- Područje gradske četvrti Peščenica, Žitnjak, Zapoljska 1
- Područje gradske četvrti Črnomerec, Trg Francuske Republike 15
- Područje gradske četvrti Susedgrad, Sigetje 2
- Područje gradske četvrti Medveščak, Medveščak 15, II. kat
- Područje gradske četvrti Maksimir, Petrova 116
- Područni ured Novi Zagreb, Av. Dubrovnik 12
- Odjel za socijalnu skrb, Nova cesta
- Odjel za populacijsku politiku, Vodnikova 14
- Gradska uprava Grada Zagreba, Trg S. Radića 1
- Gradska ljekarna Zagreb, Trg bana Josipa Jelačića
Adrese „Savjetovališta za djecu – prijatelj dojenja“:
- Dom zdravlja Zagreb – Istok, Grižanska 4
- Dom zdravlja Zagreb – Istok, Ninska 16
- Dom zdravlja Zagreb – Zapad, Prilaz baruna Filipovića 11
- Dom zdravlja Zagreb – Zapad, Vrabečak 4
- Dom zdravlja Zagreb – Centar, Avenija Većeslava Holjevca 22
Kontakti u savjetovalištima:
savjetovaliste.dojenje@dzz-istok.hr
savjetovaliste.dojenje@dzz-zapad.hr
savjetovaliste.dijete@dzz-centar.hr