Vrtić 07. siječnja 2025.

Zašto klinci guraju legiće u nos? Ovo su 3 vrlo jednostavna objašnjenja

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Koliko smo samo puta djeci dok su mali ponovili da ne guraju ništa u nos, da ne gutaju sve na što naiđu? No, sve to pada u vodu nekad ako je naše dijete jedno od one djece koja su tom jednostavno sklona. Zašto to čine?

Ako tvoje niti jedno dijete nikad nije uguralo u nos nešto što tamo ne bi trebalo biti, nemaš pojma što propuštaš. Muku oko tog da taj (logično vrlo sitan) predmet izvadiš van, strah da ga pritom još dublje ne uguraš, paniku da se nešto ne ošteti u djetetom nosu ili organizmu općenito, ljutnju (duboko potisnutu) zašto je dijete to napravilo, nevjericu zbog tog što je napravilo… Ma, luda zabava.

Možda te zanima... Trik koji će te spasiti od odlaska na hitnu: „Odvratno je, ali svaki roditelj to mora znati“ Vrtić

Neka djeca to rade često, druga ne baš. Neku možeš ostaviti već vrlo rano da se samostalno igraju legićima (onim sitnim), a drugima ne možeš niti nabaviti legiće sve do neke dobi kad budu baš potpuno pouzdani. Iako, pitamo se može li se to reći za klince… Šala, naravno. No, kako god bilo, činjenica je da djeca svašta gurnu u nos i progutaju, a to može biti opasno za njih.

Liječnici na hitnoj uvijek će potvrditi da je vađenje predmeta iz nosa vrlo čest zahvat zbog kojeg roditelji dovode djecu. Najčešće su to legići, perlice, sitne kuglice, gumbi, pastele, ali među najopasnijima su svakako malene gumb baterije i magneti, jer ovi predmeti mogu biti opasni po život djeteta. Njih je često puno u božićno vrijeme, uz sve te nove poklone…

Često se pitamo - zašto djeca guraju ovakve stvari u nos? Evo tri najjednostavnija razloga.

1. Djeca su znatiželjna

Mala djeca su prirodno znatiželjna bića. U to nema sumnje. Ta znatiželja traje od one najranije dobi, pa sve do predškolske dobi – traje i puno duže, ali tada su interesi malo drukčiji. Djeca u najranijoj dobi istražuju svoju okolinu pomoću svojih osjetila. Dakle, oni žele sve dodirnuti, kušati, mirisati, slušati i gledati. To je prirodni dio njihova razvoja i zapravo važan način kako uče o svijetu.

Ovo se stručno zove „učenje temeljeno na znatiželji“. Sasvim je prirodno i djeci svojstveno da istražuju predmete koji su im nepoznati. Nažalost, ova zdrava razvojna znatiželja ponekad dovodi do toga da stavljaju stvari na mjesta gdje ne bi smjeli, poput nosa.

2. Djeca izvrsno oponašaju

Mala djeca često oponašaju ono što vide već od najranijih dana kad oponašaju izraze lica. To je također dio razvoja djeteta, i to vrlo važan dio. Imitacija je osobito važna kada se uči koristiti i razumjeti jezik, ali i motoričke vještine kao što su hodanje, pljeskanje, hvatanje lopte, mahanje i pisanje. Oponašanjem dijete uči nove vještine.

Možda te zanima... Ispuhao Lego kockicu iz nosa skoro 30 godina kasnije: 'Napokon dišem na tu nosnicu!' Vrtić

Kakve to veze ima s guranjem predmeta u nos? Mi odrasli ne guramo baš nešto u nos… No, djeci to ne izgleda tako. Oni vide nas kako ispuhujemo nos, kako se šminkamo ili možda špricamo fiziološku u nos starijem djetetu, te odluče isprobati. U tim pokušajima, nešto vrlo lako završi – u nosu.

3. Djeca još ne razumiju rizik

Mala djeca su znatiželjna i to je u redu, već smo zaključili. No, istovremeno, oni nemaju kognitivni kapacitet ili sposobnost rasuđivanja da shvate da stavljanje predmeta u nos ili usta sa sobom nosi određene posljedice. To može biti opasna kombinacija i zato je nadziranje malog djeteta ključno.

Isto tako, pripazi na to kako predmeti oko djeteta izgledaju – djeci su posebno zanimljivi mali predmeti jarkih boja, predmeti zanimljive teksture ili predmeti koji podsjećaju na hranu.

Što učiniti?

Kad dijete gurne neki predmet u nos, ono može roditelju dati do znanja da je to napravilo, ali – ne mora. Nekad jednostavno nećeš niti znati. Ponekad je očito kada je dijete gurnulo nešto u nos, ali ne uvijek. Dijete može osjećati bol ili svrbež oko nosa, može mu curiti nos ili curiti krv iz nosa, možda je uzrujano ili plačljivo.

Ako dijete ima poteškoća s disanjem ili sumnjaš da je umetnulo oštar predmet ili čak gumb bateriju, odmah moraš potražiti liječničku pomoć. Gumb baterije mogu izgorjeti i oštetiti tkivo u samo 15 minuta, što može dovesti do infekcije i ozbiljne ozljede.

Važno je ostati miran, te u miru procijeniti situaciju s predmetom. Ako dijete zna puhati nos, neka tako pokuša ispuhati predmet, a pokušaj i bilo kako izazvati kihanje (nekad pomaže gledanje u jarko sunce). Najbolje je ne pokušavati uklanjati predmet nekim drugim predmetom, kao što je pinceta, vata ili nešto treće. Tako predmet može otići još dublje. Ako ne uspijevaš, upusti se s djetetom na hitnu…

Možda te zanima... Doktori progutali lego kockice da prouče koliko je to opasno za djecu Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.