Videoigre danas su neizbježan dio odrastanja i s tim se moramo pomiriti. Preostaje nam jedino paziti na to koje igraju i obučiti djecu nužnim „sredstvima“ za sigurnost.
Još donedavno – ako tako možemo nazvati razdoblje kad su današnji roditelji bili djeca – nismo toliko puno morali brinuti oko videoigara i svih opasnosti koje sa sobom nose. Istina, i tada su roditelji pomalo brinuli zbog tih novih načina zabave, ali to nije bilo niti približno opasno kao što je to danas. I ne govorimo o klasičnoj opasnosti, ali činjenica je da videoigre kriju brojne zamke.
Danas znamo da videoigre teško možemo izbjeći kad su u pitanju tinejdžeri, ali i oni malo mlađi. Potpuna zabrana djetetu koje želi igrati i istražiti taj svijet nije najbolje rješenje za to. No, ipak, moramo misliti na sigurnost i sve zamke koje kriju igre, pa dijete upozoriti na to. I imati na umu da nisu sve igre jednako – opasne.
Američki Centar za tehnologiju i društvo (ADL), odnosno njegova Liga protiv klevete, podigla je nedavno uzbunu zbog četiri igre u kojima su primijetili da je zlostavljanje nešto češće i teže nego u drugim igrama. Istraživanje je pokazalo da su tinejdžeri i mala djeca sve više izloženi mržnji i rasnom uznemiravanju tijekom igranja igara, prenosi Parents.com.
Na najgorem su se „glasu“ našle ove četiri igre: Fortnite, Valorant, Counter-Strike 2 ili Overwatch 2. Ako doma imaš tinejdžera, sigurno znaš za barem neku od ovih igara.
Istraživanje ADL-a je pokazalo da je sve češće korištenje rasnih uvreda i gluposti – to postoje sve raširenije i normalizirano je na takvim platformama. Osim toga, intenzitet ovih uvreda i zlostavljanja iznenadio je i zabrinuo one koji su istraživali.
Istraživanje nazvano „Igranje s mržnjom: Kako se prema osobama s vjerskim, etničkim i nacionalnim identitetom korisnička imena tretiraju u online natjecateljskim igrama", temelji se na podatcima prikupljenima od kraja 2023. do ljeta 2024. godine. Osmišljeno je s ciljem da ispita što se događa kada igrači izražavaju ponos zbog različitih vjerskih, etničkih ili nacionalnih identiteta kada igraju online igrice za više igrača.
Sudionici koji su pristali testirati ove uvjete igrali su četiri navedene igre i svaki je od njih odgovarao na određena pitanja. U igre su ulazili koristeći vlastite vjerske identitete, a koristili su i nacionalne identitete. Konkretno, koristili su imena kao što su „Proud2bJewish“, „Proud2bMuslim“ i slično.
Gotovo polovica jednosatnih igranja igrica u kojima su istraživači sudjelovali uključivala je neki oblik uznemiravanja, poput vrijeđanja, omalovažavanja ili ometanja igre. Jedna trećina uključivala je uznemiravanje temeljeno na identitetu.
Valorant i Counter-Strike 2 pokazali su se kao najviše zabrinjavajući, s nekim tipom uznemiravanja zabilježenim u otprilike dvije trećine igranja, od čega je polovica bila uznemiravanje na temelju identiteta.
Kako zaštititi djecu dok igraju online igrice
Ipak, ako tvoje dijete igra na bilo kojoj od ovih platformi, možeš ga pokušati zaštititi.
Redovno i otvoreno razgovarajte
Ključno je razgovarati s djecom i znati što se događa online. Postavi pitanja poput: „Kako obično razgovaraš s drugim igračima?“ ili „Jesi li se nekad osjećao nelagodno tijekom igre?“ Tako ćeš djetetu dati do znanja da te zanima i da ono ima siguran prostor za dijeljenje svojih briga.
Nauči dijete kako se nositi s toksičnošću
Pobrini se da dijete zna kako se nositi s uznemiravanjem. Možda mu možeš reći da blokira onog tko pokazuje uvredljivo ponašanje, da prijavi kršenje pravila platformi ili da se makne iz kruga koji se tako ponaša.
Uspostavi granice igranja
Ograniči vrijeme ispred ekrana i razgovaraj s djetetom o važnosti opreza na internetu kada je riječ o odabiru igara i privatnosti. Neka to budu igre primjerene dobi.
Razgovaraj o prikladnom i neprikladnom ponašanju na internetu
Nemoj očekivati da dijete zna kako se ponašati na internetu ili prepoznati neprihvatljivo ponašanje samo po sebi. Daj mu primjer, recimo u nogometu. „Ako nogometaš uznemirava ili maltretira drugog, kažnjava se, njegov je ugled narušen, a možda je čak i protjeran iz sporta“
Upoznaj virtualne prijatelje
Baš kao i one stvarne, upoznaj one s kojima dijete provodi vrijeme na internetu, ako ikako možeš.