Vrtić 14. veljače 2025.

Vodene kuglice se često koriste kao senzorna igračka, ali kriju brojne opasnosti. Evo što roditelji trebaju znati

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Ako si ikada vidjela vodene perlice, znaš koliko su fascinantne – sićušne, šarene kuglice koje se u vodi povećavaju. Iako su prvotno dizajnirane za poljoprivredne i dekorativne svrhe, danas su postale popularne u dječjim igraonicama, senzornim kutijama i kreativnim setovima.

Novo izvješće objavljeno u časopisu Pediatrics u siječnju ove godine upozorava na ozbiljne opasnosti koje vodene gel kuglice mogu predstavljati ako ih djeca progutaju – s potencijalno trajnim posljedicama.

Težak slučaj gutanja vodenih perlica

Izvješće donosi potresnu priču o Kipley Haugen, 13-mjesečnoj djevojčici koja je nakon gutanja vodenih kuglica razvila tešku crijevnu opstrukciju, neurološke probleme i dugoročne razvojne poteškoće. Kipley je hospitalizirana nakon što je slučajno progutala perlicu s kojom se igrala njezina starija sestra.

„Tijekom operacije liječnici su otkrili da su vodene kuglice uzrokovale blokadu u njezinom tankom crijevu,” ispričala je njezina majka, Ashley Haugen, za CBS News. „Budući da su perlice reklamirane kao netoksične, ekološki prihvatljive i biorazgradive, svi su mislili da će biti u redu.”

No, i nakon početnog oporavka Kipley je pokazivala zabrinjavajuće simptome – gubila je koordinaciju i nije reagirala na naredbe. Kasnije joj je dijagnosticirana toksična encefalopatija, neurološko oštećenje povezano s kemijskom izloženošću.

Ashley Haugen, koja je i suautorica izvješća u Pediatricsu, sada se zalaže za strože oznake upozorenja i potpunu zabranu vodenih perlica kako bi se spriječile slične tragedije.

„Slama mi srce ono što se dogodilo Kipley. No, kroz ovu borbu pronalazim smisao – želim da se ovako nešto više nikome ne dogodi,” rekla je Haugen.

Možda te zanima... Mame upozoravaju: zbog gel kuglica djeca završavaju na ozbiljnim operacijama ili gore Vrtić

Zašto su vodene gel kuglice toliko opasne?

Opasnost ovih kuglica nadilazi običan rizik od gušenja. Ove superapsorbirajuće kuglice u početku su izuzetno male – dovoljno da izgledaju poput bombona ili čak zrnca pijeska. No, jednom progutane, mogu narasti i do 100 puta svoje izvorne veličine, uzrokujući ozbiljne blokade u probavnom sustavu koje često zahtijevaju operaciju.

Osim fizičke opstrukcije, nove studije upozoravaju i na skriveni kemijski rizik:

  • Toksičnost akrilamida: Neke vodene perlice sadrže akrilamid, poznati karcinogen i neurotoksin povezan s razvojnim i neurološkim poremećajima kod djece.
  • Odgođeni simptomi: Za razliku od većine progutanih predmeta, vodene perlice mogu se postupno širiti unutar tijela, što otežava ranu dijagnozu. Simptomi poput povraćanja, bolova u trbuhu, dehidracije i letargije mogu se pojaviti tek nakon nekoliko dana – ili čak tjedana.
  • Opasnost ne dolazi samo od gutanja: Perlice su pronađene u dječjim ušima, nosnicama, pa čak i plućima, uzrokujući infekcije, gubitak sluha i respiratorne komplikacije.
beba žvače Možda te zanima... 9 opasnih stvari u kući kojima se beba može ugušiti Beba

Rastući broj ozljeda povezanih s vodenim perlicama

Ozljede uzrokovane vodenim perlicama posljednjih su godina sve učestalije, a podaci su alarmantni:

Američka Komisija za sigurnost potrošačkih proizvoda (CPSC) zabilježila je gotovo 7.800 hitnih slučajeva povezanih s gutanjem vodenih perlica između 2016. i 2022. godine. Godine 2023., CPSC je potvrdio smrt 10-mjesečne bebe nakon gutanja vodenih perlica.

Istraživanje objavljeno u American Journal of Emergency Medicine pokazalo je da je broj ozljeda uzrokovanih vodenim perlicama porastao za čak 130,9% – s 55 slučajeva 2021. godine na 127 slučajeva 2022. godine. Zbog ovih zabrinjavajućih podataka, CPSC je preporučio roditeljima, skrbnicima, vrtićima i školama da potpuno uklone vodene perlice iz dječjeg okruženja.

Možda te zanima... Ovih 7 stvari pedijatri hitne pomoći nikada ne bi stavili u dječju sobu Vrtić

Kako zaštititi svoje dijete?

S obzirom na ozbiljne rizike, stručnjaci savjetuju sljedeće mjere opreza:

  • Ukloni vodene perlice iz svog doma, osobito ako imaš malu djecu.
  • Drži ih izvan dohvata djece, ako ih koristiš u druge svrhe (npr. za cvjetne aranžmane).
  • Ne oslanjaj se na dobne preporuke proizvođača – čak i starija djeca mogu slučajno prosuti perlice, a mlađa ih mogu pronaći i progutati.
  • Odmah potraži medicinsku pomoć ako sumnjaš na gutanje perlica – čekanje može dovesti do njihovog daljnjeg širenja u tijelu

Iako se vodene kuglice mogu činiti bezopasnima, novo izvješće i sve veći broj prijavljenih ozljeda pokazuju drugačiju sliku. Čak i pod nadzorom, ove kuglice mogu završiti u dječjim ustima, sakriti se u igračkama ili dospjeti u uši i nosnice. Kao roditelji, naša je primarna odgovornost sigurnost djece – a ponekad to znači donošenje teških odluka i uklanjanje privlačnih, ali potencijalno opasnih igračaka.

Možda te zanima... Liječnici različitih specijalizacija odgovorili su na jedno pitanje: 'Što nikad ne biste dopustili svojoj djeci?' Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.